Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina pastiprinātu ziedputekšņu nonākšanu elpceļos.

Brīdinājums visiem, kas cieš no putekšņu alerģijas

Veselība
2016. gada 2. jūnijā 07:55
Graudzāļu ziedputekšņu koncentrācija Rīgā pieaugusi līdz 10-30 putekšņiem kubikmetrā, un tā turpina palielināties, ziņo Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģijas laboratorija.

Lielā daudzumā saglabājas priežu ziedputekšņi – virs 100, atsevišķās dienās pat virs 1000 putekšņiem kubikmetrā. Sagaidāms, ka augsta priežu putekšņu koncentrācija turpināsies vēl dažas dienas.

Nātru, skābeņu un ceļteku putekšņi ir zemā koncentrācijā. Gaisā sastopami arī atsevišķi bērzu, ceriņu un kastaņu putekšņi. "Cladosporium" sporas ir zemā koncentrācijā.

Graudzāļu ziedputekšņi ir vieni no izplatītākajiem alerģiju izraisītājiem Latvijā. Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina pastiprinātu ziedputekšņu nonākšanu elpceļos.

Ziedputekšņu izraisītas alerģijas pirmās pazīmes ir acu asarošana, šķaudīšana, niezēšana, apsārtums, deguna tecēšana un aizlikts deguns. Ir iespējami arī astmai raksturīgi simptomi - klepus, grūtības elpot, svilpšana krūtīs un smaguma sajūta.

Pilsētās dzīvojošie daudz asāk izjūt alerģijas izpausmes. Katrs trešais pilsētnieks cieš no polinozes jeb alerģijas, kuras izraisītājs ir augu ziedputekšņi.

Augstākā putekšņu koncentrācija ir sausā, siltā un vējainā laikā.

Dati no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra liecina, ka sīko putekļu daudzums Latvijas pilsētās šajās karstajās dienās atbilst labai un vidējai gaisa kvalitātei, savukārt ozona, sēra dioksīda un slāpekļa dioksīda koncentrācija gaisā ir ļoti labā un labā līmenī.

BNS / Foto: Shutterstock 
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • 19 gadus veca "Range Rover" vadītāja pa Jūrmalas šoseju triecas ar 154 km/h 50
  • Divus mēnešus vecam bērnam zilumi un lauztas ribas. Tēvs esot pārāk cieši apskāvis 36
  • Gaismā nācis pikants noslēpums no Ivankas Trampas tīņu gadiem. Neredzēti FOTO 5