Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Eiropas Parlamentā no Latvijas ievēlētie deputāti Andrejs Mamikins ("Saskaņa") un Tatjana Ždanoka.

Mamikins un Ždanoka savākuši 20 000 parakstu Latvijas un Igaunijas nepilsoņu atbalstam 74

Politika
2016. gada 21. jūnijā 19:53 2016. gada 21. jūnijā 19:53
(Ziņa papildināta 21:20) Latviju pārstāvošie Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Andrejs Mamikins (S) un Tatjana Ždanoka Lūgumrakstu komitejā iesnieguši lūgumrakstu par atbalstu Latvijā un Igaunijā dzīvojošajiem nepilsoņiem.

Kā informēja Mamikins, kopumā savākti vairāk nekā 20 000 parakstu. Starp lūgumraksta atbalstītājiem ir Beļģijas, Lielbritānijas, Islandes, Itālijas, Lietuvas, ASV, Kanādas, Pakistānas, Indijas un Bangladešas iedzīvotāji.

Deputāti parakstus vāca, lai panāktu, ka Igaunijas nepilsoņiem tiktu atļauts būt par politisko partiju biedriem un piedalīties EP vēlēšanās, savukārt Latvijas nepilsoņiem - sniegt balss tiesības vietējo pašvaldību un EP vēlēšanās.

Lūgumrakstā minēts, ka 2016.gada sākumā Igaunijā dzīvoja 82 341, bet Latvijā - 252 017 nepilsoņi.

"Tie ir milzīgi skaitļi, ja ņem vērā, to, ka Latvijā iedzīvotāju kopskaits ir ap diviem miljoniem, bet Igaunijā - ap 1,3 miljoniem. Šiem cilvēkiem nav ļauts piedalīties EP vēlēšanās, kaut gan viņu skaits tiek ņemts vērā, dalot deputātu krēslus," norādīja Mamikins.

Savukārt Ždanoka atzina, ka ir optimistiski noskaņota, jo viņa saņēma lielu kolēģu atbalstu Briselē. Tāpat Ždanoka atgādināja, ka šis ir jau ceturtais lūgumraksts par Igaunijas un Latvijas nepilsoņu stāvokli kopš abu valstu iestāšanās Eiropas Savienībā (ES).

Mamikins arī skaidroja, ka tikuši atsijāti vairāki nederīgi paraksti. Deputāta birojā tādu esot bijis aptuveni 100. Tikmēr no vairākām vietām Latvijā, tostarp Rīgas un Rēzeknes, gaidāmi papildu paraksti, jo nosacījumi paredz, ka tos var pievienot līdz noklausīšanās brīdim.

Sekojot oficiālajai EP procedūrai, Lūgumrakstu komitejai tuvākajā laikā ir jāizlemj, kad Igaunijas un Latvijas deputātu iesniegtais lūgumraksts tiks izskatīts. "Noklausīšanās par nepilsoņu tiesībām obligāti notiks," pieņemot cilvēku parakstus, apliecināja Lūgumrakstu komitejas vadītāja Zviedrijas deputāte Sesīlija Vikstrēma.

Jau vēstīts, ka Mamikins un Ždanoka vairākus mēnešus Latvijā un Beļģijā vāca parakstus attiecīgajam lūgumrakstam.

Savukārt Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš iepriekš atzina, ka Mamikina un Ždanokas centieni nepilsoņiem ļaut vēlēt EP ir uzskatāmi par populismu, jo šādas iespējas realizācijai varētu būt nepieciešamas līgumu maiņas.

Eksperts norādīja, ka piedalīšanās minētajās vēlēšanās ir iespējama ar Eiropas pilsonību, kas iegūstama caur nacionālās dalībvalsts pilsonību. "Līdz ar to tas nav iespējams. Iniciatīvu varētu vērtēt vien kā populisma izgājienu, kam ar reālo dzīvi ir pamaz saistības," viņš izteicās.


LETA / Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 14
Par iebraukšanu Ogrē turpmāk varētu būt jāmaksā 111
VIDEO: Nenotīrīta ceļa dēļ Krievijā izceļas iespaidīga masveida avārija 11
Skatīt visus komentārus