Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Tiesas zāle. (Foto: LETA)

Eiropas Komisijas pētījumā pozitīvi izcelta Latvijas tiesu sistēma 16

Sabiedrība
29. maijā 23:07 2018. gada 29. maijā 23:07
LETA
Latvijā ir viens no mazākajiem neizskatīto administratīvo lietu uzkrājumiem tiesās starp Eiropas Savienības (ES) valstīm, secināts Eiropas Komisijas (EK) veiktajā pētījumā par tiesiskumu Eiropas Savienībā (ES) "Eiropas rezultātu apkopojums tiesiskuma jomā".

Mazāks administratīvo lietu uzkrājums ir vienīgi Luksemburgā un Ungārijā.

Tāpat Latvija ir izcelta kā viena no piecām ES valstīm, kurās elektroniski var iesniegt prasības pieteikumu tiesā un sekot līdzi tiesvedības gaitai. Latvijā arī ir iespējams pilnībā izsekot visam procesam, kad tiesā tiek iesniegts maza apmēra prasības pieteikums civilprocesā - sākot no informācijas par prasības pieteikuma iesniegšanu līdz gala rezultātam un pārsūdzības iespējām. Kā pozitīvs aspekts pieminēts arī tas, ka Latvijā visu instanču tiesas izmanto sociālos tīklus.

Lai arī pēdējos gados pieaug Latvijas tēriņi uz tiesu iestādēm, tie joprojām ir vieni no zemākajiem ES. Latvijā 2016.gadā tiesu iestādēm tika tērēts vidēji 51 eiro uz vienu valsts iedzīvotāju jeb 0,4% no iekšzemes kopprodukta.

Ziņojumā arī norādīts, ka Latvijā ir augstākais sieviešu īpatsvars pirmās un otrās instances tiesās visā ES, Latvijā pirmās instances tiesās 81% no tiesnešiem ir sievietes, bet otrās instances tiesās - virs 75%. Savukārt Augstākajā tiesā šis īpatsvars ir virs 60%.

Savukārt advokātu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā ir otrs zemākais ES, mazāks skaits ir tikai Zviedrijā.

Jau vēstīts, ka šajā pētījumā arī tika secināts, ka 47% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem uzskata, ka Latvijas tiesu sistēma ir neatkarīga.

Savukārt 37% no aptaujātajiem uzskata, ka ar tiesu neatkarību ir "diezgan slikti", bet 7% respondentu uzskata, ka situācija šajā jomā raksturojama ar apzīmējumu "ļoti slikti", turpretim 12% respondentu nav viedokļa šajā jautājumā.

Iedzīvotāji visbiežāk uzskata, ka tiesnešu neatkarību ietekmē spiediens no ekonomiskām vai citām interešu grupām, kā arī no politiķiem.

Citi šobrīd lasa

FOTO: Kā šefpavārs Vidzis baroja Reiniku, Andrejevu un Daneviču - jeb tās patiešām bija pasaulē sliktākās vakariņas 20
Video: saimnieks aizbrauc prom, suni atstāj mātei. Kaimiņiene redz, ka tam kļūst sliktāk, un nolemj ziņot policijai 12
Laikraksts izklāsta, kā Krievija strādājusi pie slepena Asanža aizbēgšanas plāna 74
Skatīt visus komentārus

Поклонники подозревают, что небывалая стройность Аллы Пугачевой связана с ее тяжелым недугом

Обиженный Петросян обратился за помощью в Кремль