Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina pastiprinātu ziedputekšņu nonākšanu elpceļos.

Brīdinājums visiem, kas cieš no putekšņu alerģijas

Esi vesels
2016. gada 2. jūnijā 07:55 2016. gada 2. jūnijā 07:55
Graudzāļu ziedputekšņu koncentrācija Rīgā pieaugusi līdz 10-30 putekšņiem kubikmetrā, un tā turpina palielināties, ziņo Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģijas laboratorija.

Lielā daudzumā saglabājas priežu ziedputekšņi – virs 100, atsevišķās dienās pat virs 1000 putekšņiem kubikmetrā. Sagaidāms, ka augsta priežu putekšņu koncentrācija turpināsies vēl dažas dienas.

Nātru, skābeņu un ceļteku putekšņi ir zemā koncentrācijā. Gaisā sastopami arī atsevišķi bērzu, ceriņu un kastaņu putekšņi. "Cladosporium" sporas ir zemā koncentrācijā.

Graudzāļu ziedputekšņi ir vieni no izplatītākajiem alerģiju izraisītājiem Latvijā. Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina pastiprinātu ziedputekšņu nonākšanu elpceļos.

Ziedputekšņu izraisītas alerģijas pirmās pazīmes ir acu asarošana, šķaudīšana, niezēšana, apsārtums, deguna tecēšana un aizlikts deguns. Ir iespējami arī astmai raksturīgi simptomi - klepus, grūtības elpot, svilpšana krūtīs un smaguma sajūta.

Pilsētās dzīvojošie daudz asāk izjūt alerģijas izpausmes. Katrs trešais pilsētnieks cieš no polinozes jeb alerģijas, kuras izraisītājs ir augu ziedputekšņi.

Augstākā putekšņu koncentrācija ir sausā, siltā un vējainā laikā.

Dati no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra liecina, ka sīko putekļu daudzums Latvijas pilsētās šajās karstajās dienās atbilst labai un vidējai gaisa kvalitātei, savukārt ozona, sēra dioksīda un slāpekļa dioksīda koncentrācija gaisā ir ļoti labā un labā līmenī.

BNS / Foto: Shutterstock 

Citi šobrīd lasa

Caur atslēgas caurumu: ieskats Baltkrievijas ciemos, kur 21. gadsimts nav lielā cieņā 45
"Vicotria'a Secret" modele pakrīt uz mēles un saņem ovācijas 2
Pie Dubultu stacijas uz gājēju pārejas notriec bērnu. Cietušais smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā 4
Pievienot komentāru