Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Bite: "Lai arī, ziedojot olšūnas, šī konkrētā sieviete šo konkrēto bērnu neiznēsās un nepiedzīvos viņa piedzimšanu, taču arī dzimumšūnu ziedošana ir lēmums par savu bioloģisko pēcnācēju radīšanu, tāpēc uzskatu šādu piesaisti par pamatotu."

Deputāte Bite rosina noteikt, ka dzimumšūnas varētu ziedot tikai vienu reizi 13

Politika
2016. gada 20. jūnijā 19:34 2016. gada 20. jūnijā 19:34
Saeimas deputāte Inga Bite (LRA) rosina likumā palielināt vecuma slieksni, no kura cilvēki var sākt ziedot dzimumšūnas. Tāpat viņa aicina noteikt, ka par dzimumšūnu donoru gan vīrieši, gan sievietes varēs būt tikai vienu reizi.

Deputātes priekšlikums paredz, ka gan vīrieši, gan sievietes dzimumšūnas varēs sākt ziedot no 26 gadu vecuma. Savukārt pašlaik likumā kā sākuma termiņš dzimumšūnu ziedošanai ir noteikti 18 gadi. Nemainīsies likumā noteiktā donora vecuma robeža - 35 gadi sievietēm un 45 gadi vīriešiem. Politiķe likumā aicina noteikt, ka viena persona par dzimumšūnu donoru var būt ne vairāk kā vienu reizi.

Tāpat paredzēts likumā ierakstīt, ka Ministru kabinetam līdz 2017.gada 1.jūnijam jāizveido dzimumšūnu donoru reģistrs.

Bite skaidro, ka Latvijā no viena donora ir pieļaujami trīs bērni, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus - tas paredzēts incesta riska mazināšanai. Šāda skaita pēcnācēju radīšanai ir pietiekama viena dzimumšūnu ziedošanas reize, jo tajā tiek ziedoti vairāki desmiti vai pat vairāki miljoni dzimumšūnu, norāda deputāte.

Priekšlikums paredz arī palielināt dzimumšūnu donora vecumu, lai pēc iespējas samazinātu dzimumšūnu tirdzniecības iespējas. Lai arī šis jautājums ir vairāk nozīmīgs olšūnu donorēm, jo atlīdzība par olšūnu ziedošanu ievērojami pārsniedz atlīdzību, kas tiek izmaksāta spermas donoriem, vienādas attieksmes nodrošināšanas nolūkā vecuma robežu piedāvāts pacelt kā sievietēm, tā vīriešiem, pauž politiķe.

26 gadu vecums izvēlēts, jo saskaņā ar "Eurostat" statistikas datiem tas ir vidējais vecums, kad sievietes sāk domāt par pēcnācējiem un viņām dzimst pirmie bērni, priekšlikuma pamatojumā norādījusi Bite, piebilstot, ka tas norāda, ka šajā vecumā sievietes ir nobriedušas lēmumam par bērnu radīšanu.

"Lai arī, ziedojot olšūnas, šī konkrētā sieviete šo konkrēto bērnu neiznēsās un nepiedzīvos viņa piedzimšanu, taču arī dzimumšūnu ziedošana ir lēmums par savu bioloģisko pēcnācēju radīšanu, tāpēc uzskatu šādu piesaisti par pamatotu," pauž politiķe.

Savukārt ar dzimumšūnu donoru reģistra ieviešanu paredzēts atrisināt vairākas sabiedrībā aktualizējušās problēmas saistībā ar cilvēka audu (pamatā olšūnu), iespējams, nelikumīgu tirdzniecību.

Tajā pašā laikā no Bites priekšlikuma izriet, ka nedzemdējušām sievietēm, esot likumā noteiktajā vecumā, saglabāsies jau pašlaik esošās tiesības ziedot dzimumšūnas. Iepriekš Saeimā atbalstītais bijušā veselības ministra Gunta Belēviča priekšlikums, par kuru kopā ar visu likumprojektu pagaidām nav noticis balsojums galīgajā lasījumā, paredz aizliegt olšūnas ziedot nedzemdējušām sievietēm.

Kā ziņots, Belēviča rosinājums par liegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, raisīja protesta akcijas, kas divas ceturtdienas pēc kārtas notika pie Saeimas tās sēžu laikā.

Saeima 16.jūnijā atkārtoti nolēma izslēgt no darba kārtības likumprojektu, kas paredz liegt olšūnu ziedošanu veikt nedzemdējušām sievietēm. Deputāti arī nolēma līdz 30.jūnijam pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu šim likumprojektam.

16.jūnijā pret ierobežojumiem nedzemdējušām sievietēm veikt olšūnu ziedošanu pie Saeimas protestēja nedaudz vairāk par 100 cilvēkiem.

Attiecīgie grozījumi rosināti Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

 

 

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Autovadītāja tiesību kārtošana nākamgad mainīsies: teorijas jautājumos ieviesīs nebijušu jaunumu 22
Par iebraukšanu Ogrē turpmāk varētu būt jāmaksā 75
"Tas bija traki..." Norvēģus izbiedē un arī sajūsmina iespaidīga dabas parādība 2
Skatīt visus komentārus