Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Lauž kaulus, augsta temperatūra, sauss rejošs klepus un aizlikts deguns - šīs ir diezgan drošas pazīmes, ka gripa ir klāt!

Katra saaukstēšanās NAV gripa! Uzzini, kā atšķirt īsto gripu 7

Mājas aptieciņa
2016. gada 27. janvārī 15:47 2016. gada 27. janvārī 15:47
Latvijā atkal sācies gripas uzliesmojums. Taču ne katra saaukstēšanās uzreiz ir gripa. Kas liecina, ka tu esi nevis vienkārši saaukstējies, bet saķēris gripu?

Mediķi allaž atgādina, ka vienīgais specifiskais gripas profilakses līdzeklis ir vakcinācija. Pote pret gripu īpaši ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem saslimšanas ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām parasti norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Pie riska grupām pieder cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, nieru un vielmaiņas slimībām, bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, grūtnieces, sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki, pacienti, kuriem ziemas periodā plānota ārstēšanās stacionārā, īpaši ķirurģiskas operācijas, kā arī ārstniecības, ārstniecības atbalsta personas, sociālie un citi darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Saskaņā ar Kompensējamo zāļu sarakstu, noteiktām iedzīvotāju grupām valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu. Minētās iedzīvotāju grupas ir:

1. iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;

2. bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem;

3. iedzīvotāji, kuri slimo ar šādām slimībām: hroniskām plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, kā arī iedzīvotāji, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;

4. bērni līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum;

5. grūtnieces.

Lai saņemtu gripas vakcīnu ar 50% atlaidi, nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē pacienta atbilstību iedzīvotāju grupām, kas tiesīgas saņemt vakcināciju pret gripu ar kompensāciju un pacienta veselības stāvokli, kā arī sniedz informāciju par gripas vakcīnas saņemšanas kārtību ārstniecības iestādē.

Gripas pazīmes

• pēkšņs sākums;

• galvassāpes;

• drudzis;

• paaugstināta temperatūra;

• kaulu "laušanas sajūta'';

• aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.

Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. To dēļ gripas epidēmijas laikā 2 - 5 reizes pieaug hospitalizāciju skaits un cilvēku vēršanās biežums pēc medicīniskās palīdzības.

Gripas ierosinātājs

Gripas ierosinātājs ir vīruss, kas atšķiras no citiem vīrusiem ar savu mainīgo dabu. Uz tā ārējā apvalka atrodas antigēni, kuri katru gadu ir citādā kombinācijā. Vīrusam nokļūstot cilvēka organismā, izveidojas antivielas pret šiem antigēniem. Jo ātrāk organisma imūnsistēma izveido antivielas, jo ātrāk izveidojas imunitāte.

Gripas vakcīna

Imunitāti var izveidot arī mākslīgi, ievadot organismā vakcīnu. Tā izraisa antivielu veidošamos, bet neizraisa slimību. Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna ir jāizstrādā no jauna.

Kā var paredzēt, kādi gripas vīrusu veidi izraisīs gripu nākamajā sezonā?

Parasti vakcīnas sastāvā pēc PVO ( Pasaules Veselības organizācijas) rekomendācijas tiek iekļauti tie gripas vīrusa varianti, kas parādījušies iepriekšējās gripas sezonas beigās, jo nākamajā sezonā dominē tieši iepriekšējās sezonas gripas vīrusi..

 

Kā ar gripas vīrusu inficējas?

Gripas infekcijas avots ir slimais cilvēks. Tam klepojot, runājot, šķaudot, apkārt veidojas aerosola mākonis, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc kārtīgas nošķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat 6 metru attālumā. Cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti.

Vai var prognozēt gripas epidēmijas tuvošanos?

Jā, var prognozēt. Lai prognozētu gripas saslimstības pieaugumu un epidēmijas sākumu, LIC veic gripas un AAEI (akūtu augšējo elpceļu infekciju) monitoringu. Ja gripas gadījumi tiek konstatēti valstīs, kuras atrodas tuvu mūsu valsts robežai, gripas uzliesmojuma draudi palielinās.

Kad gripa skar Latviju?

Gripa Latvijā izplatās rudens - ziemas periodā. Parasti saslimstības pacēlums ilgst 8 - 10 nedēļas.

Kuriem cilvēkiem ir ieteicama vakcinācija?

Katru gadu ir iespējams vakcinēties pret gripu. Vakcinēties vislabāk ir ieteicams rudens sākumā, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām. Pēcvakcinācijas periodā dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums.

Vakcinācija nav ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem ir izteikta alerģija uz olas proteīnu.

Vakcīna īpaši ieteicama:

1. cilvēkiem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu;

2. pieaugušajiem un bērniem (vecākiem par 6 mēnešiem), kuri pieder augsta riska grupai, jo tiem ir lielākas iespējas izveidoties gripas komplikācijām. Tās ir personas, kuras slimo ar hroniskām elpceļu (piemēram, bronhiālo astmu) un sirds - asinsvadu slimībām, nieru un asins slimībām (piemēram, sirpjveida šūnu anēmiju), metabolām slimībām (piemēram, cukura diabētu) un imūnsupresiju.

3. personām, kurām ir cieša saskare ar augsta riska grupas slimniekiem: medicīnas darbiniekiem un ģimenes locekļiem. Gripas vakcinācija ir ieteicama arī visiem tiem, kas negrib slimot ar gripu vai nevar to atļauties (studenti, sportisti u.t.t.)

Vai var izvairīties no saslimšanas ar gripu nevakcinējoties?

* Gripas epidēmijas laikā pēc iespējas mazāk apmeklējiet tādas vietas, kur uzturas daudz cilvēku - sabiedriskais transports, teātris, kino, tirgus u.t.t.!

* Regulāri vēdiniet telpas, tādējādi samazinot gripas vīrusu daudzumu tajās!

* Dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem!

* Pēc iespējas vairāk uzturā lietojiet šķidrumu - zāļu tējas, augļu sulas, minerālūdeni! Iekļaujiet savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus. Tie ir bioķīmiski savienojumi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Šīs vielas ir svaigos kāpostos, ķiplokos, lociņos, citrusaugļos, jāņogās.

* Lietojiet uzturā skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūnsistēmu. Brīnišķīgs līdzeklis cīņai ar gripu ir ķiploks: tam piemīt baktericīdas un imūnstimulējošas īpašības. Nozīmīga loma ir C vitamīnam. Tas veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrusiznīcinoši. Tāpēc ēdiet daudz kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus un greipfrūtus.

Mammamuntetiem.lv / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 13
Autovadītāja tiesību kārtošana nākamgad mainīsies: teorijas jautājumos ieviesīs nebijušu jaunumu 31
"Tas bija traki..." Norvēģus izbiedē un arī sajūsmina iespaidīga dabas parādība 3
Skatīt visus komentārus