Kultūra
2016. gada 9. janvāris, 21:46

Nacionālais vēstures muzejs šogad veidos trīs jaunas izstādes

Jauns.lv

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) šogad veidos trīs jaunas izstādes, informē muzejā. Muzeja speciālisti gatavos izstādes "Versija - latvieši: 1896.gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde", "Mūsdienu Latvijas Republikas pilsētu un novadu apbalvojumi" un "LNVM etnogrāfisko cimdu kolekcija”.

LNVM šogad plāno papildināt arī Monētu kabineta saturu un veidot jaunas pamatekspozīcijas daļas un pastāvīgās izstādes. Muzeja speciālisti iecerējuši atjaunot arī jaunieguvumu izstādes tradīciju LNVM telpās Brīvības bulvārī 32.

Muzeja pārstāvji norādīja, ka viens no jau aizsāktiem un šajā gadā noslēdzamiem darbiem ir muzeja pamatekspozīcijas Rīgas pilī koncepcijas pabeigšana un struktūras plāna izstrāde, lai pēc pils rekonstrukcijas darbiem 2018.gadā varētu iekārtoties atpakaļ savā mājvietā. Ar šo gadu muzejs arī sāk gatavoties savas pastāvēšanas 150 gadu jubilejai 2019.gadā.

Pašlaik muzejā apskatāma decembrī atvērtā pamatekspozīcijas zāle "Padomju vara Latvijā: ideoloģija, pārvalde un saimniecība (1944-1985)", kā arī 11 citas pamatekspozīcijas daļas. Tās vēsta par Latvijas senvēsturi no 11.gadu tūkstoša pirms mūsu ēras līdz 1200.gadam, kā arī Livoniju no 13. līdz16.gadsimtam. Pamatekspozīcijā iespējams uzzināt par Latvijas teritoriju un iedzīvotājiem no 16. līdz 18.gadsimtam, kā arī Kurzemes-Zemgales hercogisti šajā pašā periodā, muižām un muižniecību 17. līdz 19.gadsimtā, zemnieku tradicionālo dzīvesveidu 19.gadsimtā, dzīvesvidi un ikdienu 19.gadsimtā un 20.gadsimta sākumā, kā arī tehnisko modernizāciju šajā pašā laika periodā.

Atsevišķa daļa pamatekspozīcijā veltīta Latvijas Republikas vēsturei no 1918. līdz 1940.gadam, Latvijas Republikas okupācijai un pievienošanai PSRS 1940. līdz 1941.gadā, totalitāro okupācijas režīmu represijām pret Latvijas iedzīvotājiem, kas notika no 1940. līdz 1953.gadam, kā arī valstiskās neatkarības atjaunošanai no 1987. līdz 1991.gadam.

Muzejā aplūkojama arī izstāde "Ceļā uz latviešu tautu", kurā aplūkots laika periods no 13. līdz 19.gadsimtam, kad noritēja Latvijas sentautu (kuršu, zemgaļu, lībiešu, latgaļu un sēļu) konsolidēšanas process un latviešu tautas veidošanās. Skatāma arī izstāde "Jānis Krēsliņš – latviešu tradicionālo kultūras vērtību izzinātājs", kura notiek atzīmējot mākslinieka 150 gadu jubileju.

LNVM atrodamas arī pastāvīgās izstādes "Nauda Latvijā", kas stāsta par naudas vēsturi Latvijā un "Senā skola" - par izglītības vēsturi Latvijā.

BNS

Tēmas