Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Tieslietu ministrija pārstrādājusi pirmslaulību apmācības programmu un no tās izslēgti apgalvojumi, kas veicina stereotipu izveidošanos par vīrieša un sievietes lomu ģimenē, arī par to, kā jāraugās uz viņu dzimumorgāniem.

Tieslietu ministrija koriģē uzskatus par to, ko sieviete redz starp kājām. VIDEO 51

Politika
2016. gada 31. maijā 06:01 2016. gada 31. maijā 06:01
Tieslietu ministrija koriģējusi pērnā gada nogalē pēc ministrijas pasūtījuma izstrādāto un daudz kritizēto pirmslaulību mācību programmu jaunajiem pāriem. Pārstrādātais teksts gan tiek turēts noslēpumā, bet vecais joprojām ir pieejams ministrijas mājaslapā internetā.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka pērn Tieslietu ministrija publicēja pirmslaulību mācību programmas materiālus, kas tika asi kritizēti. Līdz ar šādas programmas ieviešanu Latvija būtu viena no pirmajām valstīm pasaulē, kurā jaunajiem pāriem brīvprātīgu pirmslaulību apmācību sniegtu ne tikai baznīcas kursos, bet arī organizētu valsts.

Ko darīt, ja starp kājām neko nevar saskatīt?

100 lappušu garie pirmslaulību kursu materiāli raisīja pamatīgu sabiedrības un akadēmisko aprindu kritiku par to, ka atsevišķi tajās atrodamie apgalvojumi ir pseidozinātniski un dzimumu stereotipus veicinoši. Piemēram, tie vēstīja, ka „sieviete lielākoties vēlas daudz tērpu, kurpju, rotu un somiņu, kamēr vīrietim bieži nepieciešama laba mašīna un jauns telefons”.

Vai arī: „Sievietes psihes īpatnības arī ir saistītas ar anatomiju - meitene īsti neko sev starp kājām neredz, pieskaroties sajūtas ir neskaidras, neko līdz galam nevar saprast. Tādēļ sievietes bieži meklē un ierauga dziļāku jēgu, analizē motīvus, meklē kopsakarības - viņas iedziļinās” un „Vīrieša dzimumorgāni atrodas ķermeņa ārpusē un ir labi aplūkojami un izpētāmi. Līdz ar to zēns sevi labi iepazīst, un sajūtas ir skaidras, tiešas un saprotamas. Tāda ir arī vīrieša dzīves uztvere - skaidra, tieša un saprotama, un viņi apjūk un ir pilnīgi dezorientēti sieviešu mājienu, intrigu, slēpto aprēķinu, savstarpējas aprunāšanas pasaulē”.

Tagad materiāli esot pārstrādāti un līdz jūnija beigām Tieslietu ministrija tos plāno iesniegt izskatīšanai valdībā. Tomēr ministrija pārstrādāto programmu rādīt atsakās, jo tā vēl neesot pilnībā saskaņota, bet apgalvo, ka izteiktā kritika ņemta vērā, vēsta LNT raidījums „TOP 10”.

Pārstrādāts psiholoģiskais modulis

Ministrija mierina, ka pirmslaulību apmācības programmas sadaļa par laulību psiholoģiskajiem un ētiskajiem aspektiem, kas izsauca lielāko kritiku, esot pārstrādāta. Šo darbu gan veicis tas pats Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, kas rakstīja pirmo materiāla variantu.

„Programmas izstrādātāji, reaģējot uz sabiedrībā izskanējušo ažiotāžu un viļņošanos par kaut kādiem atsevišķiem jautājumiem, ir pārstrādājuši psiholoģisko moduli, kas attiecas uz psiholoģiskajiem aspektiem,” teica Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma - Laimere.

Nav skaidrības, kā un kas apmācīs jaunlaulātos

Pagaidām gan nav skaidrs, kā kursus organizēs. Izstrādāti trīs varianti. Pirmais paredz, ka tā būtu lielākoties pašvaldību atbildība, otrais - ka procesu organizētu valsts un pašvaldības kopā, bet trešais variants paredz, ka kursus rīkotu valsts. Kursi sastāvētu no četrām sadaļām, ko pasniegtu dažādi lektori. Kursi kopumā ilgtu 24 akadēmiskās stundas.

Programmas mērķis būtu uzlabot laulību kvalitāti un mazināt šķirto laulību skaitu, kas, līdzīgi kā citur Eiropā, Latvijā ir augsts. Statistika rāda, ka izirst ap 40% noslēgto laulību.

Latvijas Universitātes profesors Pēteris Zvidriņš ideju par valsts organizētām pirmslaulību apmācībām uzskata par pareizu, lai gan atzīst, ka tas ir tikai viens no pasākumiem, kas jādara, lai stiprinātu laulības institūtu valstī.

„Es personīgi neloloju lielas cerības, ka laulātības stimulēšana ar šādu programmu palīdzību būs visefektīvākā, bet kā viens no paņēmieniem tas tomēr ir atzīstams. Bet ir jāskatās, lai pasniedzēji, nodarbību vadītāji būtu augsti kvalificēti speciālisti,” norāda profesors.

Pārus, kuri vēlas slēgt laulību Dzimtsarakstu nodaļā, plānots apmācīt, kā labāk saprasties, savstarpēji komunicēt, plānot ģimenes budžetu, audzināt bērnus, kā arī informēt par intīmās dzīves niansēm. Atšķirībā no baznīcas kursiem, valsts programmā paredzēts apmācīt arī par dažādiem tiesiskajiem aspektiem, kas ir saistīti ar stāšanos laulībā, piemēram, stāstīt, kas ir un kas nav uzskatāms par pāra kopīgo īpašumu pēc kāzām, kāda veida laulību līgumus ir iespējams noslēgt un tamlīdzīgi. Kursi būtu brīvprātīgi.

Optimistiskākais scenārijs paredz valsts organizētās pirmslaulību apmācības ieviest nākamajā gadā.

Pārstrādāta pirmslaulību apmācības programma


Kasjauns.lv/Foto: Vida Press/Video: LNT “TOP 10”

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē
Politologs Rajevskis skaidro, ko saklausījis Vējoņa svētku uzrunā 41
Par negodprātīgu komercpraksi vienam Latvijas internetveikalam piespriests pamatīgs sods 6
Skatīt visus komentārus