Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Cietusī esot dzirdējusi baumas, ka "signalizācija esot aptīta ar izolācijas lenti", lai tā vairs neskanētu.

Uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanu atkārtoti neierodas "Maxima" apsargs 10

112
2016. gada 1. jūnijā 14:52 2016. gada 1. jūnijā 14:52
Šodien uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanu atkārtoti neieradās jau iepriekš aicinātais SIA "Maxima Latvija" apsargs.

"Maxima Latvija" apsargs Igors Vītols, kurš bija atkārtoti aicināts ierasties uz sēdi, šodien tomēr uz to neieradās. Viņa neierašanās iemeslu tiesa atzina par attaisnojošu.

Vītols traģēdijas dienā esot atslēdzis brīdinājuma signalizāciju. Vienā no iepriekšējām sēdēm Vītola pārstāve lūdza tiesai atļaut atkārtoti neliecināt Vītola veselības stāvokļa dēļ, jo viņš patlaban ārstējas, turklāt turpmākā ārstēšanās procesā ir grūti paredzēt, cik tas būs ilgs.

Viena no lieciniecēm bija ļoti emocionāla liecību sniegšanas laikā, izplūstot asarās. Viņa uzsvēra, ka tikai nesen sākusi iet gulēt bez miega zālēm, turklāt norādot, ka nevēlas atkal pilnībā sniegt visas liecības. Valsts apsūdzības uzturētāji gan lūdza viņai to darīt.

Sieviete pauda, ka traģēdijas dienā visu dienu bija skanējusi signalizācija. Pēc tās atskanēšanas agrākā pēcpusdienā sieviete un viņas kolēģes devās no veikala ēkas ārā, bet pēc tam signalizācija tikusi atslēgta, un viņa atgriezās darbā. Apsargi norādījuši, ka viņa varot doties atpakaļ.

Tāpat cietusī minēja, ka neilgi pirms traģēdijas dienas, bet ne tās laikā viss frizētavas salons, kurā viņa strādāja par administratori, bijis baltos putekļos.

Cietusī esot dzirdējusi baumas, ka "signalizācija esot aptīta ar izolācijas lenti", lai tā vairs neskanētu.

Neliels apjukums radās, kad par savām kompensācijām runāja viena no lieciniecēm, jo viņa nevarēja skaidri nodefinēt, vai uztur pieteikto morālā kaitējuma kompensāciju, piebilstot, ka vēlas piedzīt lielāku naudas summu. Tiesa gan cietušajai norādīja, ka to vairs nav iespējams izdarīt. Galu galā cietusī piekrita, ka uztur pirmstiesas izmeklēšanā pieteiktās kompensācijas.

Kā ziņots, šodien Zolitūdes traģēdijas krimināllietā SIA "Tineo" pieteica kompensāciju 4 400 000 eiro apmērā.

2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Sākotnēji prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzina 263 cilvēkus. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā sākotnēji bija 155 miljoni eiro, bet tagad ir palielinājies. Arī cietušo skaits krimināllietā palielinājās.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Lietu skata Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa.

 

 

LETA/Foto: Mārtiņš Ziders

Citi šobrīd lasa

Ko dara pasaulē slavenākā sabiedrībās dāma, lai iemantotu sapņu figūru? 30
Filmas “Dotais lielums: mana māte” varonis Raitis atklāti par savām attiecībām ar sievietēm 50
KHL komanda saviem traumētajiem hokejistiem liek deviņas stundas dienā pavadīt nesen degušajā arēnā 2
Skatīt visus komentārus