Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Skolotāja Anna māca vienlaikus 4 priekšmetus skoliņā, kurā bērnu skaits ir ārkārtīgi mazs. Pedagogu algu reforma viņas pārticību neuzlabos.

Skolotājiem Neretā algas pielikums būs nevis 200 eiro, bet gan 20 centu 100

Novadu ziņas
2016. gada 19. maijā 07:41 2016. gada 19. maijā 07:41
Būtu pat smieklīgi, ja vien nebūtu tik traģiski. Jaunais pedagogu atalgojuma modelis, piemēram, mazajām skolām Neretas novadā nekādus ieguvumus nedos. Tur skolotāji var cerēt vien uz 20 centu algas pielikumu, kas turklāt ar laiku kļūs vēl niecīgāks.

Ilgi gaidītais jaunais pedagogu atalgojuma modelis, kas mazo skolu skolotājiem solīja līdzvērtīgu atalgojumu ar pilsētas kolēģiem, Neretas novadā ieguvumus nedos. Aprēķināts, ka skolotāju algu pielikums būs nevis divsimt eiro, bet gan divdesmit centu. Un arī tas tikai pārejas periodā, kad tiek atļauts veidot apvienotās klases atsevišķiem mācību priekšmetiem. Pēc tam alga vēl varot sarukt.

2007.gadā Neretas novada Sproģos vēl mācījās ap 70 audzēkņiem, bet nupat skolas direktore gatavoja eksāmenu eksemplārus vien diviem skolēniem; kopumā no 1.klases līdz devītajai te ir trīsdesmit bērnu. Skolas direktore "TV Spektram" atzīst, ka nav bijusi naiva un zinājusi, ka "reiz tas viss beigsies". Ar vārdiem "tas viss" viņa, visticamāk, domāja gan bērnu sarukumu pagastā, gan līdz ar to skolas galu. "Bērnu šeit nav, jaunieši neatgriežas, ģimenes neveido," racionāli saka Santa Glazīrina.

Pēc jaunā skolotāju algu modeļa Sproģos būs apmēram trīs pedagogu likmes, iztrūkstošās dotēs pašvaldība. Tāpēc tur jau šobrīd gatavojas reorganizācijai.

Savukārt Mazzalves pamatskolā eksāmenus kārtos 8 skolēni; visā skolā bērnu skaits ir apmēram 70.  Centies, kā gribi, - alga lielāka nebūs, atzīst skoliņas mācībspēks. Anna Grenciņa-Grencione, kura vienlaikus pasniedz fiziku, ķīmiju, bioloģiju un arī krievu valodu, teic: "Jā, varētu viņš [atalgojuma modelis] būt diferencēts pilsētu un lauku skolām, ja skolotājam būtu, teiksim, tikai jālabo burtnīcas. Tas varētu būt atšķirīgs, ja viņam ir vairāk bērnu, bet... arī es šeit stāvu šīs pašas 40 minūtes un mācu ne sliktāk kā pilsētas skolas". 

Mazzalves skolas direktors nosmej, ka Neretas novadā skolotāji saņems nevis divsimt eiro, bet gan divdesmit centu algas pielikumu - novadā uz vienu skolotāju noteikti tikai 9,5 skolēni.  Tas gan tā būšot tikai uz pārejas periodu, kad tiks veikta vietējā reforma skolās. Konkrēti Neretā valsts mērķdotācijas šajā kontekstā samazināsies par apmēram 2000 eiro.

Vairāk par izveidojušos situāciju mazajās Neretas skolās skaties "TV Spektrs" sagatavotajā materiālā:

Kasjauns.lv

Citi šobrīd lasa

Skolēni Krievijas pilsētā Oimjakonā -50 grādos iet uz skolu, jo mājās var palikt tikai no -52 50
Kas tur labs, un kādas ir cenas? Fotoreportāža no Centrāltirgus rudenī 7
Prātam neaptverami: piedzēries pusaudzis Rīgas skolā iekausta policistu 59
Skatīt visus komentārus