Fragments no savulaik Okupācijas muzejā izveidotās izstādes "Latvijas traģēdija 1941" reklāmas.

185 miljardi eiro ne tuvu nav viss. PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus plāno aprēķināt 7 gados 185

Ziņas
2016. gada 1. maijā 09:44
Galīgos PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus plāno aprēķināt 5-7 gadu laikā, teica okupācijas zaudējumu noteikšanai izveidotās komisijas priekšsēdētājs Edmunds Stankevičs.

Viņš norādīja, ka zaudējumu aprēķināšanas temps būs atkarīgs no valsts budžeta finansējuma piešķiršanas komisijas darbam. Pēc tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) iniciatīvas Latvijas valsts iesniegs prasību starptautiskajā ANO tiesā Hāgā par šo zaudējumu atgūšanu, kad būs veikti galīgie aprēķini.

Pašlaik publiski izskanējušas aplēses par okupācijas laikā Latvijai nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem 185 miljardu eiro apmērā, kuros nav iekļauti videi nodarītā kaitējuma zaudējumi, bojā gājušo cilvēku zaudējumi un pēcokupācijas laika zaudējumi, kas radās ekonomiskās sistēmas pārveides rezultātā. Stankevičs norādīja, ka tieši ar šo zaudējumu aprēķināšanu vēl jānodarbojas komisijai.

PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija pēc gandrīz 11 gadu ilgstoša darba, iesaistoties ap 50 profesionāliem vēsturniekiem un statistikas speciālistiem, nākusi klajā ar pētījumu par okupācijas laikā Latvijai nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem 185 miljardu  eiro apmērā. Aprēķins veikts, izmantojot starptautiskā praksē pielietotu atzītu metodoloģiju.

Komisija arī aprēķinājusi, ka padomju okupācijas rezultātā iznīcinātās cilvēku dzīvības Latvijai nodarījušas aptuveni 10 miljonu cilvēkgadu lielus zaudējumus, taču pie metodikas, kā šos zaudējumus pārvērst ekonomiskās mērvienībās, tiks strādāts kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem.

Komisija "PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai" tika izveidota 2005.gadā un darbojās līdz 2009.gada 1.augustam, kad krīzes dēļ tās darbība uz laiku tika apturēta.

Komisijas pamatuzdevumi ir noteikt PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaitu, noteikt masu kapu vietas, apkopot visu informāciju par represijām, masveida deportācijām, kā arī aprēķināt zaudējumus, ko šis režīms nodarījis Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem.

BNS/Foto: Lita Krone/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Vinils atkal ir modē! Mareks: “Man pietika izdzirdēt, kā tā plate skan uz sabvūfera!” 15
  • Kas ir sievietes, kuras izdara abortus? Atklāti par to 86
  • Grima māksliniece no Krievijas pārvērš sievietes līdz nepazīšanai 21