Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Belēvičs atkāpies, taču olšūnu ziedošanas jautājums paliek. Likuma grozījumu izskatīšana notiks 16.jūnija rītā.

"Feministu forums" pošas vēl vienam protestam olšūnu jautājumā 5

Sabiedrība
2016. gada 14. jūnijā 09:22 2016. gada 14. jūnijā 09:22
Domubiedru grupas "Feministu Forums" aktīvisti ceturtdien, 16.jūnijā, pie Saeimas ēkas rīkos jaunu protesta akciju pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

Pikets paredzēts plkst.8.30. Ceturtdien Saeima plāno trešajā lasījumā izskatīt likuma grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 17.pantā, kas paredz, ka turpmāk tikai dzemdējušas sievietes drīkstēs ziedot savas olšūnas. Grozījumu izskatīšana sākotnēji tika plānota 9.jūnijā, taču 8.jūnija vakarā tika pārcelts uz nākamo Saeimas sēdi 16.jūnijā.

"Feministu Foruma" aktīvisti norāda, ka demisionējušā veselības ministra Gunta Beleviča priekšlikums aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas ir ne tikai neētisks, bet ir arī pretrunā ar nacionālajām, Eiropas Savienības un starptautiskajām tiesību normām.

Organizācija arī uzsver, ka likuma grozījumi nenosaka līdzīgu ierobežojumu vīriešiem, tādējādi tiek diskriminēti donori pēc dzimuma. Foruma aktīvisti uzsver, ka saprot grozījumu atbalstītāju mērķi pasargāt iedzīvotājus no neapdomīgiem lēmumiem, taču to nevar darīt nepamatoti ierobežojot cilvēktiesības.

"Lai nepieļautu atkārtotu olšūnu ziedošanu dažādās klīnikās, nepieciešams izveidot dzimumšūnu donoru reģistru, kura darbību, saskaņā ar Seksuālās un reproduktīvās veselības likumu, jānosaka Ministru Kabineta noteikumiem. Neraugoties uz likumu un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas ieteikumiem, vienots reģistrs joprojām nav izveidots. Sievietes motivāciju ziedot olšūnas nosaka nevis viņas vecums vai ģimenes stāvoklis, bet gan psiholoģiskais briedums – par kuru var pārliecināties, ieviešot psihologu konsultācijas. Ja mērķis ir nepieļaut dzimumšūnu ziedošanu materiālās kompensācijas dēļ, minētais aizliegums neko neatrisinās, tikai samazinās pieejamo jau tā trūkstošo donoru olšūnu skaitu, turklāt procedūru joprojām varēs daudz izdevīgāk veikt ārvalstīs," pauž foruma aktīvisti.

Aizvadītajā nedēļā, līdzīgā protestā pie Saeimas, pulcējās aptuveni 60 cilvēki.

BNS/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Caur atslēgas caurumu: ieskats Baltkrievijas ciemos, kur 21. gadsimts nav lielā cieņā 35
Robežsargi atvainojas Rīgas lidostas pasažieriem par vakar notikušo 10
Aizraujošs skaistums! Apakšveļas zīmola “Victoria's Secret” gadskārtējā modes skate 4
Skatīt visus komentārus