Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Pasniedzējs šāvēju raksturo kā aktīvu studentu 38

112
2011. gada 21. februārī 13:17 2011. gada 21. februārī 13:17
Zvērināts advokāts Lauris Liepa ir pārsteigts, uzzinot, ka viņa kādreizējo studentu tur aizdomās par slepkavību kinoteātrī. Zikovs šķitis nosvērts, un nekas neliecinājis, ka viņa uzskati var izpausties tik radikāli.

Advokāts un Latvijas Universitātes lektors Lauris Liepa par Zikovu: „Viņš bija talantīgs un ļoti aktīvs students.”

„Diezgan sāpīgi ir dzirdēt, ka izglītots jurists var nonākt šādā situācijā,” kasjauns.lv teic advokāts Liepa. Viņš ir arī lektors Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē: „Nikolajs Zikovs bija mans students, mācīju viņam vienu priekšmetu — juridisko metodi. Viņš bija talantīgs un ļoti aktīvs students.”

Tieši Liepa ir ieteicis publicēšanai žurnālam „Jurista Vārds” Zikova rakstu „Šaujamieroču aprite un cilvēktiesību aizsardzība”. Advokāts atzīst, ka Zikovs nepārprotami iestājies par plašāku ieroču pieejamību, par to viņiem bijušas diskusijas: „Bet tās bija akadēmiskas, un viedokļi var būt dažādi.” Zikovs šķitis nosvērts, un nekas neliecinājis, ka viņa uzskati var izpausties tik radikāli.

Dekāne: kino šāvēja akadēmiskās intereses bija par ieročiem

Par slepkavību kinoteātrī aizturētā Nikolaja Zikova akadēmiskās intereses bija saistītas ar ieroču apriti, stāsta Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne Strada–Rozenberga.

Zikovs Latvijas Universitātē studējis pamatprogrammā un maģistrantūrā, savukārt doktorantūras studijas sācis Policijas akadēmijā, bet pēc tās reorganizācijas turpinājis LU. Pagājušā gada rudenī viņš nokārtojis doktorantūras teorētisko daļu un atskaitīts, turpinot rakstīt doktora disertāciju.

„Es ar grūtībām atcerējos šo studentu, jo fakultātē ir vairāk nekā 2500 studentu. Pamatstudiju laikā viņš ne ar ko īpašu nav palicis atmiņā, atceros, ka viņa sekmes bija labas,” sacīja Strada–Rozenberga.

LU Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne Strada–Rozenberga: „Varbūt viņa tēze par ieroču plašāku un vieglāku pielietošanu ir izrādījusies nepareiza.”

Runājot par Zikova akadēmiskajām interesēm, dekāne atzīst, ka dažreiz studenti izvēlas provokatīvas tēmas. LU studenti bieži neizvēlas akadēmiskās tēmas par ieročiem un policijas funkcijām, kas, iespējams, izskaidrojams ar to, ka viņš izvēlējies studēt doktorantūrā Policijas akadēmijā, nevis LU, bet pēc Policijas akadēmijas reorganizācijas atgriezās LU, skaidro Strada–Rozenberga.

„Tāds incidents, ka kāds no studentiem LU būtu mēģinājis izmantot ieroci, man nav palicis atmiņā. No viena gadījuma nekad negribētos izdarīt vispārinātus secinājumus, jo tas varētu gadīties jebkuras profesijas pārstāvim. Pagaidām man nav zināma notikušā būtība, bet ieroča apzināta lietošana nekad nav attaisnojama. Varbūt šis gadījumus pierāda, ka viņa izvirzītā tēze par ieroču plašāku un vieglāku pielietošanu ir izrādījusies nepareiza. Es personīgi esmu par ieroču stingrāku ierobežošanu. Tas ir šausmīgi, ka cilvēki nepārdomā savas rīcības sekas un dažbrīd domā, ka rīcības brīvība ir kļuvusi par visatļautību,” uzsver dekāne. Viņa sola šo traģisko gadījumu pārrunāt arī ar studentiem.

­

Nogalinātais Aigars Egle bija bankas „Citadele” augsta līmeņa darbinieks, četru bērnu tēvs. Viņš nošauts meitas acu priekšā, kad netālu sēdošajam Zikovam aizrādīja par nepiedienīgi skaļu uzvešanos filmas „Melnais gulbis” laikā. Pēc aculiecinieku stāstītā, Zikovs seansa laikā uzvedies nepieklājīgi — izteicis skaļus komentārus, čabinājis uzkodu turzu un nekādi nav reaģējis uz pārējo skatītāju aizrādījumiem.

Seansa beigās, kad uz ekrāna jau rādīti titri un skatītāji devušies prom, starp Egli un pāris rindas augstāk sēdošo Zikovu notikusi vārdu apmaiņa. Tad Zikovs izvilcis ieroci un vairākas reizes izšāvis Egles virzienā, viņu nogalinot. Slepkavu aizturējuši citi kino apmeklētāji, kad viņš mēģinājis pamest zāli. Vēlāk viņš nodots policijai. Šodien tiesa lems par Zikova apcietināšanu.

Zikovam, spriežot pēc viņa agrākajām publikācijām, šaujamieroču tēma ir īpaši tuva, un viņš aizstāvējis vēl plašākas tiesības bruņoties.

Māris Puķītis/Foto: Ieva Čīka/LETA

­

Citi šobrīd lasa

Gaidāma aukstākā nedēļa kopš pavasara; nākamnedēļ sniegs un vēl lielāks sals 18
Kas jāzina par čuguna radiatoriem mājoklī: cenas, siltumatdeve, tīrīšana, atjaunošana 11
"Pirmo reizi šādā pasākumā bija neomulīgi..." Sociālie tīkli virmo pēc simtgades salūta 150
Skatīt visus komentārus

Принц Чарльз появился на обложке вместе с шестимесячным внуком

Сестра герцогини Меган выпустит о ней книгу специально к рождению племянника