Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Iebildumi par laulību slēgšanu pie notāra esot juridisku un ētisku apsvērumu dēļ.

Saeima noraida iespēju laulību reģistrēt arī pie notāra 95

Sabiedrība
2016. gada 12. maijā 11:06 2016. gada 12. maijā 11:06
Saeima ceturtdien noraidīja vairākus likumprojektus, kuru mērķis bija radīt iespēju laulību reģistrēt arī pie notāra, ar ko Tieslietu ministrija (TM) vēlējās radīt plašākas iespējas, kas varētu ietekmēt laulību skaitu.

Saeimā informēja, ka par visiem likumprojektiem balsoja 18 parlamentārieši - vairums NA frakcijas pārstāvju, izņemot Ilmāru Latkovski, kurš balsoja pret. Par balsoja arī Jūlija Stepaņenko ("Saskaņa"), Inga Bite (LRA), Guntis Kalniņš un Valdis Kalnozols no ZZS, kā arī Artuss Kaimiņš.

Saeimas Juridiskā komisija iepriekš konceptuāli atbalstīja iepriekš Ministru kabinetā apstiprinātos grozījumus Notariāta likumā, Civillikumā un Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā, taču komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA) Saeimas sēdē uzsvēra, ka komisijā esot izskanējuši atšķirīgi vērtējumi šim priekšlikumam.

"Priekšlikums paplašināt to institūciju loku, kuras ir tiesīgas reģistrēt laulību, komisijā tika vērtēts neviennozīmīgi. No vienas puses, Tieslietu ministrijas ieskatā šāds solis varētu palielināt noslēgto laulību skaitu un veicināt ģimenes mantisko attiecību noregulēšanu. Taču pret šādu soli iebilst pašvaldības un dzimtsarakstu nodaļu pārstāvji, izsakot gan juridiskus, gan ētiskus apsvērumus, piemēram, ka viena un tā pati iestāde saskaņā ar jauno kārtību varēs gan laulāt, gan šķirt," iepriekš komentēja Bērziņš.

TM bija pamatojusi, ka personām būs plašākas izvēles iespējas sakārtot savstarpējās attiecības, izmantojot alternatīvu veidu, kādā slēgt laulību. Šāda iespēja varētu palielināt noslēgto laulību skaitu, tostarp starp pāriem, kuri ilgstoši dzīvo nereģistrētās attiecībās.

Tāpat ar grozījumiem plānots atteikties no divu liecinieku obligātas klātbūtnes laulības reģistrācijas laikā.

Patlaban laulības var slēgt dzimtsarakstu nodaļā vai pie garīdznieka, un laulību  reģistrē, klātesot diviem pilngadīgiem lieciniekiem.

Saeima par projektiem balsoja pirmajā lasījumā.

LETA/Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Dejoja visi! Aktieri jandalē "Spēlmaņu nakts" ballītē 22
Tiesa atbrīvo 15 gadus veco skolnieku, kurš piekāva policistu 88
Skolā piekautais policists drīkstējis lietot šaujamieroci, taču to nav darījis 52
Skatīt visus komentārus