Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Cēsu Mākslas festivāls iesāk desmitās jubilejas svinības.

Cēsu Mākslas festivāls iesāk desmitās jubilejas svinības

Novadu ziņas
2016. gada 6. jūlijā 18:54 2016. gada 6. jūlijā 18:54
Cēsu Mākslas festivāls, kas šogad atzīmē savu desmito jubileju, Latvijas Nacionālā muzeja Kupola zālē uz jubilejas ieskaņas pasākumu šodien bija pulcējis mediju pārstāvjus un partnerus. Uz festivāla aizvadīto periodu atskatījās, un ar jubilejas gada īpašo programmu klātesošos iepazīstināja festivāla organizatori – direktors Juris Žagars, vizuālās mākslas programmas kuratore Daiga Rudzāte un mūzikas programmas vadītāja Indra Lūkina, kultūras ministre Dace Melbārde un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, kā arī festivāla ilggadējie atbalstītāji – SEB bankas valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere un LMT viceprezidente un valdes locekle Laura Keršule.

Eksperiments un izcilība – ar šādu moto Cēsu Mākslas festivāls sāka savu darbību pirms desmit gadiem un nu jau ir iekarojis stabilu un unikālu vietu vasaras kultūras pasākumu blīvajā piedāvājumā kā lielākais multidisciplinārais profesionālās mākslas festivāls ārpus Rīgas. Festivālam raksturīgi, ka tas savas programmas notikumos koncentrējas uz jauno, pārsteidzošo, neordināro un aktuālo mākslā kombinācijā ar klasiskām vērtībām.

„Desmit gadi – tā ir atbildība, kas pieprasa no festivāla organizatoriem pastāvīgas zināšanas par laikmetīgās mākslas aktualitātēm un tendencēm, lielu organizatorisko kultūras vadības meistarību un radošo drosmi. Šīs prasmes un īpašības veido māksliniecisko izcilību un skaidri lauž stereotipu par to, ka profesionālā māksla iederas tikai galvaspilsētā. Cēsu Mākslas festivāls un Cēsu pilsēta ir pierādījuši, ka kultūras un sabiedriskie pasākumi pilsētai piesaista talantus no visas Latvijas, uztur radošo garu un būtiski veicina reģiona izaugsmi,” preses konferencē savu redzējumu pauda kultūras ministre Dace Melbārde.

Cēsu Mākslas festivāls šovasar noritēs no 15. jūlija līdz 14. augustam un par tā vienojošo vadmotīvu izvēlēta tēma “Ainava”. Desmit gadu laikā ainava, kurā dzīvojam un radām, ir ļoti mainījusies un tās daudzveidību tad arī iecerēts atklāt jubilejas gadā.

Festivāla atklāšana, kā ierasts gaidāma ar laikmetīgās mākslas izstādi Alus brūzī. Ekspozīcija “Laikmetīgā ainava” balstīta vēlmē aktualizēt ainavas žanru, kas šodienas kontekstā bieži vien tiek uztverts kā nepopulāra un sevi izsmēlusi parādība. Tā tiecas apliecināt faktu, ka ainava spēj būt viena no mūsdienu mākslas spilgtākajām, emocionāli un daudznozīmīgi ietilpīgākajām parādībām. Izstādē ar jaunradītiem darbiem piedalīsies Latvijas mākslinieki Kristiāna Dimitere, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Romans Korovins, Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns, Inga Meldere, tekstu grupa “Orbīta”, Krišs Salmanis un Anna Salmane, Paula Zariņa un Sergejs Davidovs. Būs skatāms arī ekspozīcijas iedvesmas avots - vācu izcelsmes ASV mākslinieka Džeimsa Benninga videodarbs jeb mākoņa instalācija Farocki.

Otra mākslas izstāde būs apskatāma Cēsu Izstāžu namā, un to sarūpējis festivāla patrons - SEB banka, sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Tajā būs izstādīti talantīgo un aizrautīgo jauno mākslinieku – Neonilla Medvedeva, Ata Jākobsona, Zanes Tučas, Laimdotas Steķes, Klāva Lorisa, Madaras Neikenas, Zīles Ziemeles – projektā “SEB stipendija glezniecībā” ietvaros tapušie darbi.

SEB bankas valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere: “Mūs iedvesmo Cēsu Mākslas festivāla organizatoru entuziasms un neizsīkstošā enerģija, ar kādu viņi veido šo izcilo kultūras notikumu. Tieši tāpēc šo desmit gadu laikā sadarbība ar festivālu mums ir sniegusi milzīgu gandarījumu un tas mums ir ļoti tuvs. Atzīmējot desmito gadadienu, esam nolēmuši arī paši dot pienesumu festivāla vizuālās mākslas programmai un piedāvājam apskatīt mūsu stipendiātu - jauno latviešu mākslinieku darbu izstādi.”

Desmitā Cēsu Mākslas festivāla mūzikas programmā pārsteigs koncerti ar jaunā talanta Georgija Osokina, spilgtāko Latvijas koru, Jāņa Šipkēvica jeb Shipsea, slovēņu pianistes Kajas Draksleres un ģitārista Matīsa Čudara piedalīšanos. Arī šogad koncertu norises vietas apzināti izvēlētas dažādas un atšķirīgas – mūzika piepildīs gan Cēsu Sv. Jāņa baznīcu, gan Cēsu Puķu tirgu, gan koncertzālē “Cēsis”.

Grandiozākais festivāla notikums, kā ierasts, gaidāms Cēsu pils parka estrādē – īpaši jubilejas reizei tiek gatavots slavenās Džordža Gēršvina operas “Porgijs un Besa” koncertiestudējums, kas tiks izrādīts tikai vienu reizi. Tā muzikālais vadītājs būs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga, bet par skatuvisko un vizuālo pusi rūpēsies režisors Viesturs Kairišs. Saskaņā ar Džordža Gēršvina ieceri četras galvenās lomas operā jādzied melnādainiem solistiem, un, to respektējot, Cēsīs klausītājiem dziedās “Porgija un Besas” iestudējumos pasaulē atzinību guvuši solisti. Pārējās lomās redzēsim un dzirdēsim Latvijas dziedātājus.

Kā allaž festivālā būs ko redzēt arī kino un teātra mīļiem. Ainava ir neatņemama kino sastāvdaļa, un kino pētnieka un režisora Jāņa Putniņa izveidotā programma būs mēģinājums paskatīties uz ainavu kinomākslā kā iespēju pieskarties pārlaicīgajam. Savukārt šī gada teātra programma GRAND PRIX piedāvās četras Latvijas profesionālo teātru un vienu nevalstiskā teātra izrādi: Liepājas teātra “Portreti. Vilki un avis”, Nacionālā teātra “Asins kāzas”, “Zēns” un “Ak, tētīt...”, Dailes teātra “Iespējamā tikšanās” un Ģertrūdes ielas teātra “Melnā sperma”. Izrādes atlasījusi pieredzējusī teātra kritiķe un šī gada “Spēlmaņu nakts” balvas žūrijas komisijas locekle Silvija Radzobe un tās pieder sezonas interesantākajiem skatuves darbiem – gan režijas novatorisma, gan spilgtu aktierdarbu ziņā.

Jau otro gadu ar SEB bankas atbalstu pirms Cēsu mākslas festivāla GRAND PRIX skates izrādēm teātra mīļiem būs iespēja apmeklēt Silvijas Radzobes lekcijas, kurās dalība būs bez maksas. Koncertzālē “Cēsis” notiks trīs lekcijas: 30. jūlijā par tēmu “2015./2016.gada Latvijas teātru sezona: procesi, personības, pārsteigumi”, 4. augustā “Rīgas neatkarīgie teātri un to avangardiskie meklējumi: Dirty Deal teatro un Ģertrūdes ielas teātris” un 14. augustā “Teātra kritiķis un tā kontraversionālās lomas: skatītājs, recenzents, "Spēlmaņu nakts" žūrijas loceklis”. Savukārt viena lekcija gaidāma Rīgā, 12. augustā, Latvijas Nacionālajā teātrī pirms izrādes “Asins kāzas” par tēmu “Federiko Garsijas Lorkas dzīve un daiļrade homoseksuālās kultūras kontekstā”.

“Tik spilgtiem kultūras notikumiem, kāds ir Cēsu Mākslas festivāls, ir tikai viens mīnuss – neviena zāle nav pietiekami liela, lai uzņemtu pilnīgi visus mākslas, teātra vai mūzikas mīļotājus. Tāpēc esam gandarīti paziņot, ka LMT mobilajā televīzijā Straume nodrošinās tiešraides divām izcilām Latvijas Nacionālā teātra izrādēm – Huana Majorga izrādei “Zēns” 12. augustā un Floriana Zellera “Ak, tētīt...” 14. augustā. Tas ļaus festivāla atmosfēru notvert ne vairs simtiem, bet gan tūkstošiem skatītāju. Ņemot vērā apmeklētāju lielo interesi par teātra kritiķes Silvijas Radzobes lekcijām pagājušajā vasarā, šogad esam nolēmuši dot iespēju tās noklausīties plašākam cilvēku lokam un piedāvāt to tiešraides LMT Straumē,” par šī gada festivāla digitālajiem jaunumiem dalījās LMT viceprezidente un valdes locekle Laura Keršule.

Biļetes iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs, internetā www.bilesuparadize.lv un pasākumu norises vietās.

Regīna Zommere/Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 23
Krāšņi tērpi, polonēze, izsoles... Aizvadīta vērienīgā Labdarības balle 25
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 15
Pievienot komentāru