Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Rosina Okupācijas muzeja memoriālā kompleksa likumā būvniecības kontroli noteikt VARAM un BVKB

Sabiedrība
2016. gada 9. maijā 07:41 2016. gada 9. maijā 07:41
Saeimas deputāts Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) iesniedzis priekšlikumu Saeimā izskatāmajos likuma grozījumos, kas paredz noteikt, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) būtu atbildīga par Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības procesa kontroli un tiesiskumu līdz būvniecības sākumam. Savukārt Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) būtu atbildīgs par pašu būvdarbu kontroli un tiesiskumu.

Likumā rosināts noteikt, ka par Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības procesa kontroli un tiesiskumu atbildīgā institūcija ir VARAM. Ministrijai būtu jābūt atbildīgajai institūcijai, pildot Būvniecības likumā vairākos gadījumos noteiktās būvvaldes funkcijas.

Saskaņā ar parlamentārieša rosinājumu VARAM paredzēts noteikt atbildību kontrolēt būvniecības procesu un tā atbilstību šā likuma un citu būvniecību regulējošu normatīvo aktu prasībām, sniegt ziņas par teritorijas izmantošanas un apbūves nosacījumiem, kā arī teritorijā esošajiem inženiertīkliem, kā arī informēt par notiekošās būvniecības tiesisko pamatojumu un sniegt ziņas par būvi. Tāpat piedāvātās izmaiņas paredz, ka ministrijai būs jāizskata iesniegumi un jāpieņem lēmumi par būvniecības ieceri, kā arī jāpārbauda lēmumos minēto nosacījumu izpilde un iesniegto dokumentu saturs normatīvajos aktos noteiktajā apjomā, kā arī jāizskata būvuzraudzības plāns.

Izmaiņas paredzēs, - ja būs saņemta informācija par būvlaukumā esoša būvizstrādājuma neatbilstību normatīvo aktu prasībām, VARAM lems par nepieciešamību uzdot būvniecības ieceres iesniedzējam izvērtēt neatbilstības ietekmi uz būtiskām būvei izvirzītām prasībām. Ministrija arī izskatīs alternatīvus tehniskos risinājumus vides pieejamības nodrošināšanai, ja nepieciešams, lūdzot attiecīgās jomas nevalstisko organizāciju ekspertu viedokli gadījumos, kad būvprojektā nav iespējams ievērot būvnormatīvu tehniskās prasības. VARAM būs arī jāsniedz konsultācijas par būvniecības procesa kārtību.

Savukārt BVKB par būvdarbu kontroli un tiesiskumu atbildēs, kad tiks īstenota minētās publiskās ēkas būvniecība un pārbūve, teikts rosinātajās izmaiņās. Saskaņā ar priekšlikumu biroja kontrole tiks noteikta atbilstoši Būvniecības likuma nosacījumiem - attiecībā uz ēku, kurā paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā 100 cilvēkiem,

Jau vēstīts, ka Saeimas deputāti 10.martā konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksam.

Kā iepriekš Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā norādīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), nacionālo interešu objekta statusa piešķiršana ļaus operatīvāk rīkoties saistībā ar projekta īstenošanu.

Grozījumi Latvijas Okupācijas muzeja likumā nepieciešami, lai nodrošinātu memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu atbilstoši plānotajiem termiņiem, kā arī ievērojot to, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts būtu pabeidzams līdz Latvijas valsts simtgadei 2018.gada 18.novembrī.

Grozījumi tāpat paredz, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts ietver muzeja ēkas Strēlnieku laukumā 1 pārbūvi, tostarp jaunas piebūves - Nākotnes nama - būvniecību, un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.

Memoriāla kompleksa būvniecības projekts būtu jāīsteno līdz 2018.gada 31.jūlijam divās kārtās. Pirmā kārta paredzētu muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā pārbūvi, tostarp jaunās piebūves būvniecību. Muzeja ēkas ar piebūvi plānu paredzēts iekļaut likuma pielikumā. Otrā kārta paredz Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.

Likumā paredzēts iekļaut pielikumu ar Okupācijas muzeja ar piebūvi novietojuma plānu.

Parlamentārietis Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) iepriekš komisijas sēdē skaidroja, ka domstarpības par Okupācijas muzeju nav tikai arhitektūras jautājums. Dzintars pauda, ka jautājums par muzeju ir "dziļi simbolisks" - tas pauž Latvijas varas vēstījumu par šo objektu. Turklāt visi, kā sacīja Dzintars, "ārkārtīgi gaida šo lēmumu".

Kā ziņots, pret piebūves īstenošanu iestājušies tādi arhitekti kā Zaiga Gaile un Andis Sīlis, uzsverot Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko vērtību.

Jau vēstīts, ka iepriekš Rīgas pilsētas būvvalde 2016.gada 20.janvārī lēma par atteikumu būvatļaujas izsniegšanai būvniecības iecerei Padomju okupācijas muzeja rekonstrukcijai. VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) šo lēmumu apstrīdēja un pēc tam Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments lēma, ka Rīgas pilsētas būvvaldei būs atkārtoti jāvērtē VNĪ iecere par Okupācijas muzeja pārbūvi.

LETA

Citi šobrīd lasa

Skolā piekautais policists drīkstējis lietot šaujamieroci, taču to nav darījis 127
Par likumīgu autostāvvietas izmantošanu pie Mēbeļu nama Vladimiram izraksta sodu - 500 eiro 12
Ar vēzi slimais Valters Frīdenbergs tagad gaida ziņu no Berlīnes
Pievienot komentāru