"Diemžēl cilvēki nav iemācījušies dzīvot mierīgi un būt iecietīgi. Man gribētos, lai šī vēsts sasniegtu pēc iespējas vairāk cilvēku mūsu valstī un ārpus tās robežām, tādēļ ļoti priecājos, ka varēju atbraukt uz Viļņu tik svarīgā dienā," sacīja Džamala.

Eirovīzijas uzvarētāja Džamala Lietuvā godinās staļinisko deportāciju upurus 2

Ziņas
2016. gada 14. jūnijā 13:43
Lietuvā pirmdienas pievakarē ieradusies šā gada Eirovīzijas dziesmu konkursa uzvarētāja no Ukrainas, Krimas tatāru dziedātāja Džamala. Otrdien viņa dziedās Viļņas Katedrāles laukumā paredzētajā koncertā "Par mūsu un jūsu brīvību", kas būs veltīts staļinisko deportāciju gadadienai, ko Lietuvā piemin kā Sēru un cerību dienu.

Šajā koncertā skanēs arī Džamalas Eirovīzijas dziesma "1944", kas veltīta Krimas tatāru izsūtīšanai, un viņas sacerētas balādes.

Iedvesmu dziesmai "1944" Džamala smēlusies atmiņās par savu vecvecmāmiņu, kas 1944.gadā tika izvesta ar pieciem saviem bērniem un līdz ar 240 000 citiem Krimas tatāriem.

"Rītdienas koncerts man ir ļoti svarīgs, man būs liels gods dziedāt Katedrāles laukumā," dziedātāja sacījusi žurnālistiem Viļņas lidostā.

"Dziesma "1944" ir par manas ģimenes vēsturi. Šo dziesmu es uzrakstīju pērn, bet tās saknes slēpjas manā bērnībā, tas ir manas vecvecmāmiņas stāsts par mūsu ģimenes un Krimas tatāru deportāciju traģēdiju. Padomju režīma rīkotajās deportācijās vecvecmāmiņa zaudēja savu meitiņu, bet šī dziesma skar visus cilvēkus, kurus pašus vai viņu tautas pagātnē skārušas tādas briesmīgas nelaimes kā represijas, izsūtīšanas vai genocīds," stāstījusi Džamala.

"Diemžēl cilvēki nav iemācījušies dzīvot mierīgi un būt iecietīgi. Man gribētos, lai šī vēsts sasniegtu pēc iespējas vairāk cilvēku mūsu valstī un ārpus tās robežām, tādēļ ļoti priecājos, ka varēju atbraukt uz Viļņu tik svarīgā dienā," viņa piebildusi.

Lietuvā Džamala ieradusies pēc Neatkarības akta parakstītāja Emanuela Ziņģera ielūguma.

"Priecājamies, ka Džamala spēja pēdējā brīdī mainīt plānus un piekrita kopā ar mums pieminēt šo sāpīgo gadskārtu," sacījis politiķis, kas vada Lietuvā izdarīto nacistu un padomju režīmu noziegumu izmeklēšanas starptautisko komisiju.

"Viņas dziesma 42 Eirovīzijas dalībvalstu skatītājiem izstāstīja stāstu par Staļina represijām. Jaunajai eiropiešu paaudzei ir nepieciešamas pretpotes, lai atpazītu jebkāda totalitārā režīma pazīmes. (..) Anektējot Krimu, Krievija diemžēl atkārto bijušās Padomju Savienības ekspansionistisko politiku 21.gadsimtā," norādījis Ziņģeris.

LETA / Foto: BNS foto/Scanpix/LETA
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • Publicēts video, kurā mašīna uz Vestminsteras tilta ietriecas gājējos 1
  • 19 gadus veca "Range Rover" vadītāja pa Jūrmalas šoseju triecas ar 154 km/h 35
  • Purva Intas pēdējā vēlēšanās izpildīta. Viņa apglabāta pie savām mājām. FOTO 0