Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Laika apstākļi latviešu līgotājus īpaši nelutināja, ļaujot tiem izbaudīt īstenus brīvdabas un latviskus Jāņus ar periodiskām lietusgāzēm, saules tveici un pat varavīksni.

Vērienīgākajās Jāņu svinībās ārzemēs – Anglijā pulcējās gandrīz 3000 latvieši. FOTO 25

Kultūra
2016. gada 28. jūnijā 15:40 2016. gada 28. jūnijā 15:40
Šogad latvieši ārzemēs rīkoja vairāk kā 80 latviešu Jāņu sarīkojumus vismaz 30 valstīs, taču vislielākie Jāņi ārpus Latvijas jau kuro gadu notika Lielbritānijā, Anglijā. Lielais Jāņu pasākums - «Jāņu festivāls 2016», no 24. līdz 26. Jūnijam, Daugavas Vanagu fonda lauku īpašumā «Straumēni» pulcēja 2843 latviešus no visas Apvienotās Karalistes.

Trīs dienu ilgajā brīvdabas festivālā, ko rīkoja lielākie pasākumu organizatori Anglijā - apvienība «Bērzes Strazdi», darbojās «Līgo sētas», katra ar savu tautisko un nacionālo tradīciju programmu, piedāvājot iespēju piedalīties, iemācīties un praktizēt Līgo svētku svarīgākos rituālus. «Līgo sētas» un pašu festivālu, dienu pēc satraucošā referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības jeb «Brexit» rezultātu paziņošanas, oficiāli atklāja Latvijas vēstnieks Lielbritānijā Andris Teikmanis, kurš fesivālā tikās ar simtiem tautiešu un mēģināja skaidrot izmaiņas, ar kurām varētu saskarties Liebritānijā dzīvojošie latvieši.

Kā jau grandiozā brīvdabas festivālā visus vakarus uz divām skatuvēm kāpa iemīļoti latviešu mūziķi un dīdžeji, tostarp pašmāju hārdroka grupa «Colt» ar viesmākslinieci Aiju Andrejevu (Aisha), rokgrupa «Double Faced Eels», popmūzikas duets «Musiqq» kopā ar «MC Orķestris», grupa «Transleiteris», kavermūzikas virtuozi «Mazie Rakari», bet pauzēs publiku izklaidēja DJ Vento.

Kaut arī laika apstākļi latviešu līgotājus īpaši nelutināja, ļaujot tiem izbaudīt īstenus brīvdabas  un latviskus Jāņus ar periodiskām lietusgāzēm, saules tveici un pat varavīksni, par pasākuma kulmināciju kļuva kāds vienkāršs puisis Artūrs no Spaldingas pilsētas Anglijā, kurš vairākus mēnešus atpakaļ, sadarbībā ar pasākuma organizatoriem īstenoja savu sapni – uz skatuves, tūkstošiem cilvēku priekšā, bildinot savu mīļoto meiteni Lauru. Aizkustinošais brīdis notika popmūzikas dueta «Musiqq» koncerta laikā, festivāla otrās dienas vakarā. Simtiem latviešu publikas un grupas «Musiqq» solistu mudināta, meitene protams savam līgavainim teicā jāvārdu.

 

Pirmajos «Bērzes Strazdi» rīkotajos Jāņos, 2012. gadā «Daugavas Vanagu» īpašumā «Mūsmājas» piedalījās 900, nākamajā gadā - aptuveni 1200 cilvēki. Savukārt, 2014. gadā lauku īpašumā jau bija 2300 svinētāju. Pērn, «Bērzes Strazdi» sagādāja Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem vēl grandiozāku pārsteigumu, piedāvājot nosvinēt Līgo svētkus vairāk nekā 900 gadus senās Rokingemas pils īpašumos un to apmeklēja 3782 latvieši.  

Festivālu atbalstīja: «Glycomune», «Folmanis Construction Ltd», LR vēstniecība Lielbritānijā, Daugavas Vanagu Fonds, «Owl Financial», «Arnem Construction LTD». Informatīvie atbalstītāji: «Mesesamseit.co.uk», «latviesiem.co.uk», «Latviesi.com», laikraksts «Brīva Latvija», forums «Tauta.uk», latviešu radio Lielbritānijā ONFM, portāls «Infotop.lv» u.c.

Karlīna Timofejeva / Foto: Māris Lazdekalns/ Edgars Zaļecks

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 14
Par iebraukšanu Ogrē turpmāk varētu būt jāmaksā 111
Rīga atkal staro! Šodien sākas spožākais festivāls 4
Skatīt visus komentārus