Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
“Visu laiku snieg” ir autobiogrāfisks vēstījums, kas sākas ar Sibīrijas pieredzi.

Aicina apmeklēt Ilmāra Blumberga piemiņas izstādi "Visu laiku snieg"

Kultūra
2016. gada 24. februārī 20:47 2016. gada 24. februārī 20:47
No 2016. gada 26. februāra līdz 29. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) būs skatāma Ilmāra Blumberga (1943–2016) piemiņas izstāde “Visu laiku snieg”.

2016. gada 11. februārī mūžībā aizgāja Ilmārs Blumbergs. Izcils mākslinieks. Liela personība. Tādas rodas reizi gadsimtā. Ikvienam, kuram bija tā laime savā mūžā sastapt Blumbergu, sadarbība ar viņu atstāja dziļas pēdas.

Par mākslas galvenajām tēmām Ilmāram Blumbergam kļuva MĪLESTĪBA, NĀVE UN DIEVS, – tā meistars pats sacīja. Tagad viņš piedzīvojis visas. Tās māksliniekam bija vajadzīgas, lai dzīvotu un labāk saprastu dzīvi.

Ilmāra Blumberga darbos ir iešifrētas zīmes un vārdi. Kalpotāja tēls. Vērotāja tēls. Vienstūris – viņa bezgalības simbols. Maksimas “Viss ir viens”, “Tat Tvam Asi”, “Nav beigu”. Viņš ticēja, ka dzīve ir process – ceļš, kuram nav beigu. Savu pēdējo lielo izstādi ARSENĀLĀ viņš nosauca “Es nemiršu”. Tā bija doma par pārdzimšanu. Samsāras rats.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, pieminot Ilmāru Blumbergu, izstāda ciklu “Visu laiku snieg”, pie kura mākslinieks strādāja divdesmit gadus. Trīsdesmit piecu gleznu sērijā mēs varam iepazīt pusgadsimtu vienas personības likteņgaitās un izdzīvot Latvijas vēsturi no staļiniskā režīma deportācijām līdz neatkarības atgūšanai.

“Visu laiku snieg” ir autobiogrāfisks vēstījums, kas sākas ar Sibīrijas pieredzi. 1949. gadā Ilmāra Blumberga tēvs leģionārs tika izsūtīts, bet, kaut arī 1950. gadā termiņš beidzās, viņu neatbrīvoja – aizsūtīja tālāk uz mūža nometinājumu Tjuhtetā. Māte ar mazo Ilmāru devās pie tēva uz Sibīriju. Cikla vizuālajā attīstībā notiek autora apziņas plūsmas un dramatisku dzīves fragmentu montāža. Personiskās dzīves traģiski un emocionāli notikumi savijas ar Latvijas vēstures lappusēm. Bērna pasaules redzējums, vecāku cīņa par izdzīvošanu, turpmākie padomju gadi un astoņdesmito gadu politiskā aktīvisma epizodes izved skatītāju cauri dažādiem nozīmīgiem posmiem radošās personības tapšanā. Bērnībā iepazītā Sibīrija, kas redzama ciklā “Visu laiku snieg”, māksliniekam ir devusi sapratni par dzīvi un nāvi, pacietību un mīlestību, vēlēšanos un piepildījumu. Šis cikls ir monumentāla vēsturiska sāga, balstīta personiskā pieredzē.

Ar ekspozīciju apmeklētāji varēs iepazīties laikposmā no 26. februāra līdz 13. martam un no 1. aprīļa līdz 29. maijam.

Regīna Zommere / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 36
Dejoja visi! Aktieri jandalē "Spēlmaņu nakts" ballītē 33
Par likumīgu autostāvvietas izmantošanu pie Mēbeļu nama Vladimiram izraksta sodu - 500 eiro 12
Pievienot komentāru