Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Nils Ušakovs uzskata, ka Valsts valodas centram būtu jāturpina domāt, kā saukt pokemonus.

Ušakova cīņa pret Valsts valodas centru pieņemas spēkā 111

Sabiedrība
2016. gada 28. jūlijā 20:45 2016. gada 28. jūlijā 20:45
Valsts valodas centra (VVC) sods par saziņu sociālajos tīklos krievu valodā ir tendencioza piekasīšanās, uzskata Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ("Saskaņa").

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Uģis Vidauskis pastāstīja, ka, pēc Ušakova teiktā, ir arī citas valsts institūcijas, kuras krievu valodu izmanto komunikācijā ar sabiedrību, piemēram, Valsts kontrole un Ministru kabinets. Rīgas mērs komentēja arī VVC lūgumu domei izvērtēt atļauju izvietot kafejnīcas "Ļeņingrad" izkārtni Rīgas centrā, uzsverot, ka tad būtu nepieciešams izvērtēt arī izkārtnes "McDonald's" izkārtnes atbilstību valsts valodai.

Saziņu ar iedzīvotājiem sociālajos tīklos krievu valodā Rīgas mērs skaidrojis kā komunikācijas veidu, ar kura palīdzību ātrāk, vieglāk un bez liekas birokrātijas sniegt informāciju pilsētas iedzīvotājiem, uzsverot, ka sociālo tīklu galvenais uzdevums ir sekmēt ātrāku informācijas izplatību sabiedrībā. Rīgas domē nepastāvot uzskats, ka komunikācija sociālajos tīklos krievu valodā ierobežotu latviešu valodu kā valsts valodu.

Aģentūra BNS novēroja, ka Ušakovs ceturtdien gan savā privātajā sociālā tīkla "Facebook" lapā, gan arī savā oficiālajā - politiķa lapā, kuru uztur Rīgas domes darbinieki, publicējis VVC veltītu bildi ar identiskiem cilvēka galvaskausiem, pie kuriem rakstīti "latvietis", "krievs", "melns", "balts" un citi uzraksti, taču attēla beigās ir redzams pērtiķa galvaskauss ar izteikti mazu vietu smadzenēm. Bildes aprakstā Rīgas mērs komentējis "Par Valsts valodas centru, kurš uzskata, ka pašvaldība nedrīkst komunicēt ar saviem iedzīvotājiem feisbukā krievu valodā". Identisks bildes apraksts ievietots arī krievu valodā.

Nila Ušakova joks par VVC

Savukārt trešdien Ušakovs "Facebook" vidē rakstījis: "Valsts valodas centrs tomēr pieņēmis lēmumu sodīt mani par to, ka Rīgas dome sociālajos tīklos (Facebook, Twitter un Instagram) komunicē arī krieviski. Turklāt par šo sodu es uzzināju nevis no paša Valsts valodas centra, bet no žurnālistiem".

Valsts valodas centram Ušakovs ieteicis "darīt to, kas viņiem sanāk, piemēram, domāt par to, kā latviski dēvēt "pokemonus". Ne uz ko citu viņi acīmredzami nav spējīgi".

Ušakovs komentē VVC lēmumu

Rīgas domes pārstāvis norādīja, ka VVC sods par Ušakova īstenoto saziņu krievu valodā sociālajos tīklos tiks pārsūdzēts. "Lēmums viennozīmīgi tiks pārsūdzēts un juristi izvērtēs lietas juridiskos aspektus. Patlaban ir saņemts pārkāpuma protokols," norādīja Vidauskis, piebilstot, ka pašvaldība turpinās ierasto komunikāciju līdz šim izmantotajās valodās.

VVC Valsts kontroles departamenta Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītājs Viesturs Razumovskis norādījis, ka valodas centrs nevēršas personīgi pret Ušakovu, bet tieši pret pašvaldību, kura neievēro Valsts valodas likuma normu, ka pašvaldības sniedz informāciju tikai valsts valodā. Domes priekšsēdētājam piespriestā soda apmērs netika izpausts, taču normatīvie akti nosaka, ka sods par šādu pārkāpumu ir robežās no 35 līdz 140 eiro.

VVC sodu no Ušakova varētu mēģināt piedzīt ar tiesu izpildītāju palīdzību

Ja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs centīsies izvairīties no VVC piespriestā soda maksāšanas, to piedzīs ar tiesu izpildītāju palīdzību, pastāstīja VVC Valsts kontroles departamenta Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītājs Viesturs Razumovskis.

Par tiesu izpildītāju piesaisti VVC lems, ņemot vērā to, kāds būs lēmums, Ušakovam pārsūdzot piespriesto sodu. "Viss ir atkarīgs no tā, vai lēmums Ušakovam ir pozitīvs vai negatīvs. Ja pozitīvs - lieta zaudēta, ja negatīvs, tad par to tiks pieņemts atkārtots lēmums. Ja apstiprina, ka [atkārtoti pieņemtais] lēmums ir pamatots un tiesisks, un, ja [Rīgas domes priekšsēdētājs] atsakās maksāt sodu, tad to, ar tiesu izpildītāju palīdzību, atsavinās," sacīja Razumovskis, piebilstot, ka lielāka problēma būtu, ja Rīgas mērs izvēlētos turpināt to darīt, par ko atkārtoti tiktu piespriests sods.

Vaicāts par Ušakova izteikumiem, ka sods ir tendencioza piekasīšanos, Razumovskis norādīja, ka šādi apgalvojumi pausti aizsardzības labad. "Tā ir labākā aizsardzība - uzbrukums no politiķu puses. Es ieteiku Rīgas domes priekšsēdētājam vairāk sekot likumam, nevis nodarboties ar retoriku," piebilstot, ka šādu izteicienu paušana tiek izmantota vainas samazināšanai un uzmanības novēršanai no pārkāpuma.

Savukārt, komentējot Rīgas mēra teikto par kafejnīcas "Ļeņingrad" izkārtnes atbilstību Valsts valodas likumam, to pielīdzinot ātrās ēdināšanas restorāna "McDonald's" izkārtnei, Razumovsksis skaidroja, ka Rīgas centrā ir "101 izkārtne, kas ir svešvalodā, tomēr normatīvi nosaka, ka izkārtnes var būt rakstītas ar latīņu burtiem".

Razumovskis norādījis, ka valodas centrs nevēršas personīgi pret Ušakovu, bet tieši pret pašvaldību, kura neievēro Valsts valodas likuma normu, ka pašvaldības sniedz informāciju tikai valsts valodā.


BNS/Foto: Zane Bitere/LETA

Citi šobrīd lasa

Melānijas Trampas publicēts foto raisa jautājumus un saceļ jezgu tīmeklī 12
Juriste Olsena saka: ja nāktos saslimt ar vēzi, viņa emigrētu. To pašu darītu draugi un paziņas 88
FOTO: posts un "spoki" valda kādreiz spožā slēpošanas kūrortā Dienvidkorejā 4
Skatīt visus komentārus