Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Arī Vecgada vakaru Miera ielas 29 iedzīvotāji pavadījuši bez labierīcībām un kanalizācijas. Situācija, kuru novērst, šķiet, nav pa spēkam nevienai valsts instancei, apgrūtina nama iemītnieku dzīvi jau aptuveni mēnesi.

Miera ielas elle turpinās: iedzīvotāji jau mēnesi dzīvo bez tualetes. VIDEO 82

Sabiedrība
2016. gada 11. janvārī 18:11 2016. gada 11. janvārī 18:11
Pērnā gada izskaņā vēstījām par patiesi sarežģīto situāciju, kādā nonākuši Miera ielas 29. nama iedzīvotāji. Māja, kurā mīt arī ģimenes ar bērniem, nu jau aptuveni mēnesi palikusi bez labierīcībām un ar avarējušu kanalizāciju, kuras saturs nemitīgi krājas mājas pagrabā. Tikmēr Rīgas pilsētas būvvalde (RPB) oficiālajos dokumentos šo urīna un mēslu masu nosaukusi par „stāvošu ūdeni pagrabā” un, kā apgalvo izmisušie nama iedzīvotāji, rīkojas nesaprotami.

Miera ielas 29 iemītnieku nedienu sākums saistīts ar blakus, Miera ielā 31, esošo būvobjektu. Rīgā reģistrētā būvfirma SIA „Miera pērle”, kuras īpašnieks ir jau iepriekš ar nelikumībām un krāpšanu saistītais uzņēmējs Ēriks Buliga, apņēmusies tur būvēt modernu daudzdzīvokļu namu. Plāniem gan patraucējusi Miera ielas infrastruktūra, proti, Miera ielas 29 kanalizācijas kontrolaka kopš ēkas pirmsākumiem tikusi izbūvēta tagadējā Miera ielas 31, tātad - iecerētā  būvobjekta teritorijā.

Sola iedzīvotājiem „nepatikšanas”

Sākotnēji gan Buliga piedāvājis nama iemītniekiem apmaksāt kontrolakas pārvietošanu, taču viņam skaidrots, ka šādai darbībai esot nepieciešami visu nama iemītnieku, dzīvokļa īpašnieku paraksti, kurus savākt šobrīd neesot iespējams, jo daudzi atrodoties ārzemēs. Uzņēmēja attieksme no šī brīža krasi izmainījusies – viņš apsolījis iedzīvotājiem „nepatikšanas” ja tie nepiekritīs kontrolakas pārvietošanai un, kā apgalvo nama iemītnieki, tīši sagandējis savā teritorijā esošo kanalizācijas vadu, turklāt ap avārijas vietu uzcēlis žogu un norīkojis apsardzi izraisītās postažas nosargāšanai.

Būvvalde atsakās iesaistīties, bet policija apgalvo, ka nespēj

Kā ziņo nama iemītnieks Mārtiņš, saplīsušās kanalizācijas radītās problēmas mēneša laikā samilzušas vēl lielākas, savukārt valsts iestāžu uzvedība – tikpat neauglīga, turklāt vēl mīklaināka! Iedzīvotāji, šķiet, nolemti eksistencei ārpus valsts varas, jo neviena iestāde - nedz  būvvalde, nedz Valsts policija - nespēj vai nevēlas palīdzēt nama iedzīvotājiem salabot avarējušo kanalizācijas mezglu un apturēt mēslu un urīna plūsmu pagrabā. Likuma sargus un Rīgas pilsētas saimniekus šajā situācijā bezspēcīgus padarījis privātpersonas uzsliets drāšu žogs.

Būvvaldes oficiāls atzinums par patvaļīgu žoga izbūvēšanu Miera ielā 31. Šo dokumentu gan brīvi ignorē privātā apsardzes firma SIA „Strong Security”. Apsardzes firmas aizliegumam paklausīga bijusi pat Valsts policijas ekipāža.

 „No būvvaldes kopīgiem spēkiem esam dabūjuši dokumentu, kurā atzīts, ka ap mūsu avarējušo kanalizāciju, kura atrodas Miera ielas 31 teritorijā, uzceltais žogs ir nelikumīgs – tas uzsliets, nesaskaņojot Ministru kabineta noteikumos Nr.551 minētajā kārtībā un pārkāpj Būvniecības Likuma 17.pantu,” apgalvo Mārtiņš. Taču, spriežot pēc būvvaldes tālākās rīcības, tā nespēj rīkoties, lai šo nelikumību novērstu. „Likums paredz, ka avarējusī infrastruktūra jāapseko nama saimniekiem un to nedrīkst aizliegt zemes īpašnieks „Miera pērle”. 29.decembrī kārtējo reizi paši mēģinājām tikt pie avārijas vietas, lai apzinātu situāciju un, iespējams, darītu kaut ko lietas labā, taču mums pretī nostājās apsargi, kurus nolīgusi „Miera pērle,” stāsta Mārtiņš.

Kanalizācijas aku apsargā kā zelta raktuves

„Viņi pie kontrolakas nelaida nedz mūs, nedz arī ekskavatoru. Izsaucām policiju, taču arī operatīvie darbinieki nespēja pārliecināt šo privāto apsardzes firmu – mums tika paskaidrots, ka pašlaik nav tiesību pārkāpt privātīpašuma robežas! Iegūtajā dokumentā gan avārijas radītās sekas aprakstītas kā „stāvošs ūdens ” taču, cilvēcīgā valodā runājot, tie vienkārši ir sūdi,” sašutis ir Mārtiņš. Viņš arī izstāsta, ka pakāpeniski pieaudzis apsardzes firmas SIA „Strong Security” patruļas automašīnu skaits – nu jau 5 (!) automašīnas sargājušas tukšo, dubļaino zemes placi, zem kura atrodas plīsušais kanalizācijas vads. Turklāt viens auto novietots tam tieši virsū, padarot rakšanu neiespējamu.

Miera ielā 31 tukšo teritoriju apsargā vairākas apsardzes firmas „Strong security” patruļas automašīnas. Šiem vīriem pietiek drosmes no saplēstās kanalizācijas vietas aizraidīt projām pat Valsts policijas ekipāžas, bet sīkākās sarunās viņi atsakās ielaisties.

Būvvaldes inspektors vienkārši aizlaižas

29.decembrī, pēc tam, kad Miera ielas 29 nam iedzīvotāju sākotnējā iecere saremontēt kanalizāciju izgāzusies, notikuma vietā, lai tiktos ar izmisušajiem cilvēkiem, ieradies arī būvvaldes pārstāvis. Tas bijis inženierbūvju galvenais būvinspektors Aivars Viļums, kurš uzrādījis arī attiecīgus dokumentus. Blakus esošo māju iedzīvotāji nofilmējuši ierēdņa muļķīgumu – uz tikšanos viņš ieradies ar neparakstītiem, juridiski nederīgiem dokumentiem, runājis nesakarīgi un jau drīz projām devies kājām. Pašu sarunu gan aprakstīt ir lieki -  tas ir jāredz! Atgādinām, ka „Miera pērle” īpašnieks Ēriks Buliga, kā apstiprina iedzīvotāji, savulaik lielījies ar savu ietekmi būvvaldē. Pati būvvalde to gan kategoriski noliedz.

Miera ielas iedzīvotāji apgalvo, ka būvvaldes pārstāvis Aivars Viļums uz notikuma vietu ieradies ar neparakstītiem, nederīgiem papīriem un pēc neveiklas sarunas vienkārši aizbēdzis prom.  

Būvvalde distancējas no strīda

Šī arī bija pēdējā reize, kad būvvalde apsekojusi notikuma vietu, atzīstot notiekošo un avārijas vietas bloķēšanu ar žogu par nelikumīgu, taču jēgpilna rīcība nav sekojusi – šādi, ar sagandētu kanalizāciju un bez labierīcībām Miera ielas 29 iedzīvotāji pavadījuši arī Vecgada vakaru un sagaidījuši jauno gadu. Vairāki apsardzes firmas auto tukšajā placī patrulē arī šodien, savukārt no Ērika Buligas nav ne vēsts – viņš notikuma vietā nav parādījies jau kopš kanalizācijas problēmu sākuma. Teju vai identisks scenārijs atkārtojies arī pagājušajā piektdienā, 8.janvārī – apsargi nav vēlējušies ielaist nedz kaimiņmājas iedzīvotājus, nedz arī policiju.

 „Man nav skaidrs, kā šāda situācija var rasties! Nedz būvvalde, nedz policija netiek klāt avārijas vietai, lai arī likums paredz tūlītēju un netraucētu piekļuvi remontdarbu veikšanai,” neizpratnē ir Mārtiņš.

Tikmēr būvvaldes oficiālais viedoklis paliek nemainīgs – strīda risināšana nav būvvaldes uzdevums. „Strīds starp abām iesaistītajām pusēm ir jārisina civiltiesiski. Būvvaldei šajā gadījumā nav tiesību neko uzspiest. Attiecībā uz nelikumīgi uzbūvēto žogu varu informēt, ka būvvalde veiks atkārtotu apsekošanu un, ja tiks konstatēts, ka nesaskaņotā būvniecība nav novērsta, tiks uzlikts sods,” skaidro būvvaldes galvenais speciālists Edgars Butāns.

Iedzīvotāji neizpratnē

Gan Mārtiņš, gan citi Miera ielas 29 namā dzīvojošie tikmēr ir neizpratnē par to, kā gan mūsdienās Rīgas centrā iespējama šāda notikumu attīstība. Izmisušais Mārtiņš atklāj, ka kāda vārdā nenosaukta policijas amatpersona viņam sacījusi: viņš un viņa kaimiņi IR tiesīgi saremontēt kanalizāciju, taču... : „Mārtiņ, es zinu, jums ir taisnība. Ja šī būtu mana pēdējā darba diena pirms pensijas, es jums palīdzētu tikt ar to galā, taču man ir jārūpējas par savu darbu,” sacīja policists.


Kasjauns.lv/Foto/video: aculiecinieka foto/video/Rojs Maizītis

Citi šobrīd lasa

Viena Teika par divu Bolderāju cenu. Apskatām lētākos un dārgākos dzīvokļus Rīgā 14
Dziednieks Pēteris alkoholiķus ārstē, neaizliedzot viņiem dzert 9
Speciālists brīdina, ka bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas 4
Skatīt visus komentārus