Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Daugavas stadionā sākušies Deju svētku lieluzveduma „Tēvu laipas” mēģinājumi. Lieluzvedumā piedalīsies 15 000 dejotāju.

Skaties, ko redzēsim Deju svētku lieluzvedumā „Tēvu laipas”! FOTO + VIDEO 5

Kultūra
2013. gada 3. jūlijā 15:22 2013. gada 3. jūlijā 15:22
Ceturtdienas, 4. jūlija, vakarā publika jau varēs redzēt Deju svētku lieluzveduma „Tēvu laipas” ģenerālmēģinājumu, bet piektdien jau tā gatavo versiju. Ko varēsim redzēt deju lieluzvedumā, ļauj ieskatīsies to mēģinājumos veiktie videoieraksti.

Lieluzvedumā „Tēvu laipas” 603 visu paaudžu deju kolektīvi no Latvijas un tautieši no ārvalstīm veidos rekordlielu dalībnieku skaitu – 15 000 dejotāju, kuri četrās deju „laipās” atklās latviešu tautas vēstures pagriezienus un latviskās dzīvesziņas vērtības. Ieskatu, kāds būs deju lieluzvedums, sniedz tā mēģinājumā uzfilmētais video.

Deju svētku koncepcijas autori un mākslinieciskie vadītāji ir horeogrāfi Jānis Ērglis un Jānis Purviņš. Divu Jāņu radošais tandēms sevi apliecināja jau 2003. un 2008. gada Deju svētkos. Šoreiz konkursā par Deju svētku māksliniecisko ideju viņi uzvarēja ar savu dejā atainoto stāstu par laipām - par saikni ar pagātni un nākotni, par tautas vēsturisko atmiņu, dzimtas saknēm un vērtību pārmantojamību. „Laipas - tās ir vērtības, ko mēs gribam paturēt”, par koncerta ideju saka horeogrāfs Jānis Ērglis. „Mēs veltām šo deju lieluzvedumu tiem, kas savulaik mums iemācīja veidot Deju svētkus, - Uldim Žagatam, Harijam Sūnam, Alfrēdam Spuram, Uldim Šteinam, Imantam Magonem, Aija Baumanei, Vilim Ozolam. Viņi mums ir atstājuši mantojumu -- izpratni, kas ir Latvijas Deju svētki,” turpina Ērglis.

Deju lieluzvedumā „Tēvu laipas” iekļautas 32 dejas, kuras Daugavas stadionā izdejos 280 jauniešu deju kolektīvi, 264 vidējās paaudzes un 59 senioru deju kolektīvi. Koncerta programmu veido gan latviešu zelta fonda dejas („Aiz ezera augsti kalni” un „Ai, tēvu zeme” Ulda Žagatas horeogrāfijā, Harija Sūnas „Sudmaliņas”, Viļa Ozola „Spriguļu sišana” un citas), gan īpaši šim deju uzvedumam veidotās jaunās horeogrāfijas (Agra Daņiļeviča „Apkal manu kumeliņu”, Ilzes Mažānes „Simjūdu tirgus”, Ilutas Mistres „Kaņeku Jānis, kaimiņ’ Grieta”, Arta Puriņa „Mūžam citas nemīlēšu” un citas).

Deju zīmējumu izveide un virsvadīšana ir uzticēta pieredzējušiem Deju svētku virsvadītājiem Agrim Daņiļevičam, Ilmāram, Dreļam, Jānim Ērglim, Rolandam Juraševskim, Taigai Ludboržai, Ilzei Mažānei, Ilutai Mistrei, Zandai Mūrniecei, Jānim Purviņam, Guntai Skujai. Pirmo reizi virsvadītāja tribīnē kāps Gints Baumanis, Iveta Pētersone - Lazdāne, Gunta Raipala un Kanādā, Toronto, dzīvojošā latviešu deju horeogrāfe Māra Simsone. Goda virsvadītāji XV Deju svētkos būs Marga Apsīte, Ojārs Grasis, Ingrīda Edīte Saulīte, Uldis Šteins, Osvalds Štrauss, Uldis Žagata, Ieva Adāviča, Taisa Aruma, Elga Drulle, Vaira Dundure, Andris Ezeriņš un Rita Spalva.

Deju lieluzveduma „Tēvu laipas” radošo koncepciju veidojuši režisore Māra Ķimele, rakstu un zīmju konsultants Valdis Celms, scenogrāfs Reinis Suhanovs un muzikālais vadītājs Uģis Prauliņš.

„Tēvu laipas” būs vērienīgs deju uzvedums ne tikai ar milzīgo dejotāju pulku, tas pārsteigs arī gan ar dejotāju māksliniecisko kvalitāti, gan ar iecerēto scenogrāfiju - skatītājiem tiks radīta ilūzija, ka līdzās dejotājiem būs arī dejotāji „no cita laika” - debesīs, kokos, zemē...

Uz lielkoncerta mēģinājumu pulcējas dejotāji no visas Latvijas (TV3 Ziņas)

Ieskats pirmajā deju lieluzveduma „Tēvu laipas” mēģinājumā

Pirmā deja uz lieluzveduma „Tēvu laipas” deju laukuma

„Tēvu laipas” mēģinājums

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA, Evija Trifanova/ LETA

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Prominences, sportisti, inteliģence... Kas šogad apmeklēja svinīgo svētku koncertu? 30
Skatīt visus komentārus