Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Šis ir lielākais konstatētais viltotas naudas daudzums Latvijas vēsturē.

Viltotās naudas ražotnes atrašana prasījusi divus gadus; Rīgā aizturētas 7 personas. FOTO 11

112
2016. gada 28. aprīlī 20:45 2016. gada 28. aprīlī 20:45
Saistībā ar atklāto apjomīgo viltotu ASV dolāru banknošu izgatavošanu Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem Rīgā aizturējusi septiņas personas. Viltoto naudas zīmju izgatavošanas vietas atrašana prasījusi nepilnus divus gadus.

Kā stāstīja policijas pārstāvji, 2014.gada septembrī tika aizturētas trīs personas par viltotu 100 dolāru naudas zīmju izplatīšanu, bet izmeklēšanas gaitā netika iegūti pierādījumi naudas izcelsmei. Turpmāko gadu laikā kopā ar partneriem tika konstatēts, ka tāda paša tipa naudas zīmes tika izplatītas Latvijā, ASV un Anglijā.

Veicot analītisko darbu, tika sašaurināta iespējamās tipogrāfijas atrašanās vieta, konstatējot, ka tā atrodas Latvijā.

Secīgi šā gada 15.aprīlī tika aizturētas septiņas personas aizdomās par viltotu 100 ASV dolāru naudaszīmju izgatavošanu, glabāšanu un izplatīšanu. Šajā procesā tika veiktas 13 kratīšanas, izņemti lietiskie pierādījumi - tipogrāfijas iekārtas, dažādas klišejas un citi priekšmeti. Kopumā uzieti 3,5 miljoni viltotu ASV dolāru.

Četras personas tika apcietinātas, bet trim personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Aizdomās turētajiem draud cietumsods līdz desmit gadiem.

Kvalitāte viltotajiem ASV dolāriem bijusi labā līmenī. Šis ir lielākais konstatētais viltotas naudas daudzums Latvijas vēsturē.

Naudas viltotāju grupējumu izdevies atklāt, pateicoties sadarbībai ar ASV Slepeno dienestu. Dienesta pārstāvis Baltijas valstīs Kristofers Roudijs pateicās Latvijas partneriem par veiksmīgo darbu izmeklēšanā. Viņš uzsvēra, ka lieta nav parasta, bet ļoti nopietna, ar tādām ASV nesaskaroties bieži.

 

VP šodien atklāja, ka pērnā gada novembrī ENAP arī aizturēja trīs personu grupu par viltotu eiro izgatavošanu un 50 eiro naudaszīmju izplatīšanu. Kopumā atrastas viltotas naudaszīmes par kopējo summu aptuveni 200 000 eiro. Arī šajā gadījumā policija uzgāja nelegālo tipogrāfiju. Kā noskaidrojusi policija, abas naudas viltotāju grupas nebija savstarpēji saistītas.

Abās lietās atklātās tipogrāfijas atradās Rīgā, un tās bija uzņēmumu telpas, nevis slēptas vietas. Lai arī visi aizturētie ir Latvijas iedzīvotāji, ENAP priekšnieks Pēteris Bauska nenoliedz, ka lietai ir starptautisks raksturs. Aizturētās personas pamatā nav iepriekš sodītas, bet tie ir cilvēki ar tehniskām spējām.

Viltoto naudu konstatējuši bankas un apkalpojošās sfēras darbinieki, kā arī policisti.

Policija patlaban turpina pirmstiesas izmeklēšanu. Uz vairākiem žurnālistu jautājumiem likumsargi nevarēja sniegt precīzas atbildes, līdz ar to šobrīd ir grūti pateikt, cik daudz viltoto naudaszīmju ir apgrozībā.

LETA / Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

FOTOREPORTĀŽA: Latvijas labākie skatuves mākslinieki ierodas uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju 36
Par likumīgu autostāvvietas izmantošanu pie Mēbeļu nama Vladimiram izraksta sodu - 500 eiro 24
Atrasts Rīgā pazudušais Vadims. Viņš atrodas slimnīcā Ungārijā 4
Skatīt visus komentārus