Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
"Uzvaras svētki" 9.maijā Uzvaras parkā.

Komisija nosauc aptuveno zaudējumu summu, kādu Latvijas ekonomikai radīja PSRS okupācija 116

Politika
2016. gada 18. aprīlī 18:50 2016. gada 18. aprīlī 18:50
PSRS laikā aptuvenie nodarītie zaudējumi Latvijas ekonomikai ir 185 miljardi eiro, šodien žurnālistiem sacīja PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijas pārstāve Ruta Pazdere.

Viņa pastāstīja, ka demogrāfiskie zaudējumi varētu būt vairāki desmiti miljardi eiro, arī videi radītie zaudējumi mērāmi vairākos desmitos miljardos eiro.

Šodien tika prezentētas trīs grāmatas - "Latvijas rūpniecība pirms un pēc neatkarības atjaunošanas", "Padomju impērijas koloniālā politika un Latvijas kolonizācija 1940.-1990." un "Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai". Grāmatu atklāšanas svētkos Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (V) pauda, ka bez pagātnes izpētes mums nav arī nākotnes, jo bez pagātnes pētniecības ir riski pieļaut līdzīgas kļūdas arī nākotnē.

Eiroparlamentāriete norādīja, ka būtu nepieciešams veidot vienotu uztveri par vēsturi. Viņa pauda, ka abiem režīmiem - gan nacistiskajai Vācijai, gan PSRS - "bija vienlīdz krimināls raksturs". Vaidere arī izteicās, ka patlaban pastāv liels informatīvs karš, tāpēc ir nepieciešams ar to cīnīties.

Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere: "Padomju informācijas sistēma "bija uzbūvēta uz meliem"."

Pēc Vaideres domām, cilvēki dažkārt izturas pret padomju laikiem "normāli un neitrāli", kas ne vienmēr esot pareizi, tāpēc par tiem ir nepieciešama izpēte. Viņa īpaši uzsvēra izdoto grāmatu "Rūpniecība pirms un pēc neatkarības atgūšanas", jo tajā ir uzsvērts, cik ļoti visa rūpniecība PSRS bija pakļauta militārajām vajadzībām.

Padomju informācijas sistēma "bija uzbūvēta uz meliem", uzsvēra Vaidere.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) savā uzrunā uzsvēra arī valdības pienākumu saistībā ar okupācijas zaudējumu atgūšanu. Viņš skaidroja, ka visām Baltijas valstīm tagad ir vajadzīgs tuvināt metodiku tam, kā veicami aprēķini zaudējumiem, pie kā tiek strādāts.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: "Tas, ka budžetā ir paredzēta nauda PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijai un tā strādā, norāda, ka valdībai ir "politiskā griba" strādāt ar šo jautājumu."
Tas, ka budžetā ir paredzēta nauda PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijai un tā strādā, norāda, ka valdībai ir "politiskā griba" strādāt ar šo jautājumu, uzsvēra Rasnačs. Viņš skaidroja, ka rūpīgi būs jāizvērtē arī citu valstu pieredze zaudējumu atlīdzināšanas pieprasīšanā un šo procesu nevar steidzināt.

Kā ziņots, šodien tika prezentētas trīs grāmatas. Tajās skaidrota Padomju Savienības ekonomiskās sistēmas darbība Latvijā, tiek sniegts vērtējums par to, kāda faktiski bija rūpniecība PSRS laikā un kāda politika tika īstenota demogrāfijas un kultūras jomā. Tāpat grāmatās analizēti faktiskie mērķi manipulācijās ar sabiedrību, apliecinot faktu, ka Padomju Savienība ekspluatēja okupētās valstis atbilstoši visām koloniālā režīma pazīmēm.


LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA, Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

Krāšņs salūts, prominences satiekas koncertā un izgaismotā Rīga. Aizvadīto svētku kopsavilkums fotogrāfijās 17
Trampa jaunākais dēls sen nebija redzēts publiski, un tagad izrādās, ka viņš jau pāraudzis mammu. FOTO 16
Aleksandrs no Ņižņijnovgorodas ar savu neparasto mājdzīvnieku dzen izmisumā kaimiņus 16
Skatīt visus komentārus