Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Uz Kučinska ambīcijām norāda pieredzējušais politiķis Leiškalns.

Kučinskis jau sen gribējis būt premjers, ziņo Leiškalns 22

Politika
2016. gada 7. februārī 20:46 2016. gada 7. februārī 20:46
Lai gan premjera amata kandidāta Māra Kučinska publiskais tēls ir piezemēts, ambīcijas ieņemt premjera posteni viņam bijušas jau ilgi, tā raidījumam "LNT Ziņu TOP 10" vērtēja pieredzes bagātais eksdeputāts Kārlis Leiškalns, kurš ar Kučinski iedraudzējās, kad abi kopā strādāja Tautas partijas (TP) frakcijā.

"Viņš to nekad arī neslēpa. Viņš to nav bazūnējis, es neesmu dzirdējis viņu to sakām publiski, bet man personīgi viņš to ir teicis. "Jā," viņš saka. "Es gribu, un es esmu pārliecināts, ka es varu." Viņš gribēja sasniegt šīs politikas realizācijas augstāko mērķi, kas, protams, ir valdības vadītājs," teica Leiškalns.

Patlaban 54 gadus vecais premjera amata kandidāts Kučinskis dzimis un audzis Valmierā. Bijis pašvaldības domnieks, tad pilsētas mērs, pēc tam Saeimas deputāts un ministrs - tātad darbojies visos politikis līmeņos.

Vidzemes laikraksta "Liesma" žurnālists Guntis Vīksna, kurš 1994.kļuva par Valmieras domes deputātu kopā ar Kučinski, atminas, ka "viņš vienmēr ir bijis tāds, kurš karstu putru nestrebj, kurš māk runāt ar cilvēkiem." Savukārt vietējie, kuri atceras Kučinska laiku, bijušā pilsētas mēra darbu cildina. Raidījuma uzrunātais Aleksejs vērtēja: "Nekad nevienam nebija atteicis, personīgi lietas palīdzēja izskatīt. Cepuri nost viņa priekšā!" Arī Vladislava sprieda, ka viņš ir labs cilvēks un daudz izdarījis pilsētas labā. Tiesa, raidījums sastapa arī kādu iedzīvotāju, kurš paziņoja, ka nezinot tādu Māri Kučinski.

Kādreizējais Kučinska kā ministra padomnieks un Saeimas kolēģis Vents Armands Krauklis vērtē, ka Kučinskis ir pacietīgs, gatavs ar vienu, otru, trešo runāt - bez lielām emocijām un nonākot pie kompromisa. "Tātad kompromisu meistars. Viņš nav cīņā saucējs, viņš nav tribūns. Diezin vai viņš spēj pateikt tādu runu, kur visiem Latvijas vēlētājiem būs asaras acīs," sprieda Krauklis.

Vadot Tautas partijas (TP) Saeimas frakciju, Kučinskim ar partijas vadību radās domstarpības. Ekonomiskās krīzes laikā TP uz brīdi apraka kara cirvi ar savu kādreiz niknāko ienaidnieku "Jauno laiku" (JL) un iesaistījās Valda Dombrovska valdībā. Kučinskis sadarbību ar JL aizstāvēja. Kad pie politikas apvāršņa atkal parādījās Andris Šķēle, TP politika kļuva agresīvāka un Kučinskis ne bez partijas vadības ziņas atkāpās no frakcijas vadītāja amata. "Viena daļa no TP bija neapmierināta ar viņu kā frakcijas vadītāju, jo viņš pārāk bieži gāja uz kompromisiem, uz dažāda veida izlīgšanu, uz dažāda veida, ko TP sauca par piekāpšanos JL. Tieši šī īpašība, ko pārmeta tai brīdī aktīvākie TP biedri, šobrīd var izrādīties viņa stiprākā puse," komentēja sabiedrisko attiecību speciālists Mārcis Bendiks.

"Redzēju, ka Māris ir aizvainots, Māris ir ar vienu kāju gatavs atteikties no tālākās darbības TP. Bet arī to viņš mierīgi pārdomāja, mierīgi izsvēra. Un tas ir tas laiks, kurā viņš man iepatikās kā cilvēks, kurš pieņem mierīgus, pārdomātus un tālejošus lēmumus," vērtēja Leiškalns. Pēc viņa teiktā, Kučinskis bija viens no tiem, kas kategoriski, bet ar sev raksturīgo mierīgumu, uzstājās pret TP iziešanu no Dombrovska valdības, "kas neapšaubāmi atkal bija kļūda, taktiska un stratēģiska kļūda". "Un tā arī bija. TP pazuda no vēstures skatuves," piebilda Leiškalns.

Kā Kučinskim piemītošās īpašības gandrīz visi aptaujātie nosauc viņa nosvērtību, spēju darboties komandā, pieredzi politikā, pragmatismu, iedziļināšanos jautājumos, augstās darbaspējas. Nav arī bijuši skandāli.

Par riskiem gan uzskata zināmu piekāpīgumu un spilgtuma trūkumu. Tāpat norādīts, ka Kučinskim nav pieredzes ārpolitikā un vāja angļu valoda. Tos kā premjera amata kandidāta lielākos trūkumus min, piemēram, eksprezidents Valdis Zatlers. Viņš uzskata, ka bez pieredzes un valodas zināšanām politiskas ietekmes mūsu premjeram Eiropā nebūs. "Nav pieredze darbā Eiropā, vispār šīs pieredzes nav. Ne ierēdņa līmenī, ne arī kādā citā līmenī. Protams, šeit nāk arī jautājums, cik spēcīga ir Kučinska angļu valoda. Tas nozīmē, ka, ja šeit, Latvijā, Kučinska kungs tiks ar visām problēmām labi galā, ja mēs skatāmies uz Eiropu - mēs tomēr esam Eiropas Savienības dalībvalsts - nu tad būs jāstrādā ierēdņiem," sprieda Zatlers.

Kučinska amatpersonas deklarācija par 2014. gadu, liecina, ka premjera amata kandidātam pieder zeme un māja Strenču novadā. Viņam arī ir deklarētas parādsaistības 30 000 eiro apmērā, bet uzkrājumu nav.

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 24
Skatīt visus komentārus