Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Valsts kontrole apņēmusies izrevidēt pensiju sistēmu 33

Sabiedrība
2016. gada 3. aprīlī 12:40 2016. gada 3. aprīlī 12:40
Valsts kontrole veiks revīziju par pensiju sistēmu, apliecināja iestādē.

Valsts kontrole ir uzsākusi plānot lietderības revīziju "Valsts politikas efektivitāte pensiju sistēmas nodrošināšanai".

Uz gaidāmo revīziju šonedēļ norādīja labklājības ministrs Jānis Reirs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārskata prezentācijā par darba tirgu un sociālo jomu Latvijā, kurā atzīts, ka salīdzinoši augstā ienākumu nevienlīdzība un augstais nodokļu slogs zemu ienākumu saņēmējiem ir viens no būtiskākajiem Latvijas izaicinājumiem.

OECD tostarp pārskatā atzina, ka Latvijai ir lielākā pieredze Eiropā vairāku līmeņu pensiju sistēmas ieviešanā, bet nodarbinātības struktūras dēļ pensijas ir zemas. Atzīmēts, ka valdība apsver iespēju papildu atbalstīt mazo pensiju saņēmējus, bet pensiju sistēmas ilgtspējai ir nepieciešamas plašākas izmaiņas. Lai varētu argumentēti izvērtēt dažādus rīcības variantus, būtu jāveic visaptveroša analīze nolūkā noskaidrot, kādas būs sekas paredzamajai pensiju apmēra atšķirībai attiecībā uz nabadzību un adekvātu ienākumu līmeni vecumā, sacīts pārskatā.

Tāpat jau rakstīts, ka šogad Latvijas pensiju sistēmai aprit 20 gadu. Pensiju 1.līmenī iesaistās visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji un iekasētais tiek izmaksāts esošajiem pensionāriem, kā arī katra iemaksu veicēju personīgajā kontā tiek reģistrēta informācija pensijai. Daļu sociālo iemaksu novirza pensiju 2. līmenim – jeb uzkrājošajai daļai, kas tiek novirzīta kādā no ieguldījumu plāniem, kur plāna pārvaldnieks to iegulda finanšu tirgos. Iespējams krāt arī brīvprātīgi pensiju 3.līmenī – personīgi vai arī ar sava darba devēja starpniecību.

Pensiju sistēmas 2.līmenī iesaistījušies 1,254 miljoni cilvēku. Vidējais uzkrājums vienam shēmas dalībniekam ir 1862 eiro. Uzkrātais kapitāls kopumā ir 2,33 miljardi eiro. Valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānu vidējais ienesīgums 10 gados ir 3,34%. Pensiju sistēmas 3.līmenī iesaistījušies 255 013 cilvēki, no tiem 78% ir individuālie dalībnieki, par 22% iemaksas veic darba devējs. Vidējais uzkrājums - 1296 eiro. Uzkrātais kapitāls kopumā ir 330 miljoni eiro, vidējais ienesīgums 10 gados - 3,34%.

Ministrs Reirs iepriekš komentējis, ka sistēma ir laba, bet kamēr vairāk nekā trešā daļa maksās nodokļus no minimālās algas vai mazākas summas, nākotnē viņi saņems tādu pašu mazu pensiju. Līdz 35% strādājošo sociālās apdrošināšanas iemaksas veic līdz minimālajai algai. Dati par 2015.gada deviņiem mēnešiem liecina, ka gandrīz 75% jaunpiešķirto pensiju apmērs ir līdz 350 eiro. Obligāti sociāli apdrošināto personu skaits bija 971 721.

BNS/Foto: Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 36
Dejoja visi! Aktieri jandalē "Spēlmaņu nakts" ballītē 38
Ar vēzi slimais Valters Frīdenbergs tagad gaida ziņu no Berlīnes
Skatīt visus komentārus