Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Radušās nelielas problēmas, tāpēc pretrunīgi vērtēto normu par iespēju tikai dzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas Saeima varētu skatīt nākamnedēļ.

Tehnisku iemeslu dēļ Saeimā iestrēgst tik svarīgais olšūnu jautājums. FOTO 58

Sabiedrība
2016. gada 9. jūnijā 08:56 2016. gada 9. jūnijā 08:56
Tehnisku iemeslu dēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicinājusi no šodienas parlamenta sēdes darba kārtības izslēgt likumprojektu, kas paredz, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Tikmēr apr 9.00 no rīta pie Saeimas pulcējās ap 100 cilvēku, kuri protestēja pret seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem.

Kā norādīja komisijas priekšsēdētāja biedrs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK), tas saistīts ar to, ka likumprojektu vajag noformēt nedaudz citādāk, jo iepriekš tas bija atgriezts komisijai. Viņš arī norādīja, ka likumprojektu varētu izskatīt nākamajā sēdē, 16.jūnijā.

Protesta akcijā pie Saeimas pret Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem pulcējās aptuveni 60 cilvēki. Protestētāji operē ar dažādiem plakātiem, kuros vēstīts "Olšūnas pieder sievietei nevis valstij", vai arī "Deputāti - nelieniet manās biksītēs". Daļa protestētāju sarunājas ar deputātiem, izdalot "Kinder" šokolādes olas. Protesta akcijā manīts arī publicists un filosofs Ilmārs Šlāpins.

Domubiedru grupa "Feministu forums" ceturtdien pie Saeimas ēkas rīko protesta akciju, aicinot nepieļaut nedzemdējušu sieviešu diskrimināciju.

Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iepriekš izskatīšanai trešajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, nemainot normu, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem.

Iepriekš likums paredzēja, ka olšūnu donore var būt sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem un nebija ietverts nosacījums, ka tā var būt tikai dzemdējusi sieviete.

Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā arī paredz grūtniecei, kura vēlas mākslīgi pārtraukt grūtniecību, iespēju saņemt valsts nodrošinātu konsultāciju. Konsultācija būs brīvprātīga un būs iespējama pie ģimenes ārsta vai cita speciālista (ārsta psihoterapeita, ginekologa vai citas ārstniecības personas), kurš ir apmācīts sniegt šādu konsultāciju. Iespēju saņemt šādu konsultāciju valsts nodrošinās no 2018.gada.

Likumprojekts paredz atcelt aizliegumu Latvijā importēt un eksportēt donoru dzimumšūnas, informēja Saeimas Preses dienestā. Donora dzimumšūnas importēt un eksportēt varēs medicīniskās apaugļošanas mērķim. Līdztekus likums paredzēs deleģējumu Ministru kabinetam noteikt dzimumšūnu ieguves, apstrādes, uzglabāšanas, izplatīšanas (arī eksportēšanas un importēšanas) un izsekojamības kārtību, kā arī kvalitātes un drošības prasības.

Pamatojot nepieciešamību atcelt dzimumšūnu importa un eksporta aizliegumu, likumprojekta autori norāda, ka starp Latvijas iedzīvotājiem nav pietiekami daudz brīvprātīgu dzimumšūnu donoru, kuri atbilstu izvirzītajiem kritērijiem. Jāņem vērā, ka no viena donora dzimumšūnām valstī var būt ne vairāk par trim dzimušiem bērniem, lai pēc iespējas mazinātu neapzināta incesta risku - iespēju radīt pēcnācējus personām, kuras dzimušas no viena dzimumšūnu donora.

Saeima Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus sāka skatīt jau 2016.gada 11.februāra sēdē, kad pēc deputātu pieprasījuma tie tika nodoti atpakaļ komisijai. Pēc precizējumu izdarīšanas komisija virzīs likumprojektu tālākai izskatīšanai Saeimas 9.jūnija sēdē.


LETA/Foto: Shutterstock/Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Mājvieta Rīgā par 40 eiro: kā uzņēmīgi jaunieši dzīvo pamestajos Rīgas namos? 32
Eiropā izgatavota ekonomiska māja, kuru var salikt jebkur nieka 6 stundu laikā 12
Ātrās palīdzības dienests Austrālijā dalās sirdi plosošā stāstā par pacientes pēdējo vēlēšanos
Skatīt visus komentārus