Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Parādnieks uzskata, ka līdzekļus var gūt, piemēram, palielinot finanšu stabilitātes nodevu banku sektorā.

Parādnieks prasīs papildu 20 miljonus demogrāfijai 36

Sabiedrība
2016. gada 10. augustā 08:16 2016. gada 10. augustā 08:16
Ar premjera rīkojumu šopavasar izveidotais Demogrāfijas lietu centrs (DLC) sagatavojis priekšlikumus ģimeņu atbalstam, kas nākamā gada budžetā varētu prasīt papildus aptuveni 20 miljonus eiro, ziņo laikraksts "Neatkarīgā".

"Mūsu priekšlikumus varētu nosacīti iedalīt trijās grupās priekšlikumi ar ilgtermiņa fiskālo ietekmi, īslaicīgi pasākumi un sistēmiski grozījumi," norāda DLC vadītājs Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK).

Ilgtermiņa priekšlikumi paredz palielināt uzturlīdzekļu maksājumus adoptētājiem un audžuģimenēm no pašreizējiem 45 eiro mēnesī par bērnu līdz valstī noteiktajam minimālajam uzturlīdzekļu apmēram 92,50 eiro.

Pēc DLC aprēķiniem, šim mērķim no valsts budžeta būs nepieciešami aptuveni 4,8 miljoni eiro papildu līdzekļu.

Vēl 4 miljoni eiro būs nepieciešami, lai palielinātu apgādnieka zaudējuma pensiju no 43 eiro mēnesī līdz 92,50 eiro. Plānota arī ģimenes valsts pabalsta palielināšana par ceturto un katru nākamo bērnu līdz 50 eiro mēnesī, kam nepieciešami aptuveni 3,5 miljoni eiro ik gadu. Daudzbērnu ģimenēm paredzēts ieviest 25% atlaidi braucieniem starppilsētu transportā (nepieciešami 1,7 miljoni eiro).

DLC piedāvā novērst ieilgušo netaisnību, ka sociālās apdrošināšanas iemaksas māmiņām, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tiek maksātas tikai no 142 eiro. Centrs piedāvā, lai nākamgad šīs iemaksas tiktu veiktas vismaz no bērna kopšanas pabalsta apmēra 171 eiro, bet kopš 2018.gada arī no visa vecāku pabalsta. Šim mērķim nepieciešami kopā 3,6 miljoni eiro.

Visbeidzot DLC rosina pārskatīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, kas šobrīd izdevīgāki cilvēkiem bez bērniem. DLC piedāvā atjaunot nodokļa atvieglojumus par laulāto, kurš nevar strādāt, jo kopj bērnus. Šim mērķim būtu nepieciešami aptuveni 5,4 miljoni eiro (1,2 miljoni no valsts budžeta un pārējais no pašvaldībām).

īstermiņa priekšlikumos paredzēts īstenot īpašu programmu, lai motivētu pašvaldības kļūt draudzīgākām pret ģimenēm ar bērniem, piemēram, informējot tās par pieejamiem atbalsta mehānismiem. Tāpat paredzēts pētījums par daudzbērnu ģimeņu un vientuļo vecāku stāvokli Latvijā un citi pasākumi. Sistēmiskie grozījumi paredz iestrādāt normatīvajos aktos paplašināto daudzbērnu ģimeņu definīciju.

Pašlaik jau noteikts, ka daudzbērnu ģimene ir ar vismaz trīs bērniem vecumā līdz 24 gadiem, ja viņi mācās. Taču, piemēram, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa atvieglojumi joprojām pieejami tikai daudzbērnu ģimenēm ar bērniem līdz 18 gadiem. Tāpat paredzēts ieviest iespēju veikt valsts apmaksātus paternitātes testus, lai varētu vēlāk piedzīt uzturlīdzekļus no vīriešiem, kas noliedz, ka būtu tēvi.

Būtiski grozījumi saistīti ar izmaksām vecāku pabalsta nosacījumos, lai tos varētu saņemt arī tās māmiņas, kas pabalsta pieprasīšanas brīdī vairs nav darba attiecībās. Pērn bijuši 143 gadījumi, kad šāda birokrātiska iemesla dēļ ģimenes palikušas bez pabalsta.

Parādnieks uzskata, ka līdzekļus var gūt, piemēram, palielinot finanšu stabilitātes nodevu banku sektorā, nosakot termiņu kredītiestāžu zaudējumu segšanas periodam, kas ļauj izvairīties no nodokļa nomaksas, palielinot termiņuzturēšanās atļauju pagarināšanas maksu un dabas resursu nodokli par vides piesārņošanu, kā arī atceļot virkni atvieglojumu finanšu, banku un apdrošināšanas jomās.

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Viņi ir jauni, gudri un veiksmīgi. 10 Latvijas talanti, kam vēl nav 33
"Mēs ķērām bērnus kā futbola bumbas" - video, kā ugunsdzēsēji no degošas ēkas izglāba bērnus 6
Mākslinieks Bikše: "Latviešu politiķiem jāatzīst, ka Uzvaras diena principā ir laba diena" 260
Skatīt visus komentārus