Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Aicina Latvijas iedzīvotājus nedoties uz Turciju; šajā valstī esošos latviešus - saglabāt mieru 76

Sabiedrība
2016. gada 16. jūlijā 04:44 2016. gada 16. jūlijā 04:44
Latvijas vēstniecībā Turcijā ir vērsušies satraukti Latvijas iedzīvotāji, kuri vēlējušies iegūt informāciju, kā rīkoties iespējamā valsts apvērsuma apstākļos.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja vēstniecībā, līdz šim ir saņemti pāris zvani, zvanītāju prāts nav bijis pilnībā mierīgs, taču nav bijis jaušams arī izmisums par radušos situāciju.

Vēstniecība zvanītājus informējusi par tās rīcībā esošo informāciju par notikušo, kas joprojām ir visai neskaidrs, jo puses sniedz pretēju informāciju, aicinājusi saglabāt mieru, nepamest savu atrašanās vietu un neapmeklēt publiskas vietas.

Vēstniecības rīcībā pašlaik nav informācijas, vai šodien tiks nodrošināta aviosatiksme starp Rīgu un Turciju, taču ārvalstu avoti vēsta, ka aviosatiksme vismaz daļēji ir apturēta. airBaltic paziņojusi, ka atceļ lidojumu uz Antāliju.

Latvijas vēstniecība atzīmē, - lai arī sākotnēji uz telefona zvaniem atbild automātiskais atbildētājs, vēstniecība strādā un ir sazvanāma, tikai jāveic atbildētāja norādītās darbības.

Ļoti daudz zvanu saistībā ar Turcijā notiekošo saņem Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments, atzīst Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V). Par to liecina arī ieraksti sociālajos tīklos, kur, piemēram, kāda sieviete bažījusies, ka ministriju neizdodas sazvanīt cilvēkiem, kuru bērniem šodien caur Stambulu jālido uz Latviju.

Esam pieslēguši papildspēkus mūsu konsulārās palīdzības telefona līnijām, bet aicinu būt pacietīgiem, zvanu ir daudz, sociālajos tīklos ir paziņojis ministrs.

Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos līdz situācijas normalizācijai atlikt braucienus uz Turciju.

Kā norāda Rinkēvičs, Latvija seko līdzi notikumu attīstībai Turcijā, un pagaidām aicina valstspiederīgos, kuri atrodas šajā valstī, neapmeklēt iedzīvotāju pulcēšanās vietas.

Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus problēmu gadījumā sazināties ar vēstniecību Turcijā. Vēstniecības Ankarā šobrīd strādā un ir sazvanāma pa tālruni +903124056136.

Tāpat neskaidrību gadījumā ir iespējams vērsties Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā, kas ir sazvanāms pa tālruni +371 26337711.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons aģentūrai LETA atzīmēja, ka Turcijā notiekošā apstākļi pašlaik vēl ir ļoti neskaidri.

Kā ziņots, Turcija armijas grupa piektdienas vakarā paziņojusi, ka tā pārņēmusi varu valstī. "Vara valstī ir pārņemta pilnībā," teikts telekanālā NTV nolasītajā armijas grupas paziņojumā.

Paziņojumā norādīts, ka šāds solis sperts, "lai nodrošinātu un atjaunotu konstitucionālo kārtību, demokrātiju, cilvēktiesības un brīvības un ļautu valstī valdīt likuma varai, lai atjaunotu izjaukto kārtību".

"Visi mūsu starptautiskie līgumi un saistības paliek spēkā. Mēs ceram, ka mūsu labās attiecības turpināsies ar visām valstīm pasaulē," teikts paziņojumā.

Tajā norādīts, ka valsti tagad pārvalda "miera padome" un tiek noteiktas kara stāvokļa tiesības un komandantstunda. Tāpat arī būšot jauna konstitūcija.

Šobrīd nav skaidrs, kas ir apvērsumu sarīkojusī armijas grupa.

Valsts ziņu aģentūra "Anadolu" vēsta, ka armijas galvenajā mītnē Ankarā par gūstekni saņemts armijas Ģenerālštāba priekšnieks ģenerālis Hulusi Akars.

"Armijas grupa, kas mēģināja sarīkot sacelšanos, par ķīlnieku saņēmusi ģenerāli Hulisi Akaru," vēsta "Anadolu", atsaucoties uz "ticamiem avotiem".

Tiek ziņots par apšaudi galvaspilsētā Ankarā, kā arī pie galvenās policijas mītnes Stambulā.

Telekanāls "CNN Turk" ziņo, ka valsts prezidents Radžeps Tajips Erdoans atrodas drošībā.

Stambulā un Ankarā piektdienas vakarā izvietots liels skaits drošības spēku, ziņo vietējie mediji un aculiecinieki.

Aģentūra "Dogan" ziņo, ka drošības spēki un ātrās palīdzības automašīnas ierodas pie Turcijas armijas galvenās mītnes Ankarā.

Stambulā vienā virzienā slēgti tilti starp pilsētas Eiropas un Āzijas pusēm. Tāpat Stambulā pie Ataturka lidostas izvietoti armijas tanki un apturēti lidojumi uz lidostu.

Virs Ankaras un Stambulas debesīs redzami militārie lidaparāti.

Turcijas premjerministrs Binali Jildrims paziņojis, ka grupa Turcijas armijā sarīkojusi "nelikumīgu mēģinājumu", piebilstot, ka nebūtu korekti to dēvēt par "apvērsumu".

"Mēs strādājam pie mēģinājuma iespējamības. Mēs nepieļausim šo mēģinājumu," telekanālam NTV pavēstīja Jildrims, sīkāk nepaskaidrojot notiekošā būtību, taču norādot, ka to veikusi grupa Turcijas armijā.

"Tie, kuri ir iesaistīti šajā nelikumīgajā aktā, samaksās augstāko cenu," paziņoja Jildrims.


LETA/ Foto: AFP/Scanpix/LETA, Reuters/LETA/, AP/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 27
Prominences, sportisti, inteliģence... Kas šogad apmeklēja svinīgo svētku koncertu? 37
Skatīt visus komentārus