Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Ogres muzejā atklāta izstāde „20. gadsimta nospiedumi”, kurā it kā nenozīmīgi muzeja krājuma priekšmeti atklāj pagājušā gadsimta lielos notikumus.

Ogres muzejā skatāma izstāde "20. gadsimta nospiedumi"

Kultūra
2016. gada 30. augustā 21:26 2016. gada 30. augustā 21:26
Ogres Vēstures un mākslas muzejā atklāta izstāde „20. gadsimta nospiedumi”, kurā no muzeja krājuma gaismā izcelti it kā sadzīviski nenozīmīgi 12 priekšmeti. Katrs no tiem vēsta savu īpašo stāstu, veidojot ne tikai savu unikālo „personisko” vēsturi, bet arī kļūstot par liecinieku nozīmīgākajiem pagājušā gadsimta notikumiem.

Ikviens no priekšmetiem – karavīra uz bērzu tāss rakstīta vēstule, izsūtījumā dāvināts pulkstenis vai binokļa fragments, ir kāda cilvēka personiska notikuma liecinieks. Taču izstādes veidotāja, vēsturniece Santa Šustere nolēmusi apmeklētāju vest tālāk un dziļāk, ļaujot mazajam stāstam pārtapt par liecinieku lielajiem, nozīmīgajiem pagājušā gadsimta notikumiem - gan okupācijām un izsūtīšanām, gan pasaules kariem un varu maiņām, Kasjauns.lv pastāstīja Ogres muzeja informācijas speciāliste Gunta Šmidre.

Par vienu no šādiem stāstiem, ko atklāj izstādes eksponāts. Santa Šustere stāsta: „Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumā nejauši uzgāju 1915. gadā rokrakstā rakstītu lapiņu krievu valodā. To rūpīgāk izlasot, sapratu - tas ir baznīcas zvanu uzskaites saraksts, kurus plānots evakuēt. Tajā brīdī domās uzplaiksnīja viss lasītais, zināmais. Un es redzu - ir sācies Pirmais pasaules karš, frontes līnija tuvojas Latvijas teritorijai. Krievijas kara laika pārvaldes iestādes, vairoties atstāt vērtīgos materiālus vācu okupācijas apdraudētajās teritorijās, organizē materiālo vērtību evakuāciju uz iekšzemi. Šajā laikā uz Krieviju tiek aizvestas rūpnīcu iekārtas, izejvielas un transportlīdzekļi, vara jumti un baznīcu zvani. Arī lapiņā uzskaitītie Krapes pareizticīgās baznīcas zvani.

 

Viena maza lapiņa, bet uz tās vesela laikmeta atspulgs”.

Viņa atzīst, ka par dažiem izstādei izvēlētajiem priekšmetiem muzejā un arhīvos atrodami vien īsi, skopi un sausi fakti. Trūkst stāstītāju viedokļa, pārdomu un sajūtu par pieredzēto. Izstādē apmeklētājam nāksies iedziļināties un domāt, ļaut vaļu iztēlei, atsvaidzināt savas vēstures zināšanas.

Ierīkojot izstādi, sevišķi interesanti bijis parādīt it kā sadzīviski mazsvarīgo lietu saistību ar lielajiem, vēsturiski nozīmīgajiem notikumiem. Tajā redzamie eksponāti piederējuši cilvēkiem, kas piedzīvojuši mūsu laikmetu lielās kolīzijas, bijuši to liecinieki. Šustere ir pārliecināta, ka tie ir neparasti cilvēki, drosmīgi un stipri savā izvēlē un dzīvotgribā.

Izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 22. oktobrim.


Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Voldemārs Stāvusis

Citi šobrīd lasa

Martinu Dukuru diskvalificē. Mūsu skeletona zvaigzne paliek bez devītā Pasaules kausa uzvarētāja titula 159
Maligina atraitne Elīna pieprasīs sev pienākošos mantojumu 211
"Rīgas ūdens" iedzīvotājiem pēkšņi piestādījis savādus rēķinus tūkstošiem eiro apmērā 58
Pievienot komentāru