Čalovskis, kurš savu vainu izvirzītajās apsūdzībās atzina jau septembrī, ASV tiesā atvainojies par nodarīto un stāstījis, ka viņš radījis nelegālu programmatūru, lai piepelnītos ekonomikas lejupslīdes laikā Latvijā.

"Imantas hakeris" Čalovskis tiks nosūtīts atpakaļ uz Latviju iespējami īsākā laikā 6

112
2016. gada 7. janvārī 13:26 2016. gada 7. janvārī 13:26
Latvijas pilsonis Deniss Čalovskis, kuru ASV atzina par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās par kibernoziegumiem, iespējami īsākā laikā tiks nosūtīts uz Latviju, informēja viņa aizstāvis Saulvedis Vārpiņš.

Advokāts neprecizēja konkrētu laiku, kad tas varētu notikt. Vārpiņš skaidroja, ka Čalovska nosūtīšanu atpakaļ uz Latviju veiks ASV maršalu dienests, cenšoties to izdarīt iespējami īsākā laikā.

Tas varētu notikt iespējami īsākā laikā, jo ASV nevēlas tērēt nodokļu maksātāju līdzekļus Čalovska uzturēšanā pēc lietas iztiesāšanas pabeigšanas, skaidroja advokāts.

Savukārt Čalovska aizstāvis ASV Džošua Horovics vēstulē skaidro, ka viņš ir sazinājies ar cietuma atbildīgajām amatpersonām, lai noskaidrotu Čalovska pašreizējo statusu. Horovics solījies informēt Čalovska aizstāvību Latvijā, tiklīdz būs kādi jaunumi.

Čalovska ASV advokātiem izdevies pierādīt, ka aizstāvamais nav saistīts ne ar "Gozi" vīrusa izveidošanu, ne ar šī vīrusa izplatīšanu, ne ar naudas izlaupīšanu, skaidroja Vārpiņš. "Šeit gribētos vērst uzmanību, ka ASV izdošanas lūgumā Čalovska izdarītā nozieguma versija bija apgalvojuma formā bez jebkādiem pierādījumiem, ko Latvijas puse varētu pārbaudīt vai vismaz censties pārbaudīt. Bija vispārīgas apsūdzošas frāzes par to, ka Čalovskis, Krievijas pilsonis Ņikita Kuzmins un Rumānijas pilsonis Mihajs Jonuts Paunesku ir bijuši līdzdalībnieki noziedzīgam grupējumam, kurš izzadzis miljoniem dolāru un inficējis miljoniem datoru visā pasaulē," piebilda Čalovska aizstāvis.

Vārpiņš atgādināja, ka aizstāvība jau tajā laikā norādīja uz neatbilstību starp izdošanas lūgumā izklāstītajiem faktiem un faktiem, kuri bija atrodami interneta resursos pieejamajā informācijā, no kuras izrietēja, ka pat tad, ja Čalovskim vispār ir jebkāda saistība ar "Gozi" vīrusu, pastāv arī versija, ka "Čalovskis nav vīrusu vis izstrādājis, bet gan tikai pielabojis, kas savukārt nozīmējot, ka miljonus ir izlaupījušas pavisam citas personas, ar kurām vai kuru darbībām Čalovskim nav nekāda sakara".

Vienošanās, kas tika panākta starp Čalovski un apsūdzību par vainas atzīšanu "tīkla injekcijas" izstrādāšanā un tam sekojošu sodu - divi gadi brīvības atņemšanas -, bija kompromiss no abām pusēm. "Cik tajā ir taisnības un cik piekāpšanās no apsūdzības puses, un cik ir piekāpšanās no Čalovska puses, mēs nekad arī neuzzināsim, jo minētās vienošanās sīkākas detaļas ir konfidenciālas," secina advokāts, gan piebilstot, ka nevar ignorēt to, ka iespējamā soda - brīvības atņemšana līdz 67 gadiem - vietā piespriestais 21 mēnesis norāda uz to, ka Čalovska loma patiešām ir visai maznozīmīga.

ASV tiesa otrdien Čalovski atzina par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās par kibernoziegumiem un piesprieda viņam cietumsodu, kas līdzvērtīgs laikam, kuru viņš jau pavadījis apcietinājumā, rakstīja aģentūra "Bloomberg".

Čalovskis tika notiesāts uz 20 ar pusi mēnešiem cietumā, kurus viņš jau ir pavadījis pirmstiesas apcietinājumā gan ASV, gan Latvijā. Prokurori gan vēlējušies vismaz divu gadu jeb 24 mēnešu cietumsoda piemērošanu, taču Čalovska advokāts iebildis, ka Čalovska loma noziegumā bijusi visai ierobežota, viņš nav saņēmis nekādu daļu no nozagtās naudas, turklāt Latvijā viņš esot bijis ieslodzīts ekstremālos apstākļos Centrālcietumā. Visticamāk, nedēļas laikā Čalovskis atgriezīsies Latvijā, pastāstījis advokāts Deivids Bertans.

Čalovskis, kurš savu vainu izvirzītajās apsūdzībās atzina jau septembrī, ASV tiesā atvainojies par nodarīto un stāstījis, ka viņš radījis nelegālu programmatūru, lai piepelnītos ekonomikas lejupslīdes laikā Latvijā. Par nelegālo darbu Latvijas hakeris saņēmis 1000 ASV dolārus, un šī programma izmantota vīrusā, kas inficējis vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē.

Čalovskis Latvijā tika aizturēts 2012.gada novembrī, bet 2015.gada februārī viņš tika izdots ASV. "Gozi" vīruss tika atklāts 2007.gadā. Tas, paliekot faktiski nepamanāms, fiksēja datoru lietotāju banku kontu datus. Līdz brīdim, kad ASV 2013.gadā izvirzīja apsūdzības, ar to tika inficēti vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp 40 000 Savienotajās Valstīs. 160 no šiem datoriem piederēja ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldei (NASA).

Šajā lietā apsūdzības izvirzītas arī Kuzminam, kas tiek uzskatīts par vīrusa radītāju, un Paunesku, kas vadījis tā izplatīšanu. Čalovskis ir attīstījis "Gozi" kodu, kas palielināja vīrusa efektivitāti.

Kuzmins, kas tika aizturēts jau 2010.gadā, 2011.gadā noslēdza slepenu vienošanos ar prokuratūru par sadarbību. Arī Paunesku tika aizturēts 2012.gadā, taču Rumānija vēl nav pieņēmusi lēmumu par viņa izdošanu.

 

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Vīrs tik ilgi "zāģēja", kamēr izšķīrāmies. Vai iespējams tikt galā ar pazemojuma sajūtu? 56
Tiesa noraida Zolitūdes traģēdijā bojāgājušā ģimenes prasību par kompensācijas piedziņu 11
Britu modele apsūdz slaveno iluzionistu Deividu Bleinu izvarošanā 2
Skatīt visus komentārus