Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Lācene Made jau nodota izbāzeņu meistaram 102

Sabiedrība
2012. gada 25. aprīlī 17:00 2012. gada 25. aprīlī 17:00
Šodien lācene Made nodota Dabas muzeja taksidermistu rokās. „Labāk lai varam parādīt, kāds lācis izskatās, nekā ierakt zemē aiz lielas mīlestības,” nopūšas pieredzējušais izbāžņu meistars Valdis Rēders.

Pirms trim gadiem Valdis Rēders (pa labi) kopā ar Andreju Vaivodu, sauktu par Lāču Andreju, darināja zoodārza veterāna, mūžībā aizgājušā aligatora Čabulīša izbāzeni. Tagad meistara rokās nodota Made...

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka svētdien no voljera Līgatnes dabas takās izbēgusī lācene otrdienas vakarā diemžēl nošauta. Pret šo lēmumu bija vienīgi par lāču mammu sauktā zvērkope Velga Vītola.

„Ko lai saka, nebija jau citas iespējas. Ja cilvēku nobeigtu, būtu vēl trakāk,” sarunā ar Kasjauns.lv noteic Latvijas Dabas muzeja taksidermists Valdis Rēders. Šodien viņa rokās nodotas Mades mirstīgās atliekas. „Vēl pat īsti nezinu, kam būs izbāznis, dabas parkam vai muzejam, bet galvenais ir saglabāt. Tā ir labāk nekā zoodārzā lauku filiālē „Cīrulīši”, kur lācim ir liels piemineklis, bet viņš ir ierakts zemē,” Rēders uzskata, ka labāk Madi ir iemūžināt vismaz izbāznī.

Darbs būšot ilgs, būs vajadzīga speciāla forma no Krievijas, un Rēders spriež, ka ātrāk par Ziemassvētkiem izbāznis nebūs gatavs. Viņam jau ir bijusi pieredze ar lāčiem, pēdējais bijis pavisam nesen – piektdien kodiaka lācis no Rīgas zoodārza, nomiris no vecuma. „29 gadi, taču kažoks jau bija vecs, nevarējām neko ar to iesākt, izmantojam tikai galvaskausu,” piebilst meistars.

Par Mades nāves apstākļiem runājot, nu jau atklājas pretrunas. Līgatnes domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins un dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis skaidrojuši, ka tas bijis grūts lēmums, taču citas izejas nav bijis. Madi atšķirībā no iepriekšējās izbēgšanas pērn augustā nekādi neizdevies aizvilināt atpakaļ uz voljeru. Lācene pat esot uzbrukusi vienam no zvērkopjiem, un tikai viņa izmanības dēļ zvēra ķepās palicis tikai darbinieka uzsvārcis – tā amatpersonas stāstīja iepriekš.

Pēc tam Made aizklīdusi jau sešus kilometrus tālāk Vildogā, kur ienākusi māju pagalmā. Izskanēja, ka Made saplosījusi suni, bet nu Šteins aģentūrai LETA paziņojis, ka tā nav tiesa. Arī kūtī viņa nav viesojusies. Vienīgais – trīs reizes speciālisti Madi sastapuši māju pagalmos, kas liecina, ka viņa meklējusi pārtiku pie cilvēkiem, kas varēja kļūt bīstami, stāsta Šteins.

Lācene gan kādā pagalmā sastapusies ar suni, kurš rējis, bet no malas izskatījies, ka Made pa savam mēģina ar suni spēlēties. Arī zvērkopjiem viņa īsti nav uzbrukusi, tomēr skrējusi tiem pakaļ, tāpēc viņiem nācies bēgt. Vērotājiem no malas Mades uzvedība likusies agresīva. Dabas taku vadība Šteinam apliecinājusi, ka cits risinājums vairs nav iespējams, jo lāci nevar kontrolēt un tas atradies pārāk tālu no Līgatnes dabas taku teritorijas. Arī kolēģi no Igaunijas ieteikuši necensties Madi iemidzināt ar miega zālēm, jo lācis bijis satraukts un zvēra rīcību nav bijis iespējams prognozēt.

Mades otrā izlaušanās brīvībā diemžēl bija viņai liktenīga...

Māris Puķītis/ Foto: Māris Puķītis, Aigars Hibneris

Citi šobrīd lasa

Ineses Supes dēls izglābj saplosītu vārnu, izmitina to uz balkona un nosauc par Kārli 27
Ronaldu pāreja uz "Juventus" pārraksta "Instagram" vēsturi 3
Nogrimstot tūristu laivai, ezerā ASV iet bojā 17 cilvēki 1
Skatīt visus komentārus

Отец насиловал дочерей, а их мать молилась, вместо того чтобы вызвать полицию

Анастасия Волочкова в Турции: мини-бикини, невероятные шпагаты и "голые" фото