Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Pēc acs varavīksnenes senajos Austrumos diagnosticēja slimības, noteica, kādā stāvoklī ir orgāni un organisma sistēmas.

6 mazāk zināmi faktori, kas ietekmē redzi un acu veselību 1

Esi vesels
2016. gada 19. februārī 12:47 2016. gada 19. februārī 12:47
Daudzi varbūt no bērnības atceras, kad vecāki teica, lai bērni nelasa bez pietiekama apgaismojuma – nav ko acis bojāt. Taču ir vēl virkne mazāk zināmu faktoru, kuri ietekmē redzi un acu veselību kopumā, turklāt kurus varam ņemt vērā un par mūsu “dvēseles spoguli” parūpēties, iesaka sertificēta redzes uzlabošanas kursu pasniedzēja, psiholoģe Svetlana Sapožņikova no Maskavas, kas pasniedz kursus arī Latvijā.

1. Mēs nedodam iespēju acīm regulāri atpūsties regulāri, kaut nedaudz

Daudzas acu slimības ietekmē acu sasprindzinājums – šādā stāvoklī acu muskuļi traucē notikt labai asinscirkulācijai un tādēļ ir apgrūtināta barības vielu piegāde tām un nevajadzīgo vielu izvadīšana.

Kas ir pretējais sasprindzinājumam? Atslābināšanās. Acu atslābināšana palīdz paplašināt asinsvadus un nodrošina acīm un galvas smadzenēm nepieciešamo asinsrites kvalitāti, stimulē redzes un tīklenes nervus. Acu un vispār visa organisma atslābināšana uzlabo psihoemocionālo stāvokli, normalizējot elpošanu (tā kļūst lēnāka un dziļāka), kas arī ietekmē redzi.

“Acīm vajadzīgs tā saucamais palmings – tā ir atpūta acīm. Palminga laikā saberzē plaukstas nelielā attālumā no sejas, lai tās kļūtu siltas un it kā kausiņu veidā uzliek uz aizvērtām acīm (nepiespiežot), radot tumsu. Palmings ir acu muskuļu atslābināšana un vienlaikus nervu šūnu aktivizēšana. Tā laikā tiek atslābināti visi saspringušie acu muskuļi. Tajā pašā laikā rodas jauni spēki  redzes un tīklenes nervos, uzlabojas asinsrites, asinsvadi attīrās,” skaidro pasniedzēja Svetlana Sapožņikova.

2. Acu mirkšķināšana arī ir atslābināšanās

Veselas acis cilvēks mirkšķina bieži un viegli, vienmērīgi noklājot acs ābolu ar asarām. Tās mitrina acs ābolu, tāpat pasargā no gaisā un apkārtējā vidē esošajiem mikrobiem. Gan neapzināta, gan, laiku pa laikam, speciāla mirkšķināšana, palīdz noņemt acu muskuļu sasprindzinājumu. Ja acis ir veselas un tās mirkšķina viegli un bieži, nav vēlmes berzēt acis, kasīt.

3. Mēs aizmirstam skatīties tālumā

Senos laikos cilvēki nenēsāja brilles un nelasīja tuvumā, nerakstīja. Viņu uzdevums bija, piemēram, izsekot medījumam. Viņi bieži skatījās tālumā. Mūsdienās mēs bieži vien skatāmies tuvumā – datorā, televizorā, grāmatā... Acis ir nepārtrauktā spriedzē un redze tālumā pakāpeniski pasliktinās. Lai palīdzētu savam dvēseles spogulim, pietiek ja neilgi, bet bieži paskatāmies tālumā. Biežāk novērsiet acis no monitora, paskatieties laukā pa logu vai uz puķēm vāzē, vai vienkārši tālumā. Ar pāris sekundēm pietiek, lai actiņas atslābinātos.

4.  Kā acis ietekmē svaigs gaiss un saule

Svaigs gaiss un saule ir absolūti nepieciešami visai mūsu veselībai, tostarp acu labsajūtai. Acīm nepieciešams skābeklis. Daudzi cilvēki dzīvo nevēdinātās istabās un neventilētās telpās, ziemā gaiss telpās nereti ir ļoti sauss. Daudziem acīm trūkst skābekļa, tādēļ tās nogurst, zūd pat acu mirdzums.

Lai mainītu šo stāvokli, ieteicams izmantot tālāk aprakstīto vingrinājumu, iesaka redzes uzlabošanas kursu pasniedzēja: izejiet svaigā gaisā vai atveriet logu un no sākuma 1) dziļi ieelpojiet; 2) aizturiet elpu uz pāris sekundēm; 3) izelpojiet nelielām “porcijām”, bet ar spēku, lūpas turot tūtiņā. Izpildiet vingrinājumu viegli un nepiespiesti.

Laiku pa laikam atslābinieties, veicot dziļas ieelpas un izelpas, aizvērtām acīm.

Acis lielā mērā atspoguļo visa ķermeņa fizisko stāvokli, vairāk nekā mati, nagi un āda. No acīm visu var nolasīt – to, ka cilvēks neuzņem veselīgu uzturu, neizguļas, ir stresā, nav ar sevi apmierināts, īd u.tml.

Ne velti arī pēc acs varavīksnenes senajos Austrumos diagnosticēja slimības, noteica, kādā stāvoklī ir orgāni un organisma sistēmas, atgādina Svetlana Sapožņikova.

5. Acis ir “badā”

Protams, lai acis būtu veselas, redzētu skaidri un asi, tās “jāpabaro”, tās nedrīkst atstāt “badā”, tāpat kā visu organismu kopumā. Nepietiekamas barības vielas pasliktina redzi. Lai to uzlabotu, bez fiziskiem vingrinājumiem vajag arī pareizi ēst. Tādēļ ieteicams savā ēdienkartē iekļaut augļus un dārzeņus, jo īpaši burkānus, sīpolus, kāpostus un ziedkāpostus, redīsus, seleriju, pētersīļus, zaļumus, ābolus, upenes, mellenes, vīnogas, medu, ananāsus, citrusus, ķiploku, graudaugus, raugu.

6. Vingrinājumi mugurkaulam un acīm uzlabo redzi

Acīm jābūt kustīgām. Lasot, skatoties televizora vai datora ekrānā, acis nekustas tā, kā tām nepieciešams. Kustību amplitūda ir nepietiekama, lai tās trenētos. Ir vienkārši vingrinājumi acīm, kas palīdz redzei.

1)    Paskatieties ar acīm, galvu turot nekustīgi, uz augšu, uz leju, lēnām. Izpildiet vingrinājumu 8-10 reizes.

2)    Paskatieties pa labi, tad – pa kreisi. Arī šo vingrinājumu izpildiet 8-10 reizes.

3)    Ar acīm zīmējiet apļveida kustības uz vienu un otru pusi, 8-10 reizes.

Šie ir vienkāršākie vingrinājumi, kursos māca sarežģītākus.

Bet kāds sakars mugurkaulam ar acīm? Visas vai gandrīz visas saslimšanas ietekmē izmaiņas mugurkaulā. Viss organismā ir saistīts. Ir daudz vingrinājumu mugurkaulam, kas labvēlīgi ietekmē acu veselību.

7. Varbūt jums vajadzīgas citas brilles

Šī būs rekomendācija tiem, kuri vēlas uzlabot redzi, nēsā brilles un nodarbojas ar redzes atjaunošanu. “Kad sāk trenēt acu muskuļus dienu pēc dienas, pakāpeniski un ar labpatiku pildot vingrinājumus, pēc kāda laika cilvēki ievēro, ka “brilles it kā traucē, tajās es redzu sliktāk nekā agrāk, pirms vingrinājos.” Tad cilvēks sāk domāt – “vajag brilles ar stiprākām dioptrijām, lai labāk redzētu”. Bet patiesībā notiek tieši pretējais – acu muskuļi ir uztrenēti un vecās brilles ir PAR STIPRU, vajag tās mainīt uz mazākām dioptrijām,” no pieredzes stāsta pasniedzēja. “Un tā – turpinot nodarboties pēc redzes atjaunošanas metodes, pildot rekomendācijas, kas saņemtas kursos vai izlasītas grāmatā, noteikti dodot acīm atpūtu un strādājot ar iekšējo stāvokli, pakāpeniski samazinot briļļu dioptrijas, nonāksiet līdz brīdim, kad brilles vairs nebūs vajadzīgas.”

Laba redze iespējama tikai, pateicoties prasmei atslābināties. Tiekot galā ar milzu saspringumu – tas ir pamatā daudzām acu problēmām. Neatlieciet uz rītu savu acu veselību. Un esiet pacietīgi – lai uzlabotu redzi, ir vajadzīgs laiks. Rūpējoties par savām acīm, noteikti būs labi rezultāti.


Karlīna Timofejeva / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

Pentagons apmaksā dzimuma maiņu: kāds kājnieks par valsts naudu kļuvis par sievieti 14
Kāda ir ASV pirmās lēdijas Melānijas Trampas diēta un iemīļotākie ēdieni? 5
"Piedod man, Latvija!" ... Mēs aizbraucām, bet noteikti atgriezīsimies
Pievienot komentāru