Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
"Airsoft" militārā simulācijas spēle ir populāra visā pasaulē.

Kara spēles "Airsoft" pārstāvji vēlas ciešāku sadarbību ar valsts drošības struktūrām 24

Sabiedrība
2016. gada 4. septembrī 11:05 2016. gada 4. septembrī 11:05
Simulācijas spēļu "Airsoft" federācija vēlas veidot ciešāku sadarbību ar valsts drošības struktūrām,atzīst federācijas pārstāvis Andris Danmarks.

Tas būtu noderīgi, jo, ciešāk sadarbojoties ar drošības struktūrām, spēļu organizētājiem varētu būt vieglāk identificēt tās personas, pret kurām būtu vēlams izturēties ar īpašu vērību, skaidro Danmarks.

Lai veicinātu informācijas apmaiņu, federācija varētu rosināt spēļu organizētājus veidot spēlētāju identifikācijas kartes.

"Drošības policijai (DP) ir zināms, ka "Airsoft" ir spēle, kuru kāds var izmantot arī ļaunprātīgi. Piemēram, izliekoties par bruņotu laupītāju, kāds var gribēt apzagt banku. Tāpēc mēs būtu priecīgi, ja policija un drošības struktūras palīdzētu šādas personas, kuras jau ir nonākušas viņu redzeslokā, identificēt savlaicīgi," norāda Danmarks.

Lūgts komentēt neseno atgadījumu, kad DP veica pārbaudi vairākiem "Airsoft" spēles aktīvistiem, Danmarks atzīmē, ka DP pārbaužu veikšana pati par sevi ir laba. "Vienīgais, uz ko vēlos vērst uzmanību, ir DP fiziskā spēka pielietošana, no kā būtu vēlams izvairīties šādos gadījumos."

Jau vēstīts, ka pagājušajās brīvdienās Ozolnieku novada Cenu pagastā DP veica pārbaudi par vairākiem militāros formas tērpos ģērbtiem "Airsoft" spēles aktīvistiem, bet neviena persona netika aizturēta. DP reaģēja uz iegūto informāciju par iespējamu ārvalstu militāro grupējumu formās tērptu bruņotu personu pulcēšanos Cenu pagastā, tāpēc DP veica pārbaudi personu pulcēšanās vietā, aptaujājot 26 personas.

Viens no spēles "Airsoft" dalībniekiem, kuru brīvdienās saistībā ar notikumiem Ozolnieku novada Cenu pagastā iztaujāja DP, sūdzējās par elektrošoka un fiziska spēka pielietošanu. Savukārt DP aģentūru LETA informēja, ka tā pielietoja fizisku spēku tikai tādēļ, lai nodrošinātu DP darbinieku prasību izpildi atbilstoši likuma "Par policiju" prasībām.

DP pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka šīs personas ir tā sauktās "Airsoft" kustības aktīvisti. Vairāki no viņiem bija ģērbušies līdzīgos militāros formas tērpos, ko izmanto Krievijas bruņotie spēki, un bija ekipēti ar "Airsoft" ieročiem, kas vizuāli ir identiski kaujas šaujamieročiem. Aptaujas rezultātā tika noskaidrots, ka starp šī pasākuma dalībniekiem ir vairākas personas, kuras iepriekš bija nonākušas DP redzeslokā saistībā ar atbalstu Krievijas īstenotajai agresīvajai ārpolitikai.

Pēc veiktajām pārbaudēm un aptaujām neviena no personām netika aizturēta.

"Vienlaikus DP vērtējumā šis gadījums vēlreiz aktualizē nepieciešamību pilnveidot tiesisko regulējumu "Airsoft" spēļu organizēšanā. Latvijā patlaban nav efektīva normatīvā regulējuma, kas reglamentētu militārās simulācijas spēles un tajās izmantoto elektropneimatisko ieroču apriti. DP ir konstatējusi, ka militārās simulācijas spēles, kur tiek lietoti "Airsoft" ieroči, faktiski tiek izmantotas militāri-taktisko apmācību organizēšanai, piemēram, ēku sagrābšanai, objektu izlūkošanai. Bez efektīva kontroles mehānisma pieaug risks, ka militāri-taktisku apmācību Latvijā apgūst arī personas, kuras pauž atbalstu prettiesiskām bruņotām darbībām pret citām valstīm," skaidroja DP.

DP arī norādīja, ka papildu riskus rada arī militārajās simulācijas spēlēs lietoto "Airsoft" ieroču vizuālā līdzība ar īstiem kaujas ieročiem, kas savienojumā ar spēlēs izmantotiem ārvalstu militāro organizāciju formas tērpiem rada konfliktsituāciju potenciālu un ilgstošā periodā mazina sabiedrības modrību par bruņotu, neidentificējamu militārpersonu klātbūtni publiskās vietās.
 

LETA/Foto: AFP/LETA

Citi šobrīd lasa

Viņi ir jauni, gudri un veiksmīgi. 10 Latvijas talanti, kam vēl nav 33
Lūgums palīdzēt! Kādreizējam Latvijas hokeja izlases galvenajam trenerim Vasiļjevam nopietnas veselības problēmas 72
Par Kimas Vallas slepkavību dāņu uzņēmējam Madsenam pieprasīs mūža ieslodzījumu 8
Skatīt visus komentārus