Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
76 gadus vecam aizkuņģa dziedzera vēža pacientam veikta unikāla un sarežģīta operācija.

Onkoloģijas centrā veiksmīgi izdevusies ļoti sarežģīta aizkuņģa dziedzera vēža operācija 7

Sabiedrība
2016. gada 10. martā 10:21 2016. gada 10. martā 10:21
Pagājušajā nedēļā Latvijas Onkoloģijas centrā kādam aizkuņģa dziedzera vēža pacientam veikta unikāla un sarežģīta operācija, informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Inguna Potetinova.

Operācija ilgusi 11 stundas, un tās laikā 76 gadus vecam pacientam veikta aizkuņģa dziedzera rezekcija jeb orgāna izgriešana. Tā ir viena no sarežģītākajām operācijām, kuras laikā jāveic aizkuņģa dziedzera galviņas, divpadsmitpirkstu zarnas, žultsvada un žultspūšļa, daļēja kuņģa un tievo zarnu rezekcija, pēc tam savienojot tievās zarnas ar aizkuņģa dziedzeri, kuņģi, žultsvadu. Šī pacienta gadījums gan bijis vēl sarežģītāks, jo vienlaicīgi veikta arī tievo zarnu apzarņa vēnas un aknu vārtu vēnas rezekcija, to aizvietojot ar augšstilba virspusējo vēnu.

Patlaban pacients apmierinošā stāvoklī turpina ārstēšanos Latvijas Onkoloģijas centra Mīksto audu un abdominālās ķirurģijas nodaļā.

Pacients 2015.gada decembra beigās pirmo reizi tika stacionēts Vidzemes slimnīcā ar dzelti, bet janvārī pārvests uz Latvijas Onkoloģijas centru.

Līdz šim pasaulē pacientus, kuriem aizkuņģa dziedzera vēzis ieauga lielajos asinsvados - apzarņa vēnā vai artērijā, kas atrodas zem aizkuņģa dziedzera -, uzskatīja par neoperējamiem, jo pirmie mēģinājumi rezecēt asinsvadus kopā ar aizkuņģa dziedzeri beidzās ar augstu komplikāciju skaitu, turklāt nepalielināja pacientu dzīvildzi. Pēdējo desmit gadu laikā, uzlabojoties ķirurģiskajai tehnikai un iespējām, kā arī intensīvajai terapijai pirms un pēc operācijas, pasaulē sāka veikt aizkuņģa dziedzera operācijas robežgadījumos, kad standarta ķirurģiskā procedūra tika papildināta ar asinsvadu rezekciju un rekonstrukciju.

Latvijā aizkuņģa dziedzera vēzi ik gadu konstatē 380 pacientiem, un operācija joprojām ir vienīgā iespējamā radikālā ārstēšanas metode, taču diagnozes brīdī radikāli operējami ir mazāk nekā 15-20% pacientu.

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

Kas ir kautrīgais itālietis no "Sant Laurent Paris", kurš sievietēm piedāvā tērpties tik atkailinošās drēbēs 1
Iesaka bioenerģētiķis: praktiskā maģija, kā tikt pie naudas 6
Prominences, sportisti, inteliģence... Kas šogad apmeklēja svinīgo svētku koncertu? 42
Skatīt visus komentārus