Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Drošības policijai Petrovs jau vairākus gadus esot zināms kā viens no radikālākajiem Latvijas musulmaņu pārstāvjiem.

Latvijas islāma kopienas autoritāte pametis valsti un atbalsta teroristu uzbrukumus Francijai 97

Sabiedrība
2016. gada 28. februārī 19:38 2016. gada 28. februārī 19:38
Bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs uzsaukumā internetā atbalsta teroristu uzbrukumus Francijai un slavina "džihadu", ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Petrovs ar sievu no Latvijas pazudis pirms deviņiem mēnešiem. Interneta vietnē "Youtube" ir pieejams video, kurā Petrovs cilvēkus uzrunā jau atrodoties kādā no musulmaņu valstīm. Visticamāk Sīrijā vai Irānā. Video viņš apsveic teroristus, kuri nogalināja cilvēkus uzbrukumā Francijas karikatūru žurnāla redakcijai un slavē džihādu jeb svēto karu. Agrākie Petrova sekotāji no sava bijušā līdera izteikumiem norobežojas. Viņi jūtoties nodoti. Drošības policija pret Petrovu sākusi Kriminālprocesu par pretlikumīgu piedalīšanos bruņotā konfliktā.

Oļegs Imrans Petrovs nav dzimis islāmticīgo ģimenē, bet šai ticībai pievērsies vēlāk. Šādus cilvēkus sauc par "konvertītiem". Islāma kopienā viņš bija autoritāte. Petrovs vienīgais no Latvijas islāmu apguvis augstskolā Sauda Arābijā. Mācijies tur sešus gadus.

Pagājušā gada janvārī teroristi ar automātiem iebruka satīras un humora žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā. Karikatūristus nošāva, jo viņi bija izsmejoši atainojuši pravieti Muhamedu. Mira 12 cilvēki. Vēl 11 cilvēkus ievainoja. Atbildību par uzbrukumu uzņēmās viens no grupējuma "Al-Qaeda" atzariem.

Pēc slaktiņa Francijā Latvijas islāma centra līderis Petrovs publiski izteicās, ka karikatūristus vajadzēja sodīt, bet ne tik bargi. Būtu pieticis tikai ar pirkstu salaušanu. Petrova izteikumus tolaik solīja izvērtēt Drošības policija.

Tagad viņš paziņojis, ka atsakās no iepriekš teiktā. "Tie vārdi, kas tika pateikti par karikatūrām - ka tie cilvēki, kas uzzīmēja karikatūras aptuveni pirms gada Francijā, ka viņi iespējams nav pelnījuši to sodu, kāds tika piespriests. Ka varbūt viņiem bija jāsaņem daudz maigāks sods - es pilnībā atsakos no šiem vārdiem. Šie vārdi ir meli. Patiesībā vienīgais sods tiem, kas ņirgājas par jebkurām islāma vērtībām, pēc visu zinātnieku domām, pēc vienprātīgām islāma zinātnieku domām ir nāvessods. Un tam neiebilst neviens no musulmaņiem," vēsta raidījums.

Šis gadījums var nodarīt arī būtisku kaitējumu musulmaņu kopienai Latvijā pat ja tās pārstāvju vidū nav cilvēku, kuri būtu ar līdzīgiem uzskatiem kādi ir Petrovam, uzskata Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns. Tajā pat laikā fakts, ka radikalizējies kopienas līderis, esot jāuztver ļoti nopietni. Jo islāmā tas, ko saka līderis, esot patiesība un likums.

"Krieviem ir tāds teiciens - kāds ir priesteris, tāda arī ir draudze. Tas ir ļoti precīzi. Un pēc tām runām, ko es dzirdu no vietējiem islāma līderiem un runasvīriem, tas man rada aizdomas, ka te ir čemodāns ar divkāršu dibenu," saka Taivāns.

Islāma kultūras centra tagadējais vadītājs Jānis Luciņš par sava priekšteča gaitām neko nezinot. Petrovs no Latvijas vienkārši esot pazudis, palikušajiem neko nesakot. Viņu pat īsti neinteresējot paziņojumi, ko Petrovs izteicis. Luciņam tāpat esot skaidrs, ka šeit ir runa nevis par islāmu, bet radikālu sektu, kuras idejām Petrovs sācis sekot.

Drošības policijai Petrovs jau vairākus gadus esot zināms kā viens no radikālākajiem Latvijas musulmaņu pārstāvjiem. Dienesta uzmanību piesaistīja Petrova ilgstošā uzturēšanās ārvalstīs. Notikušais rādot, ka arī Latvijas musulmaņu vidē pastāv radikalizācijas riski. Zināms, ka Petrovs no Latvijas aizbraucis pirms deviņiem mēnešiem.

Drošības policija ir sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 77. prim pantā paredzētajām noziedzīga nodarījuma pazīmēm - par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā. Drošības policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka uz teroristu kontrolētajiem reģioniem Irākā/Sīrijā viņš devās kopā ar sievu 2015.gada maijā.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas loceklis Kārlis Seržants (ZZS) raidījumam atklājis, ka zinot vēl dažus stāstus, par cilvēkiem, kas progresē savos uzskatos un tieši tāpēc viņi esot uzmanāmi.

Imrāns Oļegs Petrovs viesojas Daugavpils universitātē - video:
LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 24
Vējonis valsts augstākos apbalvojumus pasniedz Kantānei, Marhilēvičam, Gunai Zariņai un citiem ievērojamiem cilvēkiem 34
Skatīt visus komentārus