„Daudzus tik tiešām interesē vien sekss un nauda,” par Dānijā satiktajiem bēgļiem stāsta bēglis no Sīrijas Mahers Atia Hosins.

"Mans sapnis ir kļūt par pilotu!" – sīriešu bēglis Mahers stāsta par saviem mērķiem un ceļu uz Eiropu 274

Sabiedrība
2016. gada 20. janvārī 07:23 2016. gada 20. janvārī 07:23
Daļai sabiedrības bēgļi ir kļuvuši par bezdvēselisku, ļaunu, agresīvu cilvēku masu, kura to vien vēlas, kā iedzīvoties uz bagāto eiropiešu rēķina un ja vajag – kaut vai ar varu un viltu. Taču tieši individuālas sarunas ar bēgļu gaitās nonākušajiem tomēr pierāda, ka cilvēki ir dažādi un neiepazīts svešinieks var izrādīties kāds, kurš tikai vēlas būt jūsu draugs, līdzpilsonis ar cienījamu darbu un cilvēka cienīgu dzīvi. Kasjauns.lv piedāvā ekskluzīvu interviju ar sīrieti Maheru Atiu Hosinu, kas patlaban dzīvo Dānijā.

"Mans vārds ir Mahers Atia Hosins, man ir 30 gadi, esmu no Damaskas, Sīrijā un mana reliģija ir islāms," stāstu par sevi, uzsāk kāds sīriešu izcelsmes bēglis, kurš pēc garā un mokpilnā ceļojuma apmeties uz dzīvi Dānijā. Lai arī pamest mājas un doties ceļā Maheru piespiedis karš un tā radītā iznīcība, kas ik dienas bijusi viņa acu priekšā, Eiropa puisi vilinājusi jau ļoti sen: „Jau daudzus gadus pirms kara sapņoju par pārcelšanos uz Eiropu, uz kādu no Eiropas Savienības (ES) valstīm. Pēc izglītības esmu avioinženieris – mans sapnis bija un joprojām ir turpināt izglītību un pilnveidošanos Eiropā.”

Uz Eiropu ar kompasu un karti rokās

Sīrietis gan atzīst – viņam nekad nav bijis pietiekami naudas, lai droši un mierīgi tiktu līdz Eiropai. Tomēr kara draudi ir vienā brīdī kļuvuši pavisam reāli, un Maheram kļuvis skaidrs, ka jārīkojas nekavējoties. „Lielākā problēma bija naudas trūkums. Viens no tā dēvētajiem nelikumīgajiem pārvadātājiem, kurš palīdz bēgļiem tikt līdz Eiropai, par mani vienu pašu paprasīja 5000 eiro. Man nebija ne mazāko cerību laicīgi dabūt šādu naudu, līdz ar ko atlika meklēt citus risinājumus,” stāsta sīrietis.

Uz neilgu laiku, Ģertrūdes ielas teātra rīkota pasākuma ietvaros Mahers, kopā ar diviem citiem bēgļiem paviesojies arī Rīgā, kur stāstījis par savu pieredzi.

Risinājums, kuram par labu izšķīries Mahers, vairumam šķistu absurds un varbūt pat bīstams. Vīrietis iegādājies aprīkojumu, kas lielākajai daļai rietumnieku asociētos vien ar došanos nelielā kempingā – karti, kompasu, binokli un telti, taču viņam šādi, lai glābtu savu dzīvību un turpinātu mācības, bijis jātiek pāri 10 valstu robežām.

Arestē divas reizes

„Pirmais solis ir tikt līdz Turcijas teritorijai. Pēc tam nav izvēles – ir jāšķērso jūra laivā, kas, kā zināms, var izrādīties nāvējoši. Pat tad, kad biju ticis jau līdz Grieķijai, atklāju, ka mans ceļojums ir tikai sācies,” atklāj mērķtiecīgais, jaunais avio inženieris Mahers, kurš par savu galamērķi jau iepriekš bija izvēlējies Dāniju.

„Pirmais īstais panākums manā ceļojumā bija Maķedonijas robežas šķērsošana. Pirms tam gan viņi mani arestēja divas reizes, taču tas tikai vairoja manu neatlaidību atrast veidu, kā tikt pāri. Pavisam drīz nolēmu pamēģināt ko pavisam neierastu – soļot pāri robežai gaišā dienas laikā. Dažiem varētu šķist smieklīgi un traki, taču man izdevās! No šīs pieredzes iemācījos, ka robežas labāk un drošāk ir šķērsot no agri no rīta, kad jau ir gaišs.”

Dzimtajā Sīrijā Mahers apguvis avio inženieriju un savu izglītību pašlaik nolēmis turpināt Dānijā, nākotnē cerot kļūt par pilotu.

„Eiropā satiktie bēgļi mani satrauc”

Lai arī bieži dzirdami stāsti par svešo zemju iebraucēju neapmierinātību ar pabalstiem, apartamentiem un atsevišķu Eiropas valstu piedāvātajām izklaides iespējām, savukārt Mahers atklāj, ka viņu neapmierina vien tas, ko redzējis starp pašiem Eiropā satiktajiem bēgļiem: „Pēc savas pieredzes varu teikt, ka atrodoties ceļā starp bēgļiem, ārpus ģimenēm nav ciešs kontakts vai attiecības.

Taču Dānijā redzētais, no sarunām uzzinātais mani patiesi neapmierina. Nenoliegšu, ka daudz ir tādu, kurus nemaz neinteresē tas, ko par viņiem domā Eiropa. Viņi negrasās iesaistīties diskusijā ar Eiropas sabiedrību, vēstīt par sevi, nemaz nerunājot par mērķiem, profesionālo izaugsmi vai ambīcijām, kuru šai daļai nav. Daudzus tik tiešām interesē vien sekss un nauda. Personīgi es kājām šķērsoju 10 svešas valstis, lai tiktu pie iespējas sasniegt savu mērķi un nākotnē kļūt par pilotu.

Mahera iedvesmas avots ir viņa tēvs, kurš arī bija pilots. Pie feisbukā ieliktās bildes Mahers raksta: „Mans tēvs – mans varonis”

Plāno mācīties dāņu valodu

Godīgi sakot, esmu pilnībā apmierināts ar paša iekārtoto dzīvi Dānijā. Mīlu savus jaunos draugus un apkārtējos – dāņi vispār ir ļoti draudzīgi!” stāsta Mahers, „No piedzīvotā ir atsevišķas lietas, ko nevaru aprakstīt ar vārdiem. Taču ceru, ka man ir izdevies nodot vismaz kaut kādu vēstījumu. Atmiņu un piedzīvojumu no šī mana dzīves posma ir patiesi daudz un netrūkst tādu, kuras man nekad neizdosies aizmirst. Saprotu, ka citiem grūti iztēloties šo pārdzīvojumu visās detaļās, taču man tas nozīmēja pārrakstīt savu likteni. Es teiktu, ka tā bija gandrīz vai atdzimšana.”

Tuvākajos jaunieša plānos ietilpst dāņu valodas apgūšana un iestāšanās aviācijas skolā.

Mahers atklāj, ka viņu neapmierina vien tas, ko redzējis starp pašiem Eiropā satiktajiem bēgļiem.

Kasjauns.lv/Foto: Mahera Atias Hosina personiskais arhīvs, Facebook.com

Citi šobrīd lasa

Dziednieks Raitis: "Ja reiz esi saslimis, tad pieņem slimību ar pateicību" 24
Žerārs Depardjē nāk klajā ar savdabīgu viedokli par imigrantiem un "parastajiem" cilvēkiem 40
Krištianu Ronaldu dēls parāda, ka varētu būt vēl talantīgāks par savu tēvu 4
Skatīt visus komentārus