Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Saskaņā ar vācu imigrantu ASV ieviesto tradīciju, ja murkšķis šajā dienā iznāks no alas un ieraudzīs savu ēnu, ziema turpināsies vēl pusotru mēnesi. Ja ēnu saskatīt neizdosies, pavasaris iestāsies agri. Leģenda vēsta, ka vācieši sākotnēji murkšķus esot izmantojuši par sezonāliem barometriem.

Alsungas murkšķi arī šogad Murkšķa dienā guļ ziemas miegā 5

Novadu ziņas
2016. gada 2. februārī 12:18 2016. gada 2. februārī 12:18
Tāpat kā citus gadus, arī šogad 2.februārī jeb Murkšķa dienā Alsungas novada Reģos mītošie stepes murkšķi jeb baibaki turpina gulēt ziemas miegā, informēja murkšķu audzētavas "Jaunstuči" īpašniece Silvija Tetere.

"Lai arī šodien, Murkšķa dienā, laika apstākļi ir salīdzinoši silti, Alsungas novada Reģos mītošie murkšķi, kā jau tas ierasts, vēl joprojām guļ ziemas miegā un laika pareģošanas rituālos ar savas ēnas ieraudzīšanu nepiedalās," informēja Tetere.

"Ziemas miegā murkšķi būs līdz februāra beigām vai marta sākumam, tad pamazām, katrs pēc savas sajūtas modīsies. Katrā ziņā murkšķu ziemas miegs ir ļoti atkarīgs no apkārtējās vides laika apstākļiem, jo, ja turpināsies silts laiks, tad pavasara rosība būs ātrāka, bet, ja laika apstākļi būs vēsi, tad, protams, murkšķi vēl kādu brīdi nosnaudīsies savās siltajās siena migās," prognozēja murkšķu audzētavas īpašniece.

Tūrisma sezonas atklāšana Alsungas novada Reģu murkšķu audzētavā šogad tiek plānota 30.aprīlī.

 

2.februārī tiek svinēta Sveču jeb Ziemas Māras diena. Dažviet pasaulē šī diena tiek dēvēta arī par Murkšķa dienu. Murkšķa dienu ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin jau kopš 1887.gada. Tā pakāpeniski pārvērtusies par valsts mēroga notikumu un ievērojamiem svētkiem ar dažādām atrakcijām, konkursiem un cita veida izpriecām. Šos svētkus pasaulē populārākus padarīja 1993.gada filma "Murkšķa diena" ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.

Saskaņā ar vācu imigrantu ASV ieviesto tradīciju, ja murkšķis šajā dienā iznāks no alas un ieraudzīs savu ēnu, ziema turpināsies vēl pusotru mēnesi. Ja ēnu saskatīt neizdosies, pavasaris iestāsies agri. Leģenda vēsta, ka vācieši sākotnēji murkšķus esot izmantojuši par sezonāliem barometriem.

ASV daži zinātnieki ir mēģinājuši pārbaudīt un salīdzināt murkšķa paredzējumus ar reālajiem klimatiskajiem datiem un konstatējuši, ka tie nav precīzi, tāpēc labāk paļauties uz hidrometeoroloģisko centru laika prognozēm, atzina Tetere.

Teteres piemājas lauku saimniecība "Jaunstuči", kas atrodas Alsungas novada Reģos, ir vienīgā specializētā murkšķu saimniecība Latvijā un visā Baltijas reģionā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet, tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, murkšķu turēšana mūsu klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Murkšķu audzētava "Jaunstuči" dibināta 2005.gadā. Audzētava atrodas Alsungas novadā netālu no Reģu muižas, ceļa posmā starp Alsungu un Ēdoli. Audzētavā dzīvo vairāk kā 22 stepes murkšķi jeb baibaki, kuriem pilnībā tiek nodrošināti dzīvniekiem noteiktie labturības noteikumi. Murkšķi tiek turēti lauku tūrisma popularizēšanai un bērnu izglītošanai par dzīvniekiem. Audzētava pieejama apskatei no maija līdz oktobrim.


LETA / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

7 iemesli, kas neļauj notievēt pēc dzemdībām 4
Rīdzinieks Deniss nopircis dzīvokli, kas trīc no trolejbusiem. Neko darīt īsti nevar 18
Bērniem NAV jāpieskata mazie brāļi vai māsas. Psihoterapeite: "Neuzkraujiet vecākajiem bērniem savus pienākumus!" 36
Skatīt visus komentārus