Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
63 gadu vecumā aizsaukts kādreizējais Liepājas teātra aktieris Jānis Makovskis, kurš pēdējos pārdesmit gadus bija piekalts ratiņkrēslam savās lauku mājās Gudeniekos.

Miris talantīgais Liepājas aktieris Jānis Makovskis 13

Kultūra
2016. gada 1. augustā 14:05 2016. gada 1. augustā 14:05
Trīs dienas pēc savas 63. dzimšanas dienas, 28. jūlijā, mūžībā aizgājis talantīgais kādreizējais Liepājas teātra aktieris Jānis Makovskis (1953. gada 25. jūlijs – 2016. gada 28. jūlijs). Pēdējos savus dzīves gadus viņš pavadījis ratiņkrēslā. Jāni Makovski zemes klēpī guldīs 4. augustā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā.

Jānis Makovskis dzimis 1953. gada 25. jūlijā Valmieras rajona Rencēnos mežziņa un grāmatvedes ģimenē. Viņa pirmā sieva bija aktrise Dace Makovska, bet otrā - kādreizējā aktrise Dina Lācara. 1972. gadā Jānis Makovskis absolvējis Mārupes vidusskolu, pēc tam Tautas kinoaktieru studiju, Dailes teātra 5.studiju, Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāti un Liepājas teātra 2. studiju. No 1974. Līdz 1990. Gadam viņš bija Liepājas teātra aktieris.

„Aktieris ar spilgtu, Dieva dotu talanta dzirksti – tāds bija Jānis Makovskis, kurš savas spilgtākās lomas nospēlēja astoņdesmitajos gados režisora Oļģerta Krodera iestudējumos – Raskoļņikovu „Noziegumā un sodā”, donu Karlosu „Kastīliešu godā”,  Gestu Berlingu „Gestā Berlingā”, Hamletu „Hamletā”,  Džigu „Ākstā” – viņu viennozīmīgi varēja dēvēt par Krodera aktieri; taču neaizmirstams bija arī viņa Antons Valda Lūriņa iestudējumā bērniem „Punktiņa un Antons”. Un tās nebūt nebija viņa vienīgās lomas… Kur aktiera gaitu sākuma posmā pietrūka amata, Maksis lika lietā sirdi, spēlējot ar atvērtiem nervu galiem un atdodot sevi visu, iemantojot skatītāju mīlestību un kritiķu atzinību.

 

Liepājas teātrim aktieris veltīja nedaudz vairāk kā 15 gadus, taču ar laiku viņu arvien vairāk sāka vilināt lauku miers, ne pilsētvide, arī Kroders ar vienu kāju jau bija Rīgā. Maksis no teātra aizgāja. Un arī pēc pāris gadiem notikušais traģiskais negadījums liedza viņam iespēju atgriezties uz skatuves, uz mūžu ieslēdzot aktieri ratiņkrēslā. Pēc negadījuma Jānis nepadevās, ar sievu Dinu Lācaru izveidojot ražotni un uzsākot koka rotaļlietu izgatavošanu. Savā lauku  saimniecībā aktieris arī pavadīja atlikušo mūža daļu,” informē Liepājas teātris.

Pēc darba teātrī kopā ar sievu Jānis Makovskis izveidoja koka spēļlietu ražotni, saimniekoja savās mājās Kuldīgas rajona Gudenieku pagasta „Kaparājos”. Pirms gandrīz desmit gadiem laikraksts „Dienas Bizness” rakstīja: „Jānis ir saimniecības smadzenes, Dina – mugurkauls. Katrai jaunai idejai Jānis ir teorētiskās daļas plānotājs, Dina to ievieš praksē. Un tas attiecas tiklab uz darbnīcu, kā arī uz, piemēram, jaunas vannasistabas būvniecību. Jāņa radošo potenciālu apliecina pavisam nopietni zinātniski sasniegumi – viņš tikko Latvijā un Krievijā patentējis jaunu apaļkoku krāsošanas tehnoloģiju, kas varētu kļūt par inovāciju ikvienā kokapstrādes jomā un paver ļoti plašas dizaina iespējas”.

Atvadīšanās no mākslinieka notiks ceturtdien, 4. augustā, pulksten 13 no sēru nama Kuldīgā, Aizputes ielā 39, uz Gudenieku kapiem.

Kasjauns.lv izsaka līdzjūtību Jāņa Makovska tuviniekiem un visiem viņa talanta cienītājiem.

2009. gada janvārī 42 gadu vecumā mūžība aizgāja Jāņa Makovska pusbrālis, arī aktieris Andris Makovskis. Tas notika pēc ilgstošas slimošanas ar aknu cirozi. Andris Makovskis bija Dailes teātra aktieris.

Jānis Makovskis izpilda dziesmu „Kāpēc” latviešu spēlfilmā „Šīs bīstamās balkona” durvis
Kasjauns.lv/Foto: publicitātes foto, skati no teātra izrādēm un kinofilmām

Citi šobrīd lasa

Ko dara pasaulē slavenākā sabiedrībās dāma, lai iemantotu sapņu figūru? 29
Ko stjuarti tev nestāsta? Aviokompānijas darbiniece atklāj šokējošas lietas par notiekošo lidojumos 63
Luksusa viesnīca Īrijā atsaka nekaunīgai soctīklu zvaigznītei, kura pieprasīja bezmaksas brīvdienas 33
Skatīt visus komentārus