Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Veselības ministrs Guntis Belēvičs un veselības komisijas vadītājs Romualds Ražuks.

Lēš, ka visu vajadzību finansēšanai veselības nozarē vajag vēl 679 miljonus eiro 38

Sabiedrība
2016. gada 27. aprīlī 13:25 2016. gada 27. aprīlī 13:25
Lai valsts apmaksātu visas veselības aprūpes vajadzības, papildus esošajam veselības aprūpes budžetam nepieciešami vēl 679 miljoni eiro, atsaucoties uz Veselības ministrijas aprēķiniem, diskusijā par valsts veselības apdrošināšanu sacīja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (V).

Runājot par obligāto veselības apdrošināšanu, Ražuks norādīja, ka šāda sistēma nav nekas jauns un tāda jau darbojās arī Latvijas brīvvalsts laikā. Tāpat šobrīd šāda sistēma pastāv 16 Eiropas valstīs. Šajās valstīs veselības apdrošināšanas sistēma tiek finansēta, atskaitot daļu no strādājošo bruto algas. Savukārt par nestrādājošajiem, piemēram, bērniem, bezdarbniekiem un pensionāriem samaksā valsts. Kopumā, lai finansētu veselības apdrošināšanu, citās valstīs no bruto darba algas nodokļos tiek novirzīti 9-16%. Piemēram Lietuvā no bruto darba algas veselības apdrošināšanas sistēmai darba devējs iemaksā 3%, bet darba ņēmējs - 6%.

Ražuks uzsvēra, ka Latvijā obligātajai veselības apdrošināšanai nav alternatīvas, jo nepieciešamo finansējumu veselības aprūpei valdība nevar un nevarēs piešķirt.

Deputāts stāstīja, ka Veselības ministrija ir sarēķinājusi, ka visu pakalpojumu finansēšanai no valsts budžeta nepieciešami 1,34 miljardi eiro. Līdz ar to šobrīd iztrūkums ir 679 miljoni eiro.

Viņš piebilda, ka Igaunijā veselības aprūpes budžets ir 953 miljoni eiro, bet Lietuvā - 1,44 miljardi eiro. Savukārt Latvija veselībai tērē 714 miljonus eiro. Līdz ar to, lai sasniegtu aptuveni vidējo rezultātu, nepieciešami vēl 200 miljoni eiro.

Aprēķināts, ka, lai šo summu iegūtu, katru mēnesi no vidējās bruto algas, kas 2015.gadā bija 818 eiro, katram strādājošajam būtu jāsamaksā 25 eiro. Savukārt, lai iegūtu nepieciešamos 679 miljonus eiro un nodrošinātu visus pakalpojumus pilnībā, katram strādājošajam vidēji būtu jāsamaksā 74 eiro katru mēnesi.

Ražuks arī norādīja, ka tad ir jādomā, vai šī summa tiek pārdalīta no jau esošajiem nodokļiem vai arī tiek radīts jauns nodoklis. Viņš pats gan uzskata, ka nodokļus būtu iespējams pārdalīt. Tāpat jādiskutē par nodokļa sadalījumu, proti, cik daudz maksā darba devējs un cik daudz - darba ņēmējs.

Kā ziņots, Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) valdības deklarācijā norādīts, ka tiks izstrādāts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas modelis, nosakot veselības obligāto iemaksu bāzes avotu un likmes apmēru. Iepriekš bijusī valdības vadītāja Laimdota Straujuma (V) pauda, ka no 2017.gada būtu jāievieš obligātā veselības apdrošināšana.

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

Kādreizējais miljonārs Jānis Naglis strādā par taksistu 17
Kopā jau 70 gadus. Karalienei Elizabetei un princim Filipam šodien īpaša diena 25
FOTO: uzspridzināta viena no ASV slavenākajām sporta būvēm 5
Skatīt visus komentārus