Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
No plkst.11 līdz plkst.16 nav ieteicams uzturēties saulē.

Ultravioletā starojuma līmenis Latvijā – augstākais pēdējos gados 2

Sabiedrība
2016. gada 24. jūnijā 21:50 2016. gada 24. jūnijā 21:50
Jāņu dienā ultravioletā starojuma intensitāte Latvijā sasniedza augstāko līmeni pēdējo gadu laikā, liecina Somijas Meteoroloģijas institūta publicētie satelītu mērījumi.

Samazinoties ozona slānim stratosfērā, ultravioletās radiācijas indekss dienas vidū Latvijā sasniedza astoņus punktus, vietām valsts dienvidos – nepilnus deviņus punktus.

Ultravioletās radiācijas indeksa maksimālā vērtība Rucavā, kur atrodas vienīgā novērojumu stacija Latvijā, kas veic šos mērījumus, piektdien pakāpās līdz 8,3 punktiem, nedaudz atpaliekot no divas dienas iepriekš sasniegtā rekorda – 8,4 punktiem. Tomēr arī Rucavā summārais starojums piektdien bija nedaudz lielāks nekā trešdien.

Līdz šim gadam ultravioletās radiācijas indeksa maksimālā vērtība Rucavā bija 7,9 punkti 2015.gada 2.jūlijā. Mērījumi tiek veikti kopš 2008.gada.

Īpaši intensīvs ultravioletais starojums šonedēļ ir ne tikai tādēļ, ka būtiski samazinājies ozona daudzums stratosfērā, bet arī tādēļ, ka vasaras saulgriežos saule atrodas visaugstākajā punktā.

Cilvēki ar jutīgu ādu, neievērojot piesardzību, dienas vidū saulē var apdegt pat desmit minūtēs. No plkst.11 līdz plkst.16 nav ieteicams uzturēties saulē.

Atrodoties saulē, jāuzmanās ne tikai no ultravioletā starojuma izraisītiem apdegumiem, bet arī no pārkaršanas.

Ilgstoša atrašanās saulē, kad ultravioletā radiācija ir augsta, palielina risku saslimt ar ādas un acu slimībām, tostarp ādas vēzi un kataraktu.

Nākamnedēļ līdz ar vēsāku laiku ozona slānis kļūs biezāks un zemi sasniegs mazāka ultravioletā radiācija, liecina prognozes.

BNS/Foto: Zane Bitere/LETA

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Prominences, sportisti, inteliģence... Kas šogad apmeklēja svinīgo svētku koncertu? 40
Pievienot komentāru