Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Nopludinātie dokumenti liecina par slepeniem ofšoru darījumiem, kurus veikuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina palīgi, pasaules politiskie līderi un slavenības, tostarp Barselonas futbola zvaigzne Lionels Mesi.

"Panamas dokumentos" esot vārdi no Latvijas; tie ir interesanti, bet ne politiski nozīmīgi 27

Sabiedrība
2016. gada 4. aprīlī 13:24 2016. gada 4. aprīlī 13:24
Nopludinātajos Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca" dokumentos ir vārdi no Latvijas, tie ir interesanti, bet ne politiski svarīgi, sacīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vadītāja Sanita Jemberga.

"Re:Baltica" par šo projektu bija informēta iepriekš, bet pie datiem tika decembrī. "Esam Izmeklējošo žurnālistu starptautiskā konsorcija (ICIJ) sastāvā, un, tāpat kā vienmēr, viņi izvēlas katrā valstī pētnieciskos žurnālistus, ar kuriem strādāt," stāstīja Jemberga. "ICIJ sāka jaunu projektu, saviem žurnālistiem pateica, kas tas ir un par ko būs, un tā mēs tur nonācām."

Centrs ceturtdien publicēs īsu kopsavilkumu par to, kas dokumentos bija atrodams saistībā ar Latviju.

"Ņemot vērā to, cik liela ir interese, mums ir doma ceturtdien īsumā publicēt to, kas dokumentos bija par Latviju, bet tādu gaidu kā par Ukrainu, Krieviju tur vienkārši nav," sacīja Jemberga. "Tie mūsu cilvēki, kas slēpj ofšoros naudu, viņi slēpj tuvākās vietās, piemēram, Kiprā, un Panama ir retums."

"Dokumentos ir latviešu vārdi, bet tie ir vairāk interesanti nekā politiski nozīmīgi," piebilda Jemberga.

Kā ziņots, no Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca" datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm.

Nopludinātie dokumenti liecina par slepeniem ofšoru darījumiem, kurus veikuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina palīgi, pasaules politiskie līderi un slavenības, tostarp Barselonas futbola zvaigzne Lionels Mesi.

"Re:Baltica" vadītāja Sanita Jemberga: "Dokumentos ir latviešu vārdi, bet tie ir vairāk interesanti nekā politiski nozīmīgi."

Vācijas laikraksts "Sueddeutsche Zeitung" ieguva šos dokumentus no anonīma avota un dalījās ar citiem pasaules medijiem, izmantojot Izmeklējošo žurnālistu starptautisko konsorciju (ICIJ).

Noplūdinātie dokumenti par apmēram 140 politiķu slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Panamā bāzētajai firmai "Mossack Fonseca" ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.

Mediju ziņās saistībā ar šiem dokumentiem apgalvots, ka Putina palīgi "slepeni pārsūtījuši divus miljardus ASV dolāru caur bankām un šaubīgām kompānijām". Pats Putins šajos dokumentos gan nav nosaukts vārdā.

Šajās ziņās ir minēti 12 pašreizējie vai bijušie valstu vai valdību vadītāji, tostarp Islandes un Pakistānas premjeri, Ukrainas un Ķīnas prezidenti un Saūda Arābijas karalis, kā arī tādas sporta un kino zvaigznes kā Džekijs Čans.


LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA, AFP/LETA, EPA/LETA

Citi šobrīd lasa

Lidojums ar vintedža piesitienu: tā izskatās vienā no interesantākajiem Rīgas dzīvokļiem 14
Izmeklētājiem jaunumi zviedru žurnālistes Kimas Vallas slepkavības lietā
Caur atslēgas caurumu: ieskats Baltkrievijas ciemos, kur 21. gadsimts nav lielā cieņā
Skatīt visus komentārus