Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties Kurzemes virzienā.

Āfrikas cūku mēra dēļ Rankas saimniecībā nācies likvidēt 119 cūkas 6

Sabiedrība
2016. gada 23. septembrī 10:41 2016. gada 23. septembrī 10:41
Saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu Gulbenes novada Rankas pagasta zemnieku saimniecībā "Mazruciņi" nācies likvidēt 119 cūkas, lielākoties - nobarojamās cūkas, taču arī sivēnmātes, sivēnus un vienu kuili.

Kā aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere, patlaban saimniecībā veic nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādā veidā slimība iekļuva novietnē.

Arī iepriekšējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām tika konstatēts Gulbenes novadā - Stradu pagastā, kur šā gada 8.augustā nācās likvidēt līdz šim lielāko cūku skaitu - 142 dzīvniekus.

Tāpat Meistere norāda, ka ĀCM turpina izplatīties mežacūku populācijā. Dati 23.septembra rītā liecina, ka slimība konstatēta 816 mežacūkām 64 Latvijas novados un divās pilsētās - Rēzeknē un Pļaviņās.

Tā kā ĀCM turpina izplatīties Kurzemes virzienā, PVD atgādina - lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi. Par to ieviešanu un izpildi novietnēs, tostarp dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Kā ziņots, šis ir trešais gadījums šī gada laikā, kad ĀCM tiek konstatēts mājas cūkām. Pirmais gadījums bija jūlija beigās Vārkavas novadā, kur bija jālikvidē 50 dzīvnieki, bet otrais - minētais gadījums augustā Gulbenes novada Stradu pagastā.

Pamatojoties uz 22.septembrī veiktās testēšanas pārskatiem, tiek noteikta karantīna ar aizsardzības zona Gulbenes novada Rankas pagastā un Smiltenes novada Variņu pagastā, trīs kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni. Savukārt karantīna ar uzraudzības zonu tiek noteikta Gulbenes novada Rankas pagastā, Smiltenes novada Variņu un Launkalnes pagastos, Raunas novada Drustu pagastā un Jaunpiebalgas novada Jaunpiebalgas pagastā, desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni.

Kā liecina oficiālajai publikācijai pievienotā karte, saimniecība "Mazruciņi" atrodas pie pašas Rankas pagasta robežas ar Smiltenes novada Variņu pagastu, pie Palsas upes, pāris kilometrus uz dienvidrietumiem no apdzīvotas vietas ar nosaukumu Ūdrupe.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī sērga Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

LETA/Foto: AFP/LETA

Citi šobrīd lasa

Šī mežonīgā ģimene nesūta savus 7 bērnus skolā, ļauj viņiem visu un par rezultātu priecājas 89
Trampa jaunākais dēls sen nebija redzēts publiski, un tagad izrādās, ka viņš jau pāraudzis mammu. FOTO 12
Pasakaini skaista Šveices ciematiņa pašvaldība gatava maksāt 33 tūkstošus tiem, kas tur gribētu dzīvot 4
Skatīt visus komentārus