Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
"Homburg Zolitude" pārstāvji norāda, ka ir notikusi ieguldījuma faktiskā ekspropriācija. Tādējādi ir pārkāptas Civillikuma normas, Latvijas un Nīderlandes līgums par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību un Satversmes 105.pants par tiesībām uz īpašumu.

"Homburg" grib no Latvijas piedzīt teju 12 miljonus, jo tai neļauj rīkoties ar māju Zolitūdes traģēdijas vietā 8

Sabiedrība
2016. gada 26. maijā 13:35 2016. gada 26. maijā 13:35
Nekustamā īpašuma Rīgā, Priedaines ielā 20 attīstītāja SIA "Homburg Zolitude" īpašnieks Nīderlandes investīciju fonds "Homburg Eastern European Fund B.V.", kas pārstāv 800 Nīderlandes privātos investorus/pensionārus, iesniedzis Valsts kancelejā brīdinājumu par ārvalstu investora prasību pret Latviju un strīda nodošanu izskatīšanai Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā.

Prasījuma kopējā summa pēc šī brīža aplēsēm ir 11 763 899 eiro.

Brīdinājums pamatots ar Latvijas valdības un Nīderlandes valdības līgumu par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību, kas stājās spēkā 1995.gada 1.aprīlī. Līgums, cita starpā, paredz veicināt abu valstu ekonomisko sadarbību un aizsargāt Nīderlandes investoru ieguldījumus Latvijas teritorijā un otrādi.

Kā norāda "Homburg", līgums Latvijai uzliek pienākumu nodrošināt taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi pret Nīderlandes investoru ieguldījumiem un ar nepamatotiem vai diskriminējošiem līdzekļiem neierobežot ieguldījuma darbību, vadību, uzturēšanu, izmantošanu vai atsavināšanu.

Uzņēmums uzskata, ka pašreiz vairāku savstarpēji saistītu un viens otru papildinošu apstākļu dēļ ir izveidojusies situācija, kas "Homburg Zolitude" liedz jebkādas iespējas rīkoties ar investīciju objektu - daudzstāvu dzīvojamo ēku Rīgā, Priedaines ielā 20, un arī nekas neliecina, ka tuvākajā laikā situācija varētu mainīties.

Brīdinājumā norādīts, ka līdzšinējā Rīgas domes rīcība ir novedusi pie stāvokļa, ka investors ir zaudējis visas īpašumu raksturojošās pazīmes.

"Homburg" uzskata, ka Rīgas dome īpašumu nepamatoti klasificējusi par graustu, iespējams, lai mākslīgi samazinātu ieguldījuma vērtību, apturējusi nekustamā īpašuma iespējamo maiņu, proti, nekustamo īpašumu Rīgā, Priedaines ielā 20, mainot pret pašvaldībai piederošu īpašumu, aizbildinoties ar tiesas lēmumu par prasības nodrošināšanas atzīmes ierakstīšanu zemesgrāmatā, kas, pašvaldības ieskatā, neļauj īstenot īpašuma maiņu. Tāpat dome piedāvājusi kopīpašuma dalīšanu, kura īstenošanas rezultātā "Homburg Zolitude" paliktu ar komerciāli neizmantojamu īpašumu. Tāpat arī Rīgas domes pārstāvji publiski paziņojuši, ka biznesa šajā īpašumā nekad nebūs.

"Homburg Zolitude" pārstāvji norāda, ka ir notikusi ieguldījuma faktiskā ekspropriācija. Tādējādi ir pārkāptas Civillikuma normas, Latvijas un Nīderlandes līgums par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību un Satversmes 105.pants par tiesībām uz īpašumu.

Brīdinājumā tāpat norādīts, ka pašvaldības rīcība "iet roku rokā ar nepamatotu un ārvalsts investoru diskriminējošu tiesas spriešanu". Esot pamats uzskatīt, ka tiesas spriešana kā process un nolēmumi kā rezultāts paši par sevi ir taisnīgas un vienlīdzīgas attieksmes principa pārkāpums.

"Pret investora kontrolēto "Homburg Zolitude", kuras vienīgais "pārkāpums" ir tas, ka, vēloties nodrošināt pēc iespējas augstāku projekta kvalitāti, tā projekta realizācijā iesaistīja tādus izpildītājus, kuri tolaik tika uzskatīti par vieniem no labākajiem attiecīgajās nozarēs, tiek piemēroti nemotivēti, neprognozējami un no līdzšinējās tiesu prakses atšķirīgi prasības nodrošināšanas lēmumi, acīmredzami nepareizi tiek kvalificēti faktiskie apstākļi, iztulkotas un piemērotas tiesību normas, tiek liegts pieaicināt par trešajām personām lietās tās personas, kuras ir atbildīgas par būvniecības procesu Rīgā, Priedaines ielā 20, tiek piemēroti nemotivēti, tiesu praksei neatbilstoši un diskriminējoši kritēriji, nosakot atlīdzības summu par morālo kaitējumu," teikts brīdinājumā.

"Homburg" norāda, ka līdz šim investors ir godprātīgi pildījis gan Rīgas domes uzliktās prasības par īpašuma sakārtošanu jeb iekonservēšanu, gan arī atbalstījis traģēdijā cietušās ģimenes.

"Diemžēl arī tiesu vide, neskaitāmās civilprasības, ēkai uzliktie apgrūtinājumi, nesaprotamie un nepamatotie tiesu nolēmumi, kas ir acīmredzamā pretrunā gan tiesiskumam, gan loģikai, nekādā veidā neuzlabo situāciju. Ja attieksme pret investoru neuzlabosies un netiks panākts tiesisks un investoru nediskriminējošs situācijas noregulējums, investoram nebūs citas izvēles, kā vien iesniegt prasību pret Latviju Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā," norāda "Homburg".

Valsts kanceleja vispirms iepazīsies ar iesnieguma saturu un tikai tad lems par turpmāko rīcību, aģentūru LETA informēja Ministru kabineta preses sekretāre Lita Juberte.

Kā ziņots, 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, Priedaines ielā, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Kā iepriekš informēja "Maxima Latvija", nekustamais īpašums Priedaines ielā 20 bija ar "Maxima" galveno akcionāru Neriju Numaviču saistītās SIA "Tineo" un "Homburg Zolitude" kopīpašums. 2012.gadā "Tineo" no "Homburg Zolitude" iegādājās 70% domājamo daļu nekustamā īpašuma Priedaines ielā 20, kas sastāvēja no 1,03 hektārus liela zemesgabala un tirdzniecības centra.

2015.gada vasarā dome vienojās ar "Tineo" par tā īpašuma daļas dāvinājuma līgumu.

LETA / Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 24
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 18
Skatīt visus komentārus