Latvijā fiktīvo laulību organizatori sievietēm gatavi maksāt līdz 5000 eiro
Kā galvenās fiktīvo laulību upuru izcelsmes valstis Eiropola ziņojumā tiek norādītas ES austrumu dalībvalstis - starp tām arī Latvija.
Sabiedrība
2016. gada 10. februāris, 13:19

Latvijā fiktīvo laulību organizatori sievietēm gatavi maksāt līdz 5000 eiro

Jauns.lv

Valsts policija pagājušajā gadā sākusi vairākus kriminālprocesus saistībā ar fiktīvo laulību organizēšanu un šajā rūpalā iesaistītie sievietēm esot gatavi maksāt no pusotra tūkstoša līdz 5000 eiro, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

"Tā nauda ir pietiekami liela, taču nav noliedzams, ka sieviete, pēc fiktīvās laulības noslēgšanas nonākot nelabvēlīgā situācijā, sāk meklēt palīdzību," piebilda Ķuzis.

Viņš norādīja, ka policijai šo lietu izmeklēšanā svarīga ir operatīvās informācijas iegūšana. Pēc tās iegūšanas personas tiek izsekotas un tiek realizēts operatīvais eksperiments, kura laikā jau tiek nodota nauda un aizturēta noziedznieku grupa, skaidroja Ķuzis.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Dimitrijs Trofimovs komisijā pastāstīja, ka divu gadu laikā, kopš veiktas izmaiņas Krimināllikumā, sieviešu vervēšana ir mazinājusies, taču Latvijai ir grūtības panākt fiktīvo laulību organizētāju sodīšanu, jo viņi vienkārši atrodas ārzemēs. "Krimināllikuma pants ir primāri vērsts pret tiem, kas šeit Latvijā vervē, jo skaidrs, ka organizētājus sodīt mēs nevaram tāpēc, ka viņi atrodas Dublinā," uzsvēra Trofimovs.

Kā ziņots, Eiropola 2015.gada ziņojumā par situāciju cilvēku tirdzniecības jomā Eiropas Savienībā (ES) tiek norādīts, ka pašreizējā migrācijas krīze atstās būtisku ietekmi uz cilvēku tirdzniecību. Tuvākajā nākotnē paredzams, ka cilvēku tirdzniecības apjomi un tendences attiecībā uz seksuālo ekspluatāciju un darbaspēka ekspluatāciju pieaugs, teikts ziņojumā. Tiek arī prognozēts, ka, lai apmierinātu pieprasījumu pēc mēģinājumiem iegūt likumīgas tiesības uzturēties ES, cilvēku tirdzniecība fiktīvo laulību noslēgšanas nolūkā pieaugs.

Kā galvenās fiktīvo laulību upuru izcelsmes valstis Eiropola ziņojumā tiek norādītas ES austrumu dalībvalstis - starp tām arī Latvija, kā arī Čehija, Ungārija, Polija, Rumānija un Slovākija, kuru pilsones (jaunas sievietes) tiek aizvestas uz ES rietumu dalībvalstīm, kur tiek piespiestas stāties fiktīvās laulībās ar vīriešiem no Āzijas, parasti no Pakistānas un Indijas.

Saistībā ar cilvēku tirdzniecību Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde (ONAP) pērn Latvijā sākusi trīs kriminālprocesus - divus par piespiedu laulībām un vienu par seksuālo ekspluatāciju. Par aizdomās turētām atzītas piecas personas - četri vīrieši un nepilngadīga meitene, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) dati.

Kriminālvajāšanas sākšanai ONAP prokuratūrai nosūtījusi divus kriminālprocesus pret 12 personām - četrām sievietēm un astoņiem vīriešiem, no kuriem divi ir Pakistānas valstspiederīgie. Par cilvēku tirdzniecībā cietušajiem pērn atzītas četras personas - pilngadīga sieviete ar vieglas ievainojamības pazīmēm un trīs nepilngadīgas meitenes.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka no 2009. līdz 2014.gadam, pamatojoties uz noslēgto fiktīvo laulību, Latvijā anulētas 26 termiņuzturēšanās atļaujas.

LETA / Foto: Shutterstock