Sūdzības par redzes pasliktināšanos krēslā ārsti visbiežāk novēro, ja ir cilvēkiem organismā ir A vitamīna deficīts.

Kas tā par kaiti - "vistas aklums", un vai tā ir ārstējama?

Esi vesels
2015. gada 23. decembrī 10:27 2015. gada 23. decembrī 10:27
Vistas aklums jeb hemeralopija ir samazināta redze krēslas stundās. Tās iemesls ir tīklenes receptoru šūnu – nūjiņu – funkciju traucējumi. Konsultē oftalmologs Artūrs Rudzītis.

Nūjiņas atrodas tīklenes perifērijā un visjutīgākās ir zema apgaismojuma apstākļos. Tas nodrošina redzi tumsā, kustību uztveršanu, kā arī perifēro redzi (tā nodrošina mūsu spēju redzēt objektus sānos). Sākotnēji par nūjiņu traucējumiem liecina redzes pasliktināšanas krēslas stundās, kā arī redzes lauka defekti.

Veiksmīgai nūjiņu darbībai kalpo pigments rodopsīns. Lai mūsu organismā šis ferments sintezētos, nepieciešams A vitamīns jeb retinols. Tas organismā nonāk ar zivju eļļu, aknām un piena produktiem, savukārt A vitamīna provitamīni – ar augu izcelsmes produktiem, un tie pēc uzņemšanas sintezējas par A vitamīnu. Sūdzības par redzes pasliktināšanos krēslā ārsti visbiežāk novēro, ja ir A vitamīna deficīts, tomēr tas nopietnāk un neatgriezeniskāk var attīstīties pie citām patoloģijām, piemēram, kā pigmentozais retinīts, tīklenes atslāņošanās u. c. tīklenes izmaiņas, kuras nedrīkst atstāt bez ievērības. 

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Kad puisim aizliedza birojā nākt šortos, viņš uzvilka kleitu 24
Ameriks pauž, ka publiskotās telefonsarunas esot viltojums 22
Putins izmirkst līdz pēdējai vīlītei, bet pēc lietussarga nesniedzas 17
Pievienot komentāru