Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Resnākais Austrumeiropas dižozols mirst 10

Sabiedrība
2009. gada 12. decembrī 09:40 2009. gada 12. decembrī 09:40
Kaives Senču ozolu pievarējusi trupe un tas kļuvis bīstams cilvēkiem un apkārtējai infrastruktūrai, uzskata koku pētnieki – arboristi.

Austrumeiropas resnākā dižozola Kaivē veselības stāvoklis novērtēts kā kritisks.

Kaives dižozols Tukuma novada Sēmes pagastā ir iecienīts dabas tūrisma objekts. Tas ievērību ieguvis ar savu dižo apkārtmēru – 10,2 metru, kas to  ierindo Austrumeiropas resnāko ozolu topa pirmajā vietā.

Diemžēl apmēram 800 - 1000 gadu vecajam dižozolam iestājies cienījams vecums, kas draud to iznīcināt. Decembra sākumā firmas „Dārza guru” arboristi ar īpašu aparatūru izpētīja stumbra šķērsgriezumu un konstatēja, ka koks, iespējams, dzīvo sava mūža pēdējos gadus.

„Dārza guru” īpašnieks Arnis Spurdziņš laikrakstam „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” pastāstīja, ka dendrotomogrāfs „uzrādīja plašus stumbra bojājumus ar progresējošas trupes pazīmēm. Bojājuma lielums pieaug virzienā uz augšu un pārsniedz statiski pieļaujamo līmeni.

Koka atrašanās vieta prasa vislielāko drošību, kas šajā gadījumā vairs netiek nodrošināta. (..) koks ir uzskatāms par bīstamu cilvēkiem un apkārtējai infrastruktūrai, un zemes īpašniekam ir jāuzņemas atbildība par koka veselības stāvokļa izmaiņām tuvāko gadu laikā.”

Senču ozols atrodas uz privātas zemes, bet rūpes par to uzņēmusies pašvaldība, tādēļ Sēmes pagasta pārvaldes vadītāja Silvija Rabkēviča sola tuvākajā laikā sazināties ar firmu „Dārza guru”, lai spriestu kā turpmāk aprūpēt tūristu iecienīto dižozola apkārtni.

Jāteic, ka ozols ne tikai apdraud cilvēkus, bet arī cilvēki apdraud ozolu. Koku pētnieki, izpētot dižozola dobumu, atklāja, ka tajā mētājas iztukšotas čipsu pakas un cita „dabas mīļotāju” atstatā draza.

Savos brieduma gados ozols bija 17 metru augsts un tā vainags sasniedza apmēram 70 metru apkārtmēru, bet pagājušā gadsimta divdesmitajos gados kokā iespēra zibens un no tā nolūza vairāki lieli žuburi. Sadodoties rokās, ozolu var aptvert deviņi pieauguši cilvēki.

Elmārs Barkāns/Foto:

poga.lv

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 1
Politologs Rajevskis skaidro, ko saklausījis Vējoņa svētku uzrunā 46
Trīs reemigrējušās ģimenes pastāsta par savām problēmām pēc atgriešanās Latvijā 93
Skatīt visus komentārus