Latvija plāno palielināt karavīru skaitu un pagarināt dalības laiku ANO operācijā Mali.

Latvija uz Mali sūtīs vairāk karavīru 17

Ziņas
2016. gada 3. maijā 10:55
Latvija plāno pagarināt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dalības laiku ANO vadītajā stabilizācijas operācijā Mali "Minusma", kā arī palielināt karavīru skaitu šajā operācijā.

Par Latvijas karavīru dalību misijās un operācijās šodien diskutēja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā. Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) pastāstīja, ka šodien komisijā viņam būs lūgums par iespējamo mandāta pagarināšanu šajā operācijā.

Šobrīd Latvijai mandāts operācijā beidzas jūnija beigās. "Mums būs parlamentam jālūdz mandāta pagarināšana, tāpēc būs svarīgi vienoties ar Saeimas komisijas locekļiem, kā atrisināt šo jautājumu. Katrā ziņā mēs palielinām cilvēku skaitu šajā operācijā," norādīja ministrs.

Detalizētāka informācija par Latvijas dalību misijās un operācijās netika izpausta, jo atlikusī komisijas sēde notika aiz slēgtām durvīm.

Jau ziņots, ka ziemā uz Mali devās viens Latvijas karavīrs. Viņš piedalās ANO operācijā un ir iesaistīts Nīderlandes vadītā informācijas apstrādes štāba vienības sastāvā Bamako. Tā ir pirmā reize, kad Latvijas karavīri piedalās ANO operācijā.

Iepriekš ANO rezolūcijā operācijas darbības laiks noteikts līdz šī gada 30.jūnijam, tomēr turpmākā NBS dalība operācijā tiks nodrošināta atbilstoši ANO pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz misijas mandātu, uzdevumiem un darbības termiņu.

NBS ANO misijā Nīderlandes vadītā informācijas apstrādes štāba vienības sastāvā plāno iekļauties vienu līdz trīs karavīru līmenī. Februārī uz misiju tika nosūtīts viens karavīrs, kurš dienesta pienākumus veiks "pie rakstāmgalda", savukārt otrajā pusgadā divi karavīri veiks dienesta pienākumus "uz lauka" ar Vācijas bezpilota lidaparātiem un kopā ar karavīriem.

Latvijas karavīriem Mali nav paredzēts piedalīties kaujas darbībās. Viņiem gan tiks izsniegti individuālie aizsardzības ieroči, lai nepieciešamības gadījumā viņi spētu sevi aizstāvēt. Latvijas karavīru nosūtīšana uz ANO misiju Mali būtu atbilde Francijai uz tās lūgumu aizvietot tās karavīrus citās operācijās, lai savukārt Francija varētu vēl ciešāk iesaistīties operācijā pret teroristisko organizāciju "Daesh".

Mali jau atrodas septiņi Latvijas karavīri, taču viņi iesaistīti Eiropas Savienības (ES) apmācības misijā. Arī dalība šajā misijā neparedz Latvijas karavīru iesaistīšanos kaujas darbībā.

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Skarbs stāsts par slimnīcu shēmu: kāš naudu no valsts un pacientiem 78
  • Kaimiņus Liepājā satrauc, ka mājā skaļi kliedz bērns. Izrādās, puikas dzīve ir ļoti skarba 29
  • Maksims, kurš aicināja Latviju pievienot Krievijai, tagad lūdz iespēju pamest valsti 11