foto: LETA
KNAB veicis kratīšanu Rimšēviča īpašumā un darbavietā; aizturēts uzņēmējs Martinsons
112
2018. gada 17. februāris, 14:30

KNAB veicis kratīšanu Rimšēviča īpašumā un darbavietā; aizturēts uzņēmējs Martinsons

Jauns.lv/LETA

Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā Langstiņos Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vakar, 16.februārī, veicis kratīšanu, liecina LTV Ziņu dienesta rīcībā esošā informācija.

Latvijas Banka par to komentārus nesniedza, norādot, ka par KNAB izmeklējošām darbībām atbildes var sniegt pats birojs.

Arī KNAB pagaidām plašāku informāciju nesniedz, sociālajā tīklā "Twitter" publicējot šādu paziņojumu: 

Telefonsarunā ar Latvijas Televīziju Ilmārs Rimšēvičs paziņoja, ka "nav tiesīgs to komentēt" un nolika klausuli.

Gan Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), gan finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) KNAB veiktās darbības aģentūrai LETA nekomentēja. Reizniece-Ozola aģentūrai LETA sacīja, ka viņa nav tiesīga komentēt KNAB darbības, līdzīgi arī Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars norādīja, ka premjers nevar notikušo komentēt.

Arī Martinsona advokāts Lauris Leja aģentūrai LETA nekomentēja situāciju, norādot, ka patlaban atrodas ārpus valsts un nav informētas par notikušo.

LTV savā "Twitter" kontā ziņo, ka aizturēts ir celtniecības un ātro kredītu jomā zināmais uzņēmējs Māris Martinsons.

Piektdienas vakarā sociālajā tīklā "Twitter" izteikusies žurnāliste Agnese Margēviča. Viņa rakstīja tā: 

"Norvik bankas" lielākais akcionārs, Lielbritānijā dzīvojošais krievu izcelsmes uzņēmējs Grigorijs Guseļņikovs kopā ar citiem bankas akcionāriem pieteikumā starptautiskai šķīrējtiesai apgalvo, ka bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds un augsta amatpersona finanšu sektorā no viņa izspieduši kukuļus, lai Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) neizdarītu spiedienu pret banku, janvāra beigās vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga". 

Lai gan Guseļņikovs finanšu sektora augsto amatpersonu neesot nosaucis vārdā, "Nekā personīga" ziņoja, ka viņa norādes nepārprotami ved Latvijas Bankas vadības virzienā. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs raidījumam apgalvojumus par kukuļa pieprasīšanu noliedza, savukārt apcietinājumā esošā Sprūda un FKTK komentārus par Guseļņikova pausto raidījums nebija ieguvis.

Bankas lielākā akcionāra pārmetumi Sprūdam un vārdā nenosauktajai augstajai finanšu sektora amatpersonai izrietot no prasības pieteikuma starptautiskā šķīrējtiesā ar "Winergy" vēja parka biznesu saistītajā lietā. Šajā tiesvedībā "Norvik banka" vērsusies pret Latviju. "Winergy" projekta īstenotāji neatmaksājuši bankai vairāku desmitu miljonu eiro lielu kredītu, tomēr starp pusēm panākts mierizlīgums un vēja parks nonācis bankas kontrolē. Neraugoties uz to, joprojām turpinās daudzas tiesvedības, kas saistītas ar šo strīdu.

Banka uzskata, ka "Winergy" projektam kredīti tikuši izkrāpti negodīgi, un kā viena no atslēgas figūrām šajās shēmās bijis nu jau saistībā ar citām apsūdzībām apcietinājumā nonākušais un maksātnespējas administratora amatu zaudējušais Sprūds. Viņa vārds gan neesot starp apsūdzētajiem ar "Winergy" kredītu izkrāpšanu saistītajā krimināllietā.

Ar "Winergy" projektu saistītās starptautiskās tiesvedības prasības pieteikumā esot aprakstīts vēl kāds noziegums - no Guseļņikova 2016. un 2017.gadā esot izspiesti kukuļi. Kā galvenais izspiešanas shēmas autors esot minēta kāda vadoša Latvijas amatpersona finanšu sektorā, kura Guseļņikovam personīgi un caur starpniekiem vairākkārt prasījusi maksāt kukuļus, pretējā gadījumā solot ar represijām no FKTK puses. Šādi rīkojoties, augstā amatpersona esot ļaunprātīgi izmantojusi savu plaši zināmo, neoficiālo, taču faktisko ietekmi pār komisiju.

"Vadošā Latvijas amatpersona, tiekoties 2016.gada 29.maijā, Guselņikovam atklāja, ka Sprūds palicis neapmierināts ar "Winergy" lietas iznākumu. Saskaņā ar amatpersonas teikto, Guseļņikovs neesot ievērojis spēles noteikumus. Šajā sakarā viņš [amatpersona] aicināja nekavējoties atrisināt situāciju ar Sprūdu, ko Guselņikovs sapratis kā prasību veikt maksājumus Sprūdam. Tādējādi Guseļņikovs secina, ka vadošā Latvijas amatpersona sadarbojās ar Sprūdu vai citādi izmantoja Sprūda pretlikumīgo rīcību, lai izspiestu no Guseļnikova lielākus kukuļus," teikts "Norvik bankas", akcionāru prasības pieteikumā tiesai.

"Nekā personīga" vēstīja, ka FKTK lielus "Norvik bankas" naudas līdzekļus atzinusi par noziedzīgi iegūtiem, līdz ar to bankai ir nepietiekams paša kapitāls un tās darbība ir ierobežota. Par neuzticēšanos liecinot jaunākā FKTK prasība ierakstīt pilnīgi visas bankas valdes un padomes sēdes.

Guseļņikovs raidījumam skaidrojis, ka pagaidām nevēlas atklāt no viņa kukuļus izspiedušās augstās finanšu sektora amatpersonas vārdu, jo vispirms visus pierādījumus sniegs tiesai. "Mums ir apstiprinoši dokumenti, cietušo liecības, un citi pierādījumi, kas apstiprina visas apsūdzības. Tiesas sēdēs tie tiks iesniegti un pārbaudīti," sacījis baņķieris.

Pēc raidījuma vēstītā, visas norādes nepārprotami liecina, ka šī augstā finanšu sektora amatpersona, kas it kā mēģinājusi izspiest kukuļus no Guseļņikova, meklējama Latvijas Bankas virzienā. Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs gan "Nekā personīga" rakstiskās atbildēs norādījis, ka apgalvojumi par kukuļa pieprasīšanu neatbilst patiesībai. Nekādus papildu komentārus viņš neesot sniedzis, lai neietekmētu strīda izskatīšanas rezultātu.

Raidījuma rīcībā neesot apstiprinājuma tam, ka Latvijā vai Lielbritānijā sākta izmeklēšana par baņķiera izteiktajām apsūdzībām, vienīgi Ekonomikas policijā notiekot vairākas resoriskās pārbaudes saistībā ar "Norvik banku", tajā skaitā par lielu, iespējams, neatļautu naudas pārskaitījumu advokātu birojam "Quinn Emanuel" Londonā, kas gatavoja "Norvik bankas" prasību pret Latvijas valsti starptautiskajā šķīrējtiesā.

"Norvik banka" Valsts kancelejai šonedēļ devusi atļauju publiskot prasības pieteikumu tiesai. Kanceleja nesteigsies ar informācijas atklāšanu, kamēr nebūs izvēlēti tiesneši un publiskošanas jautājums nebūs apspriests ar viņiem, vēstīja "Nekā personīga".

Raidījums arī atgādināja, ka vēl līdz pagājušā gada novembrim "Norvik bankas" padomē darbojās Andris Ruselis, kurš šajā amatā nonāca pēc darba Latvijas Bankā, kur bija Rimšēviča vietnieks. Šonedēļ "Norvik banka" ziņoja par jaunu padomes locekli - bijušo NATO ģenerālsekretāru, Dānijas premjerministru Andersu Fogu Rasmusenu.

Pēc raidījuma vēstītā, vairākas amatpersonas, kuras nevēlējās atklāt savu vārdu, Guseļņikova vēršanos starptautiskajā tiesā sauc par šantāžu ar mērķi savas biznesa neveiksmes uzkraut uz valsts pleciem.