Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Nebijis notikums Gaismas pils vēsturē - to beidzot mazgā. FOTO 58

Sabiedrība
2016. gada 18. augustā 16:50 2016. gada 18. augustā 16:50
Ceturtdien pirmo reizi kopš "Gaismas pils" uzbūvēšanas norisinājās tās mazgāšanas darbi. Ar darbu veicēju noslēgtais līgums paredz, ka darbu izpildes termiņš ir piecas nedēļas.

Kopš 2014.gada pirmā Gaismas pils fasādes un jumta tīrīšanas reize noteiks to, cik bieži ēka būs jāmazgā nākotnē, preses konferencē pirms Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) tīrīšanas teica Kultūras ministrijas (KM) Investīciju un projektu nodaļas vadītājs Indriķis Builis.

KM pārstāvis norādīja, ka cer uz speciālo līdzekļu iedarbību, kas samazinās putekļu nosēdumu veidošanos uz LNB ēkas fasādes un jumta. Viņš atzina, ka nav iespējams kontrolēt to, cik daudz putekļu ir vidē ap ēku.

LNB direktors Andris Vilks piebilda, ka, strādājot jaunajā bibliotēkas mājvietā darbinieki ievērojuši - vide ir diezgan piesārņota. "Netīrumu nosēšanos uz ēkas veicina gan dzelzceļš, kas ir tepat netālu, gan arī satiksme pāri Akmens tiltam," stāstīja Vilks. Viņš norādīja, ka negribētos, lai ēka atkal drīzumā būtu jātīra, un pauda cerību, ka ceturtdien sāktajam tīrīšanas darbam būs ilgstoša ietekme.

Builis stāstīja, ka izsludinātajā konkursā par ēkas fasādes un jumta tīrīšanu bija sagaidījis zemāku cenu, jo interese bijusi samērā liela. Kopumā pieteikumus konkursā bija iesnieguši trīs pretendenti, un dārgākais bija uzņēmuma "Rbsskals Serviss" piedāvājums Gaismas pils fasādi un jumtu notīrīt par 201 tūkstoti eiro. Par konkursa uzvarētāju tika pasludināts tīrīšanas uzņēmums "Alfa Vita Life Science GmbH". Tā vadītājs Oļegs Gutermans norādīja, ka šis nav pirmais lielais objekts, kuru nācies tīrīt, un solīja darbu veikt "cik vien labi iespējams".

Gutermans norādīja, ka, sadarbojoties ar uzņēmumu "Remroks", ēku notīrīt paredzēts piecās nedēļās. "Lielākā daļa darba veicēju būs latvieši, kā arī nodokļi tiks maksāti Latvijai," norādīja uzņēmējs. KM pārstāvis skaidroja, ka "Alfa Vita Life Science GmbH" projektā nodrošina speciālo tīrīšanas līdzekli, savukārt pašu tīrīsānas darbu veiks astoņi "City Climbers" alpīnisti.

Jau ziņots, ka "Alfa Vita Life Science GmbH" uzvarēja KM rīkotajā iepirkumā par LNB ēkas jumta un fasādes tīrīšanu, piedāvājot to veikt par 97 268 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Kopējā tīrāmo daļu platība ir aptuveni 22 000 kvadrātmetri, no tās stikloto virsmu platība ir teju 14 000 kvadrātmetri.

LNB pārstāvis Augusts Zilberts iepriekš informēja, ka, balstoties uz LNB inženieru un tīrīšanas speciālistu aprēķiniem, procesu būtu nepieciešams veikt atkārtoti reizi gadā vai reizi pusotrā gadā.

LNB jaunā ēka jeb Gaismas pils oficiāli tika atklāta 2014.gada 29.augustā. Tās mazgāšana līdz šim notikusi tikai daļēji.

Pagājušā gada vasaras sākumā LNB pārstāvis Zilberts stāstīja, ka bibliotēkas ēkas jumta un fasādes tīrīšanai ir atrasts īpaši kvalitatīvs un efektīvs mazgāšanas šķidrums, kas kavē putekļu un nosēdumu kārtas veidošanos. Ēku bija paredzēts tīrīt rudenī. Vasaras beigās Zilberts atzina, ka bibliotēka un KM nespēj vienoties, kurai jāveic iepirkums par fasādes tīrīšanu.

Gaismas pils ēkas būvniecības izmaksas bija 163,1 miljons eiro. Līgumu valsts ar būvuzņēmējiem - būvnieku pilnsabiedrību "Nacionālā būvkompāniju apvienība"- parakstīja 2008.gada maijā.

BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Baraks Obama prot romantiski pārsteigt. Lūk, kā viņš apsveicis sievu dzimšanas dienā 21
Filmas “Dotais lielums: mana māte” varonis Raitis atklāti par savām attiecībām ar sievietēm 49
KHL komanda saviem traumētajiem hokejistiem liek deviņas stundas dienā pavadīt nesen degušajā arēnā 2
Skatīt visus komentārus