Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Par neierašanos uz rezervistu mācībām tiesa karavīram Jānim Jansonam piemērojusi 20 eiro naudas sodu. Ģimenes pieaugumu tiesa uzskatījusi par neattaisnojošu iemeslu.

Tiesa soda kaprāli Jāni par neierašanos uz rezerves karavīru mācībām. Viņa sievai tūlīt bija jādzemdē 368

112
2016. gada 28. janvārī 09:31 2016. gada 28. janvārī 09:31
Jūrmalas tiesa vakar rezerves karavīram, 35 gadus vecajam kaprālim Jānim Jansonam, piemērojusi 20 eiro naudas sodu par to, ka viņš neieradās uz pērnajā rudenī notikušajām rezerves karavīru mācībām, vēsta "Latvijas Avīze".

Jansons, kurš patlaban strādā par projektu vadītāju Latvijas bruģēšanas uzņēmumā Zviedrijā, apgalvo, ka ir savas valsts patriots un būtu gatavs piedalīties mācībās, ja vien tieši tajā laikā viņa sievai nebūtu jālaiž pasaulē bērns.

"Elektroniski sazinājos ar Atlases un rezerves personāla uzskaites centru un informēju par gaidāmo ģimenes pieaugumu. Man atbildēja, ka tas nav attaisnojošs iemesls, bet es paliku pie sava - ka ir un ka sieva un bērns man svarīgāks par mācībām, uz kurām varu doties kaut vai nākamo reizi," klāsta Jansons. Viņš armijā savulaik devies brīvprātīgi, nodienējis astoņus gadus, bet līgumu nav pagarinājis, jo neapmierinājusi karjera, kāda veidojusies.

Tiesa vakar atzina, ka Jansons uz mācībām nav ieradies neattaisnojošu iemeslu dēļ un tāpēc ir sodāms. Jansons uzskata, ka viņa rīcība ir bijusi attaisnojama, tāpēc apsver iespēju lēmumu pārsūdzēt principa, nevis piemērotā naudas soda dēļ.

Laikraksts norāda, ka, lai arī tiesneses Ingrīdas Bites lēmums nav visai bargs, saruna starp viņu un rezerves karavīru izvērtusies diezgan asa. Pēc paskaidrojumu noklausīšanās tiesnese vaicājusi Jansonam: "Jūs likumu esat lasījis - tur par grūtniecēm kaut kas ir teikts?" Jansons atbildējis: "Kā jūs domātu, ja jums būtu liels vēders? Turklāt uzskatu, ka man bija divi apgādājamie: sieva un bērns, jo auglis sievas vēderā jau arī ir cilvēks."

Pēc tam tiesnese sacījusi: "Jūs domājat, ka priecājos jūs te tiesāt? Bet pārkāpums ir nopietns. Vai tad sieva bija viena pati uz pasaules, mammas viņai nav, radu nav? Lai gan kāpēc man ar jums par to būtu jādiskutē… Vai atzīstat likuma pārkāpumu?" Jansons atbildējis: "Likuma burta pārkāpumu atzīstu. Man vajadzēja aiziet pie armijas vārtiem pieteikties un tad iet prom, sakot, ka sieva drīz dzemdēs."

"Latvijas Avīze" norāda, ka Jansons ir viens no 55 karavīriem, pret kuriem ierosināta administratīvā tiesvedība par neierašanos uz rezerves karavīru mācībām, kas notika no pagājušā gada 19.oktobra līdz 1.novembrim. Uz šīm mācībām armijas Atlases un rezerves personāla uzskaites centrs kopumā bija izsūtījis pavēstes 300 cilvēkiem. 143 personas informēja Nacionālos bruņotos spēkus par pavēstes saņemšanu, taču uz mācībām ieradās tikai 59 cilvēki. 83 cilvēkiem bijuši attaisnojoši iemesli neierasties.

Armijas Militāri publisko attiecību departamenta pārstāvis Normunds Stafeckis norāda, ka Rezerves uzskaites un reģistrācijas komisija, veicot katras personas materiālu pārbaudi, konstatēja, ka 67 rezerves karavīri neieradās neattaisnojošu iemeslu dēļ, no kuriem 55 rezerves karavīru rīcībā, iespējams, bija administratīvā pārkāpuma sastāvs. Komisija vērsās Valsts policijā, lai izvērtē un lemj par administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanu pret šiem 55 vīriem.

Stafeckis piebilst, ka dienests Nacionālajos bruņotajos spēkos turpinās arī pēc karavīra atvaļināšanās no aktīvā dienesta rezervē. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par rezerves karavīra neierašanos uz militārajām mācībām neattaisnojošu iemeslu dēļ var piemērot naudas sodu līdz 210 eiro.

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

Kas tur labs, un kādas ir cenas? Fotoreportāža no Centrāltirgus rudenī 8
Pārsteidzoši uz futbola Pasaules kausu tikušajai Peru draud diskvalifikācija no sacensībām
"Spēlmaņu naktī" triumfē Briķe un Jakovels un režisors Zemļanskis ar "Precībām" 4
Skatīt visus komentārus